Akıllı sayaç kullanıcılarının alacağı doğalgaz miktarına sınırlama getirildi

  • Yazı boyutu
Akıllı sayaç kullanıcılarının alacağı doğalgaz miktarına sınırlama 
getirildi

Akıllı sayaç kullanıcılarının alacağı doğalgaz miktarına sınırlama getirildi

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu, ön ödemeli sayaç kullanan doğalgaz müşterilerinin 1 ay içerisinde alabileceği gaz miktarına sınırlama getirdi. Ön ödemeli (Akıllı) sayaç kullananlar, 1 ay içerisinde, son iki yılın aynı döneminde kullanılan ortalama gaz miktarının en fazla 2 katı kadar doğalgaz alabilecek.
     Doğalgaz Piyasası Dağıtım ve Müşteri Hizmetleri Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.
     Buna göre, bağımsız bölüm sahibi, binanın veya tesisin sahibi ya da bunların yetkili temsilcilerinin yazılı talebi ve dağıtım şirketinin onayı ile dağıtım şirketi tarafından mevcut mekanik sayaç ön ödemeli sayaç ile değiştirilebilecek. Dağıtım şirketi, mevcut mekanik sayacın ön ödemeli sayaç ile değişimi hususunda müşterilerine hiçbir şekilde zorlamada bulunamayacak. Sayacın değiştirilmesi durumunda alınacak bedel Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu kararıyla belirlenecek.
     Dağıtım şirketi, ön ödemeli sayaç kullanan müşterilere, benzer müşterilerin son iki yılın aynı çeyrek dönemlerine rastlayan doğalgaz kullanım miktarlarının ortalamasını esas alarak, bir ay içerisinde, en fazla ortalama iki aylık doğalgaz tüketim miktarı kadar doğalgaz satışı yapabilecek.
     Dağıtım şirketi, sayaçların ölçüm toleranslarına ilişkin müşteriye bilgi verecek. Müşterinin istemesi halinde, aradaki fark müşteri tarafından karşılanmak koşuluyla, ölçüm hassasiyeti daha yüksek olan sayaçları temin ederek, sistemine dahil edecek.
    
    
    

Bu haberi 159 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir