"Akbank'tan sektörde son 15 yılın en düşük maliyetli sendikasyon kredisi" -Akbank, Mart 2012…

  • Yazı boyutu
"Akbank'tan sektörde son 15 yılın en düşük maliyetli sendikasyon kredisi"
     -Akbank, Mart 2012…

"Akbank'tan sektörde son 15 yılın en düşük maliyetli sendikasyon kredisi" -Akbank, Mart 2012 sendikasyonunu yüzde 115 oranla yenileyerek yaklaşık 1,4 milyar dolar tutarında sendikasyon kredisi aldı -Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil: -"Alınan kredi Türk bankacılık sektöründe son 15 yılın en düşük maliyetli sendikasyon kredisi" -Akbank Uluslararası Bankacılık'tan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Hülya Kefeli: -"Bugüne kadar 21 milyar dolar sendikasyon kredisi sağladık"

Akbank, Mart 2012 sendikasyonunu yüzde 115 oranla yenileyerek, yaklaşık 1,4 milyar dolar tutarında sendikasyon kredisi sağladı. Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil, alınan kredinin Türk bankacılık sektöründe son 15 yılın en düşük maliyetli sendikasyon kredisi olduğunu belirtti.
     Akbank'ın, dünyanın önde gelen bankalarının katılımıyla sağladığı, 790 milyon avro ve 348 milyon doları tutarında, 1 ve 2 yıl vadeli 2'şer ayrı dilim olarak yapılandırılan sendikasyon kredisinin maliyeti ise sırasıyla 1 yıl için EURIBOR + yüzde 1,00 ve LIBOR + yüzde 1,00, 2 yıl için de EURIBOR + yüzde 1,25 ve LIBOR + yüzde 1,25 olarak gerçekleşti.
     Akbank böylece, imza attığı sendikasyon kredisi ile 2012 yılı mart ayında sağladığı 795 milyon avro ve 146 milyon dolar tutarındaki toplam 1,2 milyar dolarlık kredisini yüzde 115 oranında yenilemiş oldu.
     Sait Halim Paşa Yalısı'nda gerçekleştirilen sendikasyon imza törenine Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil, Akbank Uluslararası Bankacılıktan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Hülya Kefeli ve sendikasyona iştirak eden bankaların temsilcileri katıldı.
     İmza töreninde konuşuna Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil, Türk bankacılık sektöründe son 15 yılın en düşük maliyetli sendikasyon kredisini başarıyla gerçekleştirdiklerine dikkati çekti.
     Binbaşgil, gelişmiş ülkelerdeki ekonomik sıkıntıların devam ettiğini, güçlü ekonomisi, sağlıklı bankacılık sektörü ve düşük borçluluk oranına sahip Türkiye'nin ise diğer pek çok ülkeden pozitif yönde ayrıştığını belirterek, "Bu istikrarlı ortam ayrıca Türk bankacılık sektörüne de yansıyor. Diğer pek çok ülkenin bankacılık sektörünün değer kaybettiği bir dönemde bankalarımız en değerli banka markaları araştırmasında hem marka değerlerini hem de sıralamadaki yerlerini yükselttiler" dedi.
     Türk bankacılık sektörünün sağlıklı ve karlı büyümesini de sürdürdüğünü ifade eden Binbaşgil, "Bankacılık sektörümüze yatırımcı ilgisinin de artarak devam ettiğini görüyoruz. Önemli büyüme potansiyeline sahip Türk bankacılık sektörü yükselen bir değer olmayı sürdürüyor. Güçlü sermaye yapısına sahip sektörümüz ülkemizin yapacağı atılımlar için en büyük katkıyı sağlayacak sektörlerin başında geliyor. Bugün imzaladığımız sendikasyon kredimiz bir anlamda da ekonomimizin ve bankacılık sektörümüzün başarılı ve örnek yapısının, gücünün bir yansımasını oluşturuyor" diye konuştu.
    
     -"Reel sektöre finansman yaratmak için kullanacağız"-
    
     Akbank'ın yüksek marka gücü, uluslararası muhabir ilişkileri ve başarılı performansı ile bir kez daha örnek bir sendikasyona imza attığını söyleyen Binbaşgil, "Uluslararası piyasaların istikrar arayışında bulunduğu bir dönemde gerçekleştirdiğimiz bu sendikasyon işlemi Akbank'ın saygınlığını ve gücünü yansıtıyor. Seçkin uluslararası bankaların artan katılımıyla temin ettiğimiz bu krediyi başta Akbank müşterileri olmak üzere bankanın tüm paydaşlarına değer yaratmak ve ekonominin büyümesini desteklemek yönündeki hedeflerimiz doğrultusunda , reel sektöre finansman yaratmak için kullanacağız" şeklinde konuştu.
    
     -"İlk defa Şili gibi ülkeler de dahil 22 ülkeden 44 bankanın katılımı sağlandı"-
    
     Akbank Uluslararası Bankacılık'tan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Hülya Kefeli ise, "Yılda iki kez sendikasyon kredisi alıyoruz. Ağustos'ta vadesi gelen yaklaşık 1,6 milyar dolar tutarında ikinci bir sendikasyon kredimiz daha var" dedi.
     Toplamda 3 milyar dolarlık tutarın dış ticaretin finansmanı amacıyla alındığının altını çizen Kefeli "Türk bankalarınca alınan son sendikasyon kredilerine kıyasla maliyetimizi 25 baz puan daha aşağıya çekerek, dış borçlanmada yeni bir başarı göstergesi yarattık. Bu yıl sendikasyonumuza ilk defa Şili gibi uzak coğrafyalardaki ülkeler de dahil olmak üzere 22 ülkeden 44 bankanın katılımı sağlandı. Elde ettiğimiz sonuç, Türkiye'nin ekonomik başarısının tüm dünyada takip edildiğinin ve dış şoklara dayanıklı, güçlü ve sürdürülebilir dinamizminin bir göstergesi olarak değerlendirilmelidir" yorumunu yaptı.
    
     -"Bugüne kadar 21 milyar dolarlık sendikasyon sağladık"-
    
     Kefeli ayrıca, 1997'den beri gerçekleştirdikleri 31 sendikasyon kredisi ile yaklaşık 21 milyar doları Türk reel sektörüne kanalize ettiklerini, sağlanan bu kaynağın, 4 havalimanı ve 50 liman projesine eşdeğer olduğunu vurguladı.
     Türkiye'nin dış ticaret hacminde çok daha büyük hedefleri olduğunu hatırlatan Kefeli, sözlerini şöyle tamamladı:
     "Bugün artık Türkiye on yıl sonrasını planlıyor. Ülkemizin mevcut durumda yaklaşık 35 trilyon dolarlık dünya dış ticaret hacminden aldığı pay yüzde 1. 2023 yılında bu payın yüzde 1,5'a çıkartılması hedefi gözönünde bulundurulduğunda, alınan tutar ülkemiz dış ticaret hedeflerine destek verecektir.
     Bu yıl ocak ayında gerçekleştirdiğimiz sektördeki ilk yurtdışı TL bono ihracından sonra, Akbank en düşük maliyetli yeni sendikasyon kredisiyle yurtdışındaki çeşitli platformlardan kaynak sağlama faaliyetleri arasına bir başarı hikayesi daha ekledi. Akbank bu başarıları ile Türk Bankacılık sektörüne öncülük etmekten gurur duymaktadır."
    
    
    

Bu haberi 136 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir