Akbank ve Japon Mizuho Corporate Bank, iş birliği anlaşması imzaladı -Akbank Genel Müdürü Hakan…

  • Yazı boyutu
Akbank ve Japon Mizuho Corporate Bank, iş birliği anlaşması imzaladı
     -Akbank Genel Müdürü Hakan…

Akbank ve Japon Mizuho Corporate Bank, iş birliği anlaşması imzaladı -Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil: -"Japon şirketlerin önümüzdeki yıllarda Türkiye'deki büyük altyapı projelerine, yeni santrallerin kurulmasına ve yenilenebilir enerjiye önemli yatırımlar yapması bekleniyor. Bugün imzaladığımız anlaşma ve iş birliği ile Türk-Japon ilişkilerinin daha da ivme kazanmasına katkı sağlıyoruz"

Akbank ve Japon Mizuho Corporate Bank, iki ülke arasındaki ticaret ve ortak projelerin, birleşme ve satınalmaların finansmanı ile bankacılık hizmetlerinin sunulması alanlarında iş birliği anlaşması imzaladı.
     Konuya ilişkin yapılan açıklamaya göre, toplam 1,9 trilyon dolarlık aktifleriyle Japonya'nın en büyük bankalarından olan Mizuho Corporate Bank, geçen Şubat ayında Türkiye'deki ilk temsilciliğini açtıktan sonra işbirliği anlaşması için Türkiye'nin lider bankası Akbank'ı seçti.
     Akbank ve Mizuho Corporate Bank arasında imzalanan işbirliği anlaşması ile müşterilere ticari bankacılık ve yatırım bankacılığı alanlarında hizmet sunulacak. Anlaşma kapsamında, Akbank ve Mizuho Corporate Bank Türkiye'ye yatırım yapan, faaliyet gösteren ve Türk şirketleriyle ticari faaliyet içinde bulunan Japon şirketlerine bankacılık hizmetleri ile destek sağlayacak.
     İki banka ayrıca, TL ve döviz cinsinden havale işlemleri, TL ve döviz kredileri, dış ticaret finansmanı ve proje finansmanı alanlarında da hizmet sunacak. Bu anlaşmayla Akbank ilk defa bir Japon Finansal kuruluşu ile bu çapta bir iş birliğine gidiyor.
     Açıklamada görüşlerine yer verilen Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil, yabancı finans kuruluşlarının, başarılı performansıyla öne çıkan Türkiye'ye ilgilerinin artarak sürdüğünü belirterek, şunları kaydetti:
     "Ülkemiz istikrarlı ortamını ve sürdürülebilir büyüme performansını devam ettiriyor. Global ekonomideki çalkantıya rağmen Türkiye'ye gelen doğrudan yabancı yatırımlar artış trendi gösteriyor. 2003'ten önce, yıllık en fazla 1 milyar dolar yatırım çeken ülkemiz, 2003-2011 döneminde 110 milyar dolar yabancı yatırıma ev sahipliği yaptı. Son yıllarda Japon şirketlerin Türkiye'ye ilgisinin ve yatırımlarının da arttığını görüyoruz. Japonya geçen yıl yaklaşık 115 milyar dolar doğrudan yatırım ile ABD'nin ardından yurt dışına en fazla yatırım yapan ikinci ülke. 2003-2011 arası Japon firmalarının ülkemizdeki yatırımları 750 milyon dolara ulaştı. Türkiye'de yerleşik Japon ve Türk-Japon ortaklığı firma sayısı 130'u geçmiş durumda bulunuyor. Japon şirketlerin önümüzdeki yıllarda Türkiye'deki büyük altyapı projelerine, yeni santrallerin kurulmasına ve yenilenebilir enerjiye önemli yatırımlar yapması bekleniyor. Bugün imzaladığımız anlaşma ve iş birliği ile Türk-Japon ilişkilerinin daha da ivme kazanmasına katkı sağlıyoruz."
     Akbank Uluslararası Bankacılıktan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Hülya Kefeli de Türkiye'yi ajandasına alan Japon devi Mizuho Corporate Bank'in iş birliği için yalnızca Akbank'ı seçmesinin önemli olduğunu ifade ederek, "21. yüzyıl, dinamizmi ile Asya kıtasının asrı olacak. Asya'nın bir ucunda Japonya var bir ucunda da Türkiye. Yenilikçi, yüksek teknoloji içeren, katma değeri yüksek ürünleri ile tanınan Japon şirketleri, Fortune 2012 listesinde tam 68 firma ile yer aldı. Listeyi incelediğimizde bu şirketlerin büyük kısmının Türkiye'de faaliyetleri olduğunu ya da yatırım amacıyla Türkiye'yi yakından izlemek üzere mercek altına aldıklarını görüyoruz" dedi.
     Türkiye'de 2010 yılının Japon yılı olarak kutlandığını hatırlatan Kefeli, "İki ülke arasındaki kültürel yakınlaşma ve etkinliklerle 19. yüzyıla dayanan ilişkilerimiz ve dostluğumuz daha da kuvvetlendi. Şimdi biz Japon bankacılık devi Mizuho ile yaptığımız bu anlaşma ile Japonya ve Türkiye arasında yeni bir köprü inşa edip şirketlerimizin iki ülkede karşılıklı teşvikini ve her türlü bankacılık ihtiyaçlarının karşılanmasını planlıyoruz" ifadelerini kullandı.
     Akbank ve Mizuho Corporate Bank arasında imzalanan anlaşmayla ilgili olarak değerlendirmelerde bulunan Mizuho Avrupa, Oradoğu ve Afrika (EMEA) Bölgesi Şirket İcra Kurulu Başkanı Atsushi Narikawa da "Türkiye'de tercih ettiğimiz banka olan Akbank ile aramızdaki iş birliği anlaşması bu ülkedeki faaliyetlerimiz için bir dönüm noktasını oluşturuyor. Bu iş birliği ayrıca Akbank ile aramızdaki ilişkilerin daha da derinleşmesi için ayrı bir fırsat sunuyor" dedi.
     Mizuho Corporate Bank İcra Kurulu üyesi ve Yapılandırılmış Finans Dairesi Genel Müdürü Hideaki Kuraishi ise Mizuho'nun önceliğinin Japon müşterilerinin yurt dışındaki finansal ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılamak olduğunu belirterek, "Akbank'ın yaygın dağıtım kanalları, üstün hizmet kalitesi ve Türk finansal sektöründeki liderliği, Mizuho'nun müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılamaya odaklı bankacılık anlayışı ile mükemmel şekilde uyum gösteriyor" ifadelerini kullandı.
    
    
    

Bu haberi 136 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir