Akbank'tan KOBİ'lere risk yönetimi desteği

  • Yazı boyutu
Akbank'tan KOBİ'lere risk yönetimi desteği

Akbank'tan KOBİ'lere risk yönetimi desteği

Akbank, Kredi Kayıt Bürosu'nun "Çek ve Risk Raporları"na KOBİ'lerin doğrudan ulaşmasını sağlıyor.
     Akbank açıklamasına göre, Kredi Kayıt Bürosu'nun (KKB) "Çek ve Risk Raporları", yeni hizmete açtığı üyelik sistemi ile artık internet ve SMS üzerinden KOBİ'lere istedikleri zaman veriliyor. Akbank, KOBİ'lerin ticari hayatları için rehber niteliğindeki bu raporlara doğrudan ulaşmasını sağlıyor.
     Akbank Ticari ve KOBİ Bankacılığı'ndan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Kaan Gür, KOBİ'lerin finansal siciline kolayca erişmesini sağlayacak bu sisteme üyelik onayı için Akbank şubeleri aracılığıyla destek olduklarını belirterek, bu sürecinin sonunda KOBİ'lerin e-rapor almalarına olanak tanıdıklarını kaydetti.
     Rapor ile KOBİ'lerin kredi sicil bilgilerinin bankalar tarafından nasıl göründüğüne bakarak varsa ödeme olumsuzluklarını giderip daha iyi bir sicile sahip olma imkanına kavuştularını belirten Gür, raporda tüm bankalarca verilen çeklere ilişkin bilgilerin de yer aldığından ödenmeyen çek bilgilerinin yanı sıra ödenen çeklerin bilgisinin de mevcut olduğunu aktardı.
     Dolayısıyla KOBİ'lerin kendi finansal sicilini bu yolla öğrenmesinin artık çok kolay olduğunu dile getiren Gür, "Ayrıca KOBİ'lerimizin iş yapacakları firmaların risk bilgilerinin de onlar için altın değerinde olduğunun farkındayız. Üyelik sistemi ile KOBİ'ler kabul etmeleri halinde birbirleriyle de finansal sicilini paylaşabiliyor ve ticari hayat daha şeffaf bir hale geliyor. KOBİ'lere verdiğimiz bu destek, onların faaliyetlerini etkin ve karlı bir şekilde yürütmelerini sağlayacaktır" dedi
     "Çek ve Risk Raporları" firmaların toplam mevcut kredi limit ve risk bakiyesi bilgilerinin yanı sıra ödeme performansları ve geçmiş dönem çek bilgilerini içeriyor. Ayrıca, raporda kredi geri ödemelerinde gecikme süresine ilişkin bilgiye de yer veriliyor. Böylece, hem KOBİ'ler hem de ticari ilişki içinde oldukları ya da olacakları diğer firmalar risklerini görüp, isterlerse birbirleriyle paylaşarak iş yapıp yapmama konusunda karar alabiliyor.
    
    
    

Bu haberi 145 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir