Akbank, Uluslararası Gayrimenkul Fuarı'nda -Akbank Bireysel Bankacılık'tan Sorumlu Genel Müdür…

  • Yazı boyutu
Akbank, Uluslararası Gayrimenkul Fuarı'nda
     -Akbank Bireysel Bankacılık'tan Sorumlu Genel Müdür…

Akbank, Uluslararası Gayrimenkul Fuarı'nda -Akbank Bireysel Bankacılık'tan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Galip Tözge: "Türkiye, dinamik nüfusu ve güçlü ekonomisi ile fırsatlar cenneti"

Akbank Bireysel Bankacılık'tan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Galip Tözge, Türkiye'nin, dinamik nüfusu ve güçlü ekonomisi ile fırsatlar cenneti olduğunu bildirdi.
     Akbank'tan yapılan açıklamaya göre, Türkiye'nin bu yılki onur konuğu olduğu dünyanın en büyük gayrimenkul fuarı olan MIPIM Fuarı'na katılan tek Türk bankası Akbank oldu. Fuara katılan çok sayıda Türk inşaat ve gayrimenkul geliştirme şirketi, Türkiye'deki projeleri ve gayrimenkul yatırım fırsatlarını tanıttı.
     Fuar süresince düzenlenen "Türkiye Zamanı" konferansının "Sosyal ve Ekonomik Dinamikleri ile Fırsatlar Ülkesi Türkiye" başlıklı oturumunda konuşan Akbank Bireysel Bankacılık'tan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Galip Tözge, Türkiye gayrimenkul piyasasının sunduğu fırsatları anlattı.
     Türkiye'yi "dinamik nüfusu ve güçlü ekonomisi ile fırsatlar cenneti" olarak nitelendiren Tözge, "Türkiye, son yıllardaki güçlü ekonomisi ve genç nüfusu ile tüm dünyanın ilgi odağı. Düşük enflasyon ile piyasalar stabilize oldu ve sağlıklı finans sektörü Türkiye'yi olumlu yönde ayrıştırıyor. Son senelerde doğrudan yabancı yatırımlar artmış durumda. İnşaat sektörü de, son yıllarda yaptığı atılımlarla, yatırım fırsatlarını barındıran Türkiye'nin en güçlü sektörlerinden" dedi.
     Konuşmasında, Türk müteahhitlik sektörünün dünyada önemli bir güç haline geldiğinin altını çizen Tözge, Dünyanın en büyük 225 uluslararası müteahhidi listesinde Türk firmalarının sayısının 33'e çıktığına dikkati çekti.
     Tözge, şunları kaydetti:
     "Türkiye Dünyanın En Büyük 225 Uluslararası Müteahhidi listesindeki firma sayısı ile dünyada Çin'den sonra ikinciliğini korumaya devam ediyor. Türk gayrimenkul sektöründe faaliyet gösteren firmalar teknolojik ve tasarım alanında çok ileri seviyelere ulaştılar. Türkiye'deki pek çok proje çeşitli dallarda uluslararası ödüllere layık görülüyor.
     Türk bankacılık sektörü ise Türkiye'nin hızlı büyümesindeki önemli güçlerden. Hızla büyüyen bilançoları, sağlıklı kredileri ve güçlü sermaye yapısı ile Türk bankacılığı bölgedeki en güçlü bankacılık sektörü. Akbank ile beraber toplam 10 Türk bankası dünyanın en değerli ilk 500 bankası arasında. İstikrarlı ekonomi ve genç nüfus bankacılık sektörü için de çok güçlü bir büyüme altyapısı oluşturuyor."
     Türkiye'deki konut kredisi sektörü hakkındaki gelişmelere de değinen Tözge, son yıllarda enflasyonunun düşmesine bağlı olarak faizlerin konut kredileri için oldukça elverişli düzeylere indiğini, konut kredilerinde istikrarlı bir artış süreci yakaladığını belirtti.
     Tözge, "2012 yılı sonunda 44 milyar dolara ulaşan konut kredileri şu anda gayri safi yurt içi hasılanın yüzde 7'sine ulaştı. Yaptığımız projeksiyonlar, artış temposunun süreceğini ve 2015 sonuna geldiğimizde mortgage kredilerinin gayri safi yurt içi hasılaya oranının yüzde 10'a ulaşacağını gösteriyor. Gayrimenkul sektörümüzün yurt dışına açılması ile biz de yabancı uyruklulara konut kredisi uygulamamızı başlattık. Bu da büyüme ivmesini artıracaktır" değerlendirmesinde bulundu.
    
    
    

Bu haberi 101 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir