Akfen Holding Başkanı Akın, AA Finans Masası'na konuk oldu: (1) -"(3. havalimanı) Nisan ayı içinde…

  • Yazı boyutu
Akfen Holding Başkanı Akın, AA Finans Masası'na konuk oldu: (1)
  -"(3. havalimanı) Nisan ayı içinde…

Akfen Holding Başkanı Akın, AA Finans Masası'na konuk oldu: (1) -"(3. havalimanı) Nisan ayı içinde ihaleye girip girmeyeceğimize karar vereceğiz. En şanslı bizim olmamız gerekir. Biz yapamıyorsak bir başkasının yapabilme şansının daha az olduğunu düşünüyorum" -"(Çözüm süreci) istikrar ekonominin en önemli dama taşıdır. Sağlanacak bu barış süreci yeni bir istikrar demektir. Herkes bir yatıracağına iki yatırabilir"

Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, 3. havalimanı ihalesine ilişkin, Nisan ayı içerisinde ihaleye girip girmeyeceklerine karar vereceklerini belirterek, "En şanslı bizim olmamız gerekir. Biz yapamıyorsak bir başkasının yapabilme şansının daha az olduğunu düşünüyorum" dedi.
     Anadolu Ajansı (AA) Finans Masası'na konuk olan Akın, 3. havalimanı ihalesine ilişkin, "Nisan ayı içerisinde ihaleye girip girmeyeceğimize karar vereceğiz" dedi.
     Akın, bu süreçle ilgili 2-3 aydır çok yoğun şekilde çalışıldığını ifade ederek, şunları kaydetti:
     "TAV İnşaatın önemli bir kadrosu bu konuyla ilgileniyor ve saha çalışmaları da yapıyor. Bizim bu konudaki tecrübemiz ve tecrübe sahibi olan çalışanlarımız en doğru fizibiliteye çıkaracaktır. Şu anda 11 havalimanı işletiyoruz ve sadece inşaatını yaptığımız havalimanlarıyla birlikte 20'ye yakın büyük havalimanının inşaatına imza atmış bir firmayız. Yap-işlet-devret uygulamasından dolayı Devlet Hava Meydanları bizim ortağımız sayılır. THY da en büyük müşterimiz olduğu için o da bizim ortağımız sayılır. Bu anlayış içerisinde çalışıyoruz. İhale Mayıs ayında ve ihaleye girip girmeyeceği belli olur."
     Devlet Hava Meydanları ve hükümetin ihalenin bu yıl içerisinde yapılması konusunda kararlı olduğunu anlatan Akın, "Bu yılın ikinci çeyreğine varmadan durum netleşir. En şanslı bizim olmamız gerekir. Biz yapamıyorsak bir başkasının yapabilme şansının daha az olduğunu düşünüyorum. Bunu sadece kadrolarıma bakarak söylüyorum. Ortağımın tutumu da çok pozitif, hiçbir sıkıntımız yok" diye konuştu.
     İstanbul'un 3. havalimanı için belirlenen yerin uygun olup olmadığına ilişkin soru da Akın, "Bu konuda en son söz söyleyecek insanlardan biriyim. Hakikaten bildiğimiz bir konu değil, yer seçimi konusunda fikir yürütebilecek insanlar değiliz. Ortalıkta konuşulan bir takım serbest atışlar var. Devlet Hava Meydanları'nın derinlemesine bir araştırma yaptığı kanaatindeyim. Gelişi güzel bir şey olamaz" yanıtını verdi.
    
     -"Barış sürecinde herkes bir yerine iki yatırabilir"-
    
     Çözüm sürecine ilişkin bir soruya da Akın, istikrarın ekonominin en önemli dama taşı olduğunu belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:
     "Eğer istikrar olmazsa ekonomide ne yaparsanız yapın gerekli ivmeyi sağlayamazsınız. İstikrarın kısa vadeli, gelip geçici de olmaması lazım. İstikrarın uzun vadeli olması son derece önemlidir. Türkiye 10 yıllık istikrarın semeresini almaktadır. Siyasetteki istikrar ekonomiye yatırım yapanlarda hem içeride hem dışarıda rahatlık sağlıyor. İlerisini görebildikleri yerde bilhassa yabancı sermaye yatırım yapmak için müracaat ediyor.
     Küçülecekseniz bile önünüzü görebilmeniz gerekir. Bu da bir istikrardır. Zaman zaman programın nasıl cereyan edeceğini hükümet yetkililerince, özel sektör, STK'larca açıkça ifade edebiliyor olması da istikrardır. Türkiye'de içeride yatırım yapacak yatırımcıları da rahatlatır. Bu rahatlık içerisinde ekonominin sıhhatli gitmemesi için hiçbir neden yoktur. Sağlanacak bu barış süreci yeni bir istikrar demektir. Herkes bir yatıracağına iki yatırabilir. Ben siyasetten de çok ümitliyim."
     (Sürecek)
    
    
    

Bu haberi 69 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir