Akbank Yönetim Kurulu Başkanı Suzan Sabancı Dinçer: -"İstanbul Finans Merkezi'nin, İstanbul'a,…

  • Yazı boyutu
Akbank Yönetim Kurulu Başkanı Suzan Sabancı Dinçer:
     -"İstanbul Finans Merkezi'nin, İstanbul'a,…

Akbank Yönetim Kurulu Başkanı Suzan Sabancı Dinçer: -"İstanbul Finans Merkezi'nin, İstanbul'a, İstanbullulara, Türkiye'ye olduğu kadar, geliştirilecek işbirlikleriyle küresel finans sistemine önemli katkılar yapacağını düşünüyorum" -

Akbank Yönetim Kurulu Başkanı Suzan Sabancı Dinçer, "İstanbul Finans Merkezi'nin, İstanbul'a, İstanbullulara, Türkiye'ye olduğu kadar, geliştirilecek işbirlikleriyle küresel finans sistemine önemli katkılar yapacağını düşünüyorum" dedi.
     Uluslararası İstanbul Finans Merkezi Projesi'nin en büyük destekçilerinden İngiltere ile işbirliğinin geliştirilmesine dönük çalışmalar sürüyor. Bu çerçevede Türkiye'yi ziyaret eden Londra Finans Merkezi The City of London'ın yeni Belediye Başkanı Lord Mayor Alderman Roger Gifford, Akbank Yönetim Kurulu Başkanı Suzan Sabancı Dinçer ile görüştü.
     Akbank'tan yapılan açıklamaya göre, Suzan Sabancı Dinçer, Lord Mayor'un Türkiye ziyareti onuruna, beraberindeki heyet üyelerinin yanı sıra, İngiltere Büyükelçisi David Reddaway, İngiltere Başkonsolosu ve Türkiye, Orta Asya, Güney Kafkaslar Ticaret ve Yatırım Birimi Genel Direktörü Leigh Turner ve Türk finans sektörü temsilcilerinin de katılımıyla Akbank Genel Müdürlüğü'nde bir öğle yemeği verdi.
     Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Suzan Sabancı Dinçer, "Uluslararası İstanbul Finans Merkezi olma yolunda rakiplerin önüne geçilebilmesi için öncelikle kamu, özel sektör ve sivil toplumun bu yönde hep birlikte etkin bir biçimde yol alması büyük önem taşıyor. Özel sektör olarak, bu konuda siyasi iradenin yüksek seviyede olduğunu memnuniyetle görüyoruz" dedi.
     İstanbul Finans Merkezi'nin New York, Londra, Tokyo, Şangay finans ekseninde yeni bir köprü oluşturacağını vurgulayan Sabancı Dinçer, "Bu konuda uluslararası işbirliklerine büyük önem veriyoruz. Bizim için özellikle dünyanın en büyük finans merkezi olan Londra ile oluşturulacak işbirliklerinin daha da geliştirilmesinin büyük önemi vardır" değerlendirmesinde bulundu.
     Londra'nın küresel finans sistemindeki belirleyici rolünün ve çok uzun yıllara dayanan deneyiminin, yeni kurulmakta olan Uluslararası İstanbul Finans Merkezi için büyük önem taşıdığını belirten Sabancı Dinçer, şunları kaydetti:
     "Bu nedenle, bizler de Türk finans sisteminin oyuncuları olarak, İngiliz özel sektörü ile işbirliklerine önem veriyoruz. İstanbul Finans Merkezi'nin, İstanbul'a, İstanbullulara, Türkiye'ye olduğu kadar, geliştirilecek işbirlikleriyle küresel finans sistemine önemli katkılar yapacağını düşünüyorum.
     Bu çerçevede, Lord Mayor ve beraberindeki heyetin ülkemizi ve kentimizi ziyaretinin, İstanbul Finans Merkezi çalışmalarına eşsiz katkıları olacağına inanıyorum."
    
     -İstanbul Finans Merkezi'nde projesinde ortaklık-
    
     Londra Finans Merkezi The City of London Belediye Başkanı Lord Mayor Alderman Roger Gifford ise, The City of London'ın ve İngiliz özel sektörünün İstanbul Finans Merkezi'nin kurulması ve gelişmesi için yüzyıllara dayanan deneyimlerini paylaşmaya hazır olduklarını vurguladı.
     Lord Mayor, "The City of London, uluslararası bir finans merkezi olarak halihazırda İstanbul'daki ortaklarıyla bir finans merkezi olarak kendi kapasitesini geliştirmesi için birlikte çalışıyor. İki tarafta da daha fazlasını yapmak ve ortaklığımızı güçlendirmek ve derinleştirmek için büyük bir istek olduğunu biliyorum. Bu da yatırım gerektiriyor. Deloitte'in analizine göre bu gelişmeler beş yıl içinde 1,8 milyar sterlin yatırım gerektiriyor. Geri dönüşünün ise 2025'e kadar 20 milyar dolara ulaşacağı öngörülüyor. Bu nedenle uluslararası işletme ve yatırımcıları buraya çekmeye yarayacak istikrarı, öngörülebilirliği ve şeffaflığı sağlayabilmek için sizinle çalışmaya devam edeceğiz" değerlendirmesinde bulundu.
     Fiziki altyapı ve daha da önemlisi teknik olmayan alt yapı ile yasal ve düzenleyici çerçevelerin uluslararası yatırımcıları ve şirketleri buraya yönlendireceğine dikkati çeken, Lord Mayor, şunları aktardı:
     "Bugünkü öğle yemeği bize bu projeyi, özellikle de daha fazla özel sektör katılımı ile, nasıl ilertebileceğimiz konusunda mükemmel bir fırsat sunmaktadır. Bu özel sektör katılımı Londra Finans Merkezi'nin Moskova'nın finans merkezi olarak kapasitesinin geliştirilmesi projesinin bir özelliğidir.
     Bu yüzden sizlere teşekkür eder ve bir kez daha Türkiye ve Birleşik Krallık, İstanbul ve Londra arasında başarılı bir ortaklık sürecini arzuladığımızı belirtmek isterim."
    
     -Katılımcılar-
    
     Suzan Sabancı Dinçer'in Lord Mayor'ın onuruna verdiği öğle yemeğine Türk finans sektörünü temsilen de, Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil, HSBC Bank Genel Müdürü Martin David Spurling, Burgan Bank Genel Müdürü Mehmet Sönmez, Yapı Kredi Bankası Genel Müdür Yardımcısı Güray Alpkaya, Halk Bankası Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla, Turkland Bank Genel Müdürü Dinçer Alpman, Şekerbank Genel Müdürü Meriç Uluşahin, TEB Genel Müdür Yardımcısı Ümit Leblebici, Denizbank Yönetim Kurulu Üyesi Derya Kumru ve Akbank Uluslararası Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Hülya Kefeli de katıldı.
     Lord Mayor'un heyetinde, City of London Belediyesi yöneticileri Nigel Pullman, Neil Chrimes, Tim Rolph, Chris Cummings ile UBS MTF CEO'su Dr. Robert Barnes, Standard Chartered Bank Avrupa CEO'su Richard Holmes, Standard Chartered Bank Asya Bölgesi Başkan Yardımcısı Sir Thomas Harris'in yanısıra İngiltere-nin Türkiye Büyükelçisi David Reddaway ve İstanbul Başkonsolosu Leigh Turner yer aldı.
    
    
    

Bu haberi 181 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir