Akbank'tan yurt dışına ilk kez TL cinsinden tahvil ihracı... -Akbank, 1 milyar liralık tahvil…

  • Yazı boyutu
Akbank'tan yurt dışına ilk kez TL cinsinden tahvil ihracı...
     -Akbank, 1 milyar liralık tahvil…

Akbank'tan yurt dışına ilk kez TL cinsinden tahvil ihracı... -Akbank, 1 milyar liralık tahvil ihracı gerçekleştirildi

Akbank, yurt dışına Türk Lirası cinsinden 1 milyar liralık ilk tahvil ihracını gerçekleştirdi.
     Akbank'tan yapılan açıklamada, Akbank'ın dün yurt dışına 1 milyar lira tutarında tahvil ihracı gerçekleştirdiği kaydedildi. İhraç edilen Türk Lirası cinsinden tahviller yatırımcılardan 3 kat talep gördü. Altı ayda bir kupon ödemeli ihraç yıllık basit yüzde 7,5 faiz oranı üzerinden fiyatlandı. Akbank bu işlemle, Türkiye'de yurt dışına Türk Lirası cinsinden tahvil ihracını gerçekleştiren ilk kuruluş oldu.
     Açıklamada görüşlerine yer verilen Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil, Türkiye'den uluslararası piyasalara yapılan ilk Türk Lirası cinsinden tahvil ihracının altına imza attıklarını vurgulayarak, şunları ifade etti:
     "Gerçekleştirdiğimiz bu işlem, hem bankamız hem de bankacılık sektörümüz ve ekonomimiz için çok önemli bir adımdır. Bugüne kadar uzun vadeli finansman yurt dışı piyasalardan ancak yabancı para cinsinden sağlanabiliyordu. Artık bu işlemimizle kendi paramızla yurt dışından uzun vadeli borçlanmanın da önü açılmış oldu. Aynı zamanda bu işlem ekonomimizin ve Türk bankacılık sektörünün gücünün, Türk Lirasının uluslararası piyasalarda kazandığı itibarın da bir göstergesidir. Tahvil ihracımız ayrıca piyasaların Türkiye'ye olan pozitif bakış açısını da bir kez daha ortaya koymuştur. Önümüzdeki dönemde öncülük ettiğimiz bu enstrüman Türk bankacılık sektörü tarafından da yoğun bir şekilde kullanılacaktır."
     Akbank Genel Müdür Yardımcısı Hülya Kefeli ise "Gerek bankacılık sektörümüz, gerekse reel sektör şirketlerimiz tarafından uzun vadeli finansman amacıyla kullanılan ve büyüklüğü 15 milyar doları aşan yabancı para cinsinden yurt dışı tahvil ihraçlarının kapısını 2010 yılında Akbank olarak açmıştık. Gerçekleştirdiğimiz işlem sermaye piyasalarında derinliğin ve ürün çeşitliliğinin artırılmasına destek olacak. Ayrıca bundan sonra yapılacak benzer ihraçlara da gösterge oluşturacak. Bankalarımızın bilançoları açısından çok daha sağlıklı olan bu araç ile ekonomimizin ve sektörümüzün uzun vadeli finansman ihtiyaçlarını karşılamaya ve ekonomik büyümeye katkı sağlamaya devam edeceğiz. Amerika ve İngiltere'nin önde gelen yatırımcılarına yaptığımız ziyaretlerde Türkiye'ye olan ilginin giderek arttığını gördük. Türkiye'den ilk kez yapılan bu işlem ve gelen 3 kat talep bunun en büyük kanıtıdır" değerlendirmesinde bulundu.
    
    
    

Bu haberi 81 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir