Akfen Holding Başkanı Akın, AA Finans Masası'na konuk oldu: (2) -"(Büyüme rakamları) Bu sene her…

  • Yazı boyutu
Akfen Holding Başkanı Akın, AA Finans Masası'na konuk oldu: (2)
  -"(Büyüme rakamları) Bu sene her…

Akfen Holding Başkanı Akın, AA Finans Masası'na konuk oldu: (2) -"(Büyüme rakamları) Bu sene her ne kadar yüzde 3-3,5 dolaylarında bir rakam ifade edilmiş olsa da yılın ikinci yarısında ciddi bir sıçrama yaşanacağını ve yüzde 5-5,5 büyüme yakalanacağını düşünüyorum" -"(Arap Baharı ülkelerindeki yatırımlar) Ölçülü riskleri alıp devam edeceksiniz. Aksi takdirde daha sonra ortaya çıkan fırsatlardan istifade edemezsiniz"

Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, Türkiye'nin bu yılki büyüme rakamlarına ilişkin her ne kadar yüzde 3-3,5 dolaylarında bir rakam ifade edilse de yılın ikinci yarısında ciddi bir sıçrama yaşanacağını ve yüzde 5-5,5 büyüme yakalanacağını düşündüğünü belirtti.
     Anadolu Ajansı (AA) Finans Masası'na konuk olan Hamdi Akın, geçen yılın sadece kendileri için değil, tüm Türkiye için iyi geçtiğini söyledi.
     Türkiye'nin ekonomik programını geçen yıl çok dikkatli bir şekilde sürdürdüğünü belirten Akın, "Hükümetin, Hazine'nin programı, Merkez Bankası'nın uyguladığı politikalar ve iş adamlarının buna uyum göstermesi 2012'nin başarıyla kapatılmasını sağladı. Geçmiş yıllarla mukayese edildiğinde 2012 yılının özelliği, böylesine bir koordinasyonun hem özel sektör hem de bağımsız bir Merkez Bankası ve hükümete ait bir maliye politikasının birlikte yürütülmesinin en güzel örneklerinden biri olmasıydı. Ufak tefek eleştiriler olsa da hem bizler hem ülke açısından gayet başarılı bir yıl geçirdik. 2013'ün de aynı şekilde devam edeceğini düşünüyorum" dedi.
     Bu yılın ilk aylarına bakıldığında ufak tefek küçülme varmış gibi görünse de Mart ayından sonra Türkiye'nin yeniden büyüme rakamını yakalayacağını dile getiren Akın, "Bu sene her ne kadar yüzde 3-3,5 dolaylarında bir rakam ifade edilmiş olsa da yılın ikinci yarısında ciddi bir sıçrama yaşanacağını ve yüzde 5-5,5 büyüme yakalanacağını düşünüyorum" diye konuştu.
    
     -Arap Baharı-
    
     Ortadoğu bölgesindeki yatırımlara ilişkin değerlendirmelerde bulunan Akın, Arap Baharı sebebiyle Libya'daki havalimanı yatırımlarının yarım kaldığını, Libya hükümetinin şu anda parasal sıkıntıları olduğunu ancak alacaklarının bir gün ödeneceğini söyledi.
     Libya ile daha önce de benzer bir durumun yaşandığını hatırlatan Akın, "Libya, belli ambargolar sonucunda ödeme sıkıntısına düşmüş ve paraların tahsil edilmesi yaklaşık 10 yıl sürmüştü. Eskiden olan ekonomik sıkıntıydı. Bu sefer Libya yeniden şekilleniyor, kurumlarını yeniden kuruyor. Ben böylesine bir süreç almasını anormal karşılamıyorum aslında" dedi.
    
    
     Arap Baharı'nın yaşandığı ülkelerdeki yatırımlarının devam edeceğini ifade eden Akın, "Alabildiğimiz risk miktarı burada son derece önemli. Bunlar iş hayatında alınan risklerdir. Eğer bu riskleri almazsak bizden sonra oralara hiç giden olmaz. Bazı zararlar mutlaka olabilecek. Ama bu pazarlar hep var olacak. Ölçülü riskleri alıp devam edeceksiniz. Aksi takdirde daha sonra ortaya çıkan fırsatlardan istifade edemezsiniz" diye konuştu.
    
     -"Enerjide ya kuşsunuz ya deve kuşusunuzdur"-
    
     "Enerjide ya kuşsunuz ya deve kuşusunuzdur. İkisinin arasında bir yerde olmak çok zor" diyen Hamdi Akın, enerjinin entegre bir iş olduğunu kaydetti.
     Enerjinin şu anda üretim kısmında yer aldıklarını ve bu alandaki varlıklarını sürdürmeyi hedeflediklerini dile getiren Akın, "Bizim aşağı yukarı 18 tane bitmiş HES'imiz oldu. Bu yıl sonu itibariyle çalıştırdığımız 200 megavatt HES'imiz olacak. Laleli barajımıza başlayacağız. Onun arkasından, 500 megavat başvurusunu yaptığımız lisansımız var. Onu 2 misline çıkarmayı planlıyoruz. Mersin'de doğalgaz santrali kuruyoruz. Sanırım bu senenin içerisinde temellerini atarız onun da... 1.000 megavat civarı olacak. Çıkacak lisansa göre yapacağız onu da..." ifadelerini kullandı.
     Akın, Isparta Devlet Hastanesi ihalesini almalarında, projenin değişik bir modelle yapılmış olmasının ilgilerini çektiklerini söyledi.
     Bu tür değişik modellerin içerisinde olmayı isteyen bir kuruluş olduklarını belirten Akın, o nedenle ufak model de olsa, nasıl çalıştığını görmek açısından Isparta'yı tercih ettiklerini dile getirdi.
     Diğer projelerin iddialı ve büyük yatırımlar olduğunu vurgulayan Akın, "Biz o kadarına cesaret edemedik. Ama ufak bir modelle, Isparta'yla, bu işin içerisinde olmaya çalıştık. Bizim başladığımızdan daha değişik noktalara geldi, kira modeline döndü bu sistem. Bu da sağlığın bir alt yapısıdır. Bu yüzden bu alanda olmamız sürpriz değil" dedi.
     Yapılacak daha bir çok hastane ihalesi olacağını anımsatan Akın, Akfen İnşaat'ın bazılarında görülebileceğini, biraz daha detaylara çalıştıktan sonra bu tür yatırımlara devam edebileceklerini ifade etti.
     Akın, şu anda faaliyet yürüttükleri alanlara ilişkin yatırımlarını hepsinin içinde yer alabileceklerini ama bunlar dışında bir sektörü düşünmediklerini de sözlerine ekledi.
     (Sürecek)
    
    
    

Bu haberi 82 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir