Akdeniz MoU 14. Komite toplantısı -Akdeniz Liman Devleti Kontrolü Memorandumu 14. Komite…

  • Yazı boyutu
Akdeniz MoU 14. Komite toplantısı
  -Akdeniz Liman Devleti Kontrolü Memorandumu 
  14. Komite…

Akdeniz MoU 14. Komite toplantısı -Akdeniz Liman Devleti Kontrolü Memorandumu 14. Komite Toplantısı, 9-11 Ekim 2012 tarihleri arasında İzmir'de düzenlenecek

Akdeniz Liman Devleti Kontrolü Memorandumu (Akdeniz MoU) 14. Komite Toplantısı 9-11 Ekim 2012 tarihleri arasında Türkiye'nin ev sahipliğinde İzmir'de düzenlenecek.
     Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Akdeniz MoU Komite Toplantıları, 11 Temmuz 1997 tarihinde imzalanan "Akdeniz Bölgesinde Liman Devlet Kontrolü Konusunda Varılan Anlaşma" gereği her yıl düzenlendiği hatırlatılarak, Akdeniz Liman Devleti Kontrolü Memorandumu (Akdeniz MoU) 14. Komite Toplantısı'nın 9-11 Ekim 2012 tarihleri arasında, İzmir'de yapılacağı ifade edildi.
     Toplantıya, Akdeniz MoU Sekretaryası, Bilgi İşlem Merkezi ve üye ülke temsilcileri ile birlikte uluslararası denizcilik kuruluşlarının temsilcilerinin katılacağının bildirildiği açıklamada, Türkiye'nin taraf olduğu Akdeniz ve Karadeniz Liman Devleti Kontrolü Memorandumları çerçevesinde, Türk limanlarına gelen yabancı bayraklı gemilerin seyir, can, mal ve çevre emniyeti standartlarına uygunluğu Liman Başkanlıklarında görevli Liman Devleti Kontrolü Uzmanları (PSCO) tarafından denetlendiği, denetlenen gemilerin sörvey raporları, ilgili Memorandumların Bilgi İşlem Merkezleri tarafından elektronik ortamda kayıt altına alındığı bildirildi.
     Türkiye'nin kurucu üyesi olduğu Akdeniz Liman Devleti Kontrolü Memorandumu kapsamında, Akdeniz Bölgesi'nde yapılan denetimlerde, denizlerde kirliliğin önlenmesi ve denizde seyir, can ve mal emniyetinin üst düzeyde korunması bakımından önemli bir katkı sağlandığı, dünyadaki diğer memorandumlara da öncülük edildiğinin belirtildiği açıklamada, şunlar kaydedildi:
     "Eğitimli dinamik bir denetim personeline sahip olmamız, yılda ülkemiz limanlarında (taraf olduğumuz Akdeniz ve Karadeniz MoU kapsamında) 2 bine yakın denetim yapmamız, ülkemizin en büyük kurucu üye ülke olarak lider ülke pozisyonunda bulunması ve ayrıca diğer ülkeler tarafından da örnek alınmamız gurur vericidir. Ayrıca, Ülkemiz Akdeniz Memorandumu Yönetim Danışma Kurulu'nun da etkin bir üyesidir.
     Ülkemizde gerçekleştirilecek olan Akdeniz MoU 14. Komite Toplantısı'nda, Memorandumun idari ve teknik altyapı konuları, Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO) kuralları çerçevesindeki gemi denetimlerine ilişkin teknik konular, gemilerin denetlenmesine ilişkin bölgesel işbirliğinin arttırılması, Memorandum çerçevesinde yapılan Liman Devleti Kontrolleri ve sonuçlarının değerlendirilmesi, ilgili uluslararası dış kuruluşlardan gelen taleplerin incelenmesi, Akdeniz Bölgesi'nde REMPEC tarafından uygulanan SAFEMED I ve II projeleri ile ilgili konular görüşülecek olup, ülkelerin yıllık çalışma raporları da değerlendirilerek sürekli gelişen bir Akdeniz MoU için ilgili teknik çalışmalar yapılacak."
    
    
    

Bu haberi 165 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir