Akbank VOB Sanal Portföy Yarışması'nın ödülleri sahiplerine dağıtıldı -Akbank Bireysel…

  • Yazı boyutu
Akbank VOB Sanal Portföy Yarışması'nın 
     ödülleri sahiplerine dağıtıldı
     -Akbank Bireysel…

Akbank VOB Sanal Portföy Yarışması'nın ödülleri sahiplerine dağıtıldı -Akbank Bireysel Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Galip Tözge: "Yarışmamıza katılan 4,600 kadar katılımcı, işlem yaparak VOB ile tanıştı"

Akbank'ın Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası (VOB) ve Ekonomist Dergisi işbirliği ile düzenlediği VOB 4. Sanal Portföy Yarışması'nın ödülleri sahiplerini buldu.
     Akbank açıklamasına göre, yaklaşık bir aylık sürede yoğun ilgi ve katılım ile gerçekleşen yarışmada ilk üç dereceyi paylaşanlar ödüllerini İzmir Ticaret Borsası'nda düzenlenen törenle aldı.
     Yatırımcıları VOB'un işleyişi ve yatırım stratejileri hakkında bilgilendirmeyi amaçlayan etkinlikte yarışmacılar, 100 bin lira sanal para ile başladıkları yarışmada gerçek zamanlı VOB fiyatlarına göre işlem yaparak portföylerini büyüttü.
     Portföy büyüklüğü itibari ile yarışmayı birinci tamamlayan Ertan Kelleci 5 bin, ikinci tamamlayan Gönül Işgın 3 bin ve üçüncü tamamlayan Ergün Elbir 2 bin lira ödülün sahibi oldu.
     Açıklamada görüşlerine yer verilen VOB Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, Türkiye'de sermaye piyasasının gelişmesinde ve derinleşmesinde türev ürünlerin büyük önemi olduğunu belirterek, şunları ifade etti:
     "VOB olarak 8 yılda geldiğimiz aşamayı çok önemsiyoruz. Türkiye bugün dünyanın 30 önemli türev piyasasından biri. Bu piyasalar geliştikçe Türkiye ekonomisi de büyüyecek ve gelişecek" değerlendirmesinde bulundu. Kestellii,şöyle devam etti: "VOB'un kuruluşundan bu yana bilinçli bir yatırımcı kitlesi kazanmaya özen gösteriyoruz. Türev piyasalar, kaldıraçlı işlemin doğası gereği riskin yüksek olduğu piyasalar. Yüksek risk iştahıyla işlem yapanlar, kısa sürede büyük zarar edebilir. Bu nedenle biz VOB'u öncelikle taşınan kur, hisse senedi ve emtia riskine karşı korunma amaçlı kullanmayı öneriyoruz. VOB'a yatırım amaçlı gelenlere ise mutlaka iyi bir eğitim almaları gerektiğini söylüyoruz. Akbank ve Ekonomist'in birlikte düzenlediği bu tür yarışmaların, piyasaya bilinçli yatırımcı kazandırma misyonu nedeniyle çok büyük yararı olduğuna inanıyoruz."
    
     -"4. yılda 5 bine yakın yatırımcıyla buluştuk"-
    
     Akbank Bireysel Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Galip Tözge ise yarışmanın önemine işaret ederek, VOB Okulu aracılığıyla yatırımcıların eğitimi konusunda da önemli bir adım atıldığına dikkati çekti.
     Akbank'ın nisan 20l2'de tasarruf seferberliği başlatarak, okullarda yaygın "Finans Okuryazarlığı" eğitimi verdiğini hatırlatan Tözge, VOB'un ve diğer sermaye piyasası platformlarının tasarrufların değerlendirildiği farklı platformlar olduğunu, tasarrufları doğru değerlendirmek için "bilinçli yatırım"ın önemli olduğunu vurguladı. Akbank'ın yatırımcının eğitimi konusunda önemli bir rol üstlendiğini de belirten Tözge, VOB Okulu'nun da yatırımcılara gerçek piyasada işlem yapmadan önce iyi bir eğitim fırsatı sağladığını ifade etti.
     Akbank'ın, VOB Okulu ile teorik ve Sanal Portföy Yarışmaları ile pratik bilgi anlamında yatırımcıları tam donanıma kavuşturmayı ilke edindiğinin altını çizen Tözge, şunları dile getirdi:
     "Akbank olarak Türkiye'nin geç de olsa tanıştığı bu piyasanın derinleşerek tabana yayılmasına katkı sağlayacak çalışmaları önemsiyoruz. VOB'da gerçekleştirilen işlemler, bilinçli yatırımcılara önemli bir risk koruma sağladığı gibi, yeterli bilgisi olmayan yatırımcılar açısından önemli riskler taşıyor. Akbank VOB Okulu, toplam beş düzeyde, A'dan Z'ye her türlü bilgiyi müşterimiz olsun olmasın tüm yatırımcılara öğretiyor. Yatırımcılar derslerin sonunda yer alan testlerle bilgi seviyelerini ölçebiliyor. Teorik kısmının tamamlanmasının ardından pratik yapmak için, 2009 yılından bu yana her yıl düzenleyerek geleneksel hale getirdiğimiz VOB Sanal Portföy Yarışması gerçek piyasa işleyişine uygun mükemmel bir ortam oluşturuyor. Bu yıl dördüncüsünü düzenlediğimiz yarışmamıza katılan 4,600 kadar katılımcı, bu ortamda işlem yaparak VOB ile tanıştı. Katılımcılarımıza teşekkür ediyor ve ödül kazanan yarışmacıları kutluyorum. Akbank eğitici rolü kapsamında, VOB'la ilgilenen yatırımcıların gelişimine önümüzdeki dönemde de devam edecektir."
     Ekonomist Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Talat Yeşiloğlu da törende yaptığı konuşmada, ekonomi yayıncılığının tasarrufların artırılmasını desteklemekte önemli bir yeri olduğuna işaret ederek, "Bizim yayıncı olarak önemli görevlerimizden biri, mali piyasalardaki gelişmeleri doğru bir şekilde aktarmak ve okurların, yatırımcıların, şirket yöneticilerinin, hissedarların karar alma süreçlerine katkı yapmaktır" dedi.
     Yeşiloğlu, faaliyete geçtiği günden bu yana VOB'un gelişmesinde, hesap sahibi yatırımcı sayısının artmasında Capital ve Ekonomist dergilerindeki yayınların yanı sıra bu yarışmanın önemli bir katkı yaptığına inandığını söyledi.
    
    
    

Bu haberi 135 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir