Akbank'tan kentsel dönüşüme destek...

  • Yazı boyutu
Akbank'tan kentsel dönüşüme destek...

Akbank Bireysel Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Tözge:"Konut kredisi pazarının yaklaşık iki katı büyüyerek pazar payımızı yüzde 12'ye çıkardık"

Akbank, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile kentsel dönüşüm kredilerine uygulanacak faiz desteği hakkında protokol imzaladı.
     Akbank açıklamasına göre, TOKİ ve Emlak Konut GYO projeleri başta olmak üzere pek çok konut firmasının projelerinde konut kredisi kullandıran banka, bu tecrübesini kentsel dönüşüm projelerinde kullanarak ekonomiye katkı sağlamaya devam edecek.
     Akbank, konu hakkında belediyeler, müteahhit firmalar ve diğer paydaşlarla olan çalışmalarına devam edecek.
     Akbank Bireysel Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Galip Tözge, 2012 yılının ilk 9 ayında konut kredilerinde en fazla büyüyen banka olduklarını belirterek, "Konut kredisi pazarının yaklaşık iki katı büyüyerek pazar payımızı yüzde 12'ye çıkardık. Akbank Büyük Kırmızı Ev markası altında müşterilere 360 derece hizmet verirken, gerek konut projeleri gerek ikinci el konut piyasasındaki işbirliklerimiz ile de tüm sektörü kapsıyoruz" dedi.
     Konut projelerinde uzun süredir yaptıkları ve son yıllarda artırdıkları çalışmaları sayesinde çok geniş bir firma tabanına sahip olduklarını belirten Tözge, şunları aktardı:
     "İstanbul yanında Anadolu genelinde de önde gelen müteahhitlerin projelerine finansal destek sağlıyoruz. Bu geniş tecrübemizi kentsel dönüşüm kapsamında yapılacak projelerde, müteahhit firmalara ve hak sahibi vatandaşlarımıza çözüm sağlamakta kullanacağız. Konut projelerinde olduğu gibi, kentsel dönüşüm uygulamalarına da bankaların aracılık etmesi, sistemin daha sağlıklı olmasını sağlayacak ve tüketiciye güven verecektir."
     2012 yılında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın konut sektörüne yönelik çok önemli düzenlemeler yaptığını ifade eden Tözge, "Türkiye'de kentsel dönüşüm 1999 yılında yaşadığımız acı Marmara depreminden sonra yerel yönetimlerin yöresel uygulamalarıyla sınırlı kalmıştı. Geçtiğimiz sene Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun'un yürürlüğe girmesi ile kentsel dönüşüm sürecinde önemli bir aşama kaydedilmiş oldu" dedi.
     Yasal düzenleme ile beraber kentsel dönüşüm sürecinin hızlandığını, kentsel alanlarda ruhsatsız veya deprem riski taşıyan toplam 6,5 milyon adet konut bulunduğunu ifade eden Tözge, "Dolayısıyla, tüm vatandaşlarımızın bir an önce afet riskinden arınmış sağlıklı konutlarda yaşamasını sağlamak için önümüzde yapılacak çok iş var. Tüm paydaşların birlikte çalışarak bu büyük dönüşümü gerçekleştirmesi gerekiyor" ifadelerini kullandı.
     Akbank olarak Türkiye'nin bu öncelikli meselesinde tüm finansal desteği vermeye hazır olduklarını vurgulayan Tözge, şu değerlendirmede bulundu:
     "Kentsel dönüşüm konusunda belediyeler ve müteahhit firmalar ile çalışmalarını hızlandırdık. Ülke genelinde, hem yerel yönetimler hem de Bakanlar Kurulu kararlarıyla yasa kapsamında belirlenen riskli alanlardaki kentsel dönüşüm faaliyetlerinde aktif rol alıyoruz. Müteahhit firmalarımız projeler üzerinde hızla çalışıyorlar. Bahar aylarına girilmesi ile pek çok kentsel dönüşüm projesinin hayata geçirilmesini bekliyoruz. Bu kapsamda, kredilendirme konusunda hazırlıklarımız tamam. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile imzaladığımız protokol ile de, yasa kapsamında devletin sağlayacağı yüzde 4 oranındaki faiz desteği ile tüketicilere avantajlı oranlarla kredi kullandırmaya imkan sağlayan altyapımız hazır hale geldi."
     Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Genel Müdürü Vedad Gürgen ise 6306 sayılı Kanunun uygulanabilmesi için Bakanlık tarafından yürütülen çalışmalar sonucunda mevzuat düzenlemelerinin tamamlanmış olduğunu belirterek, "Gerek riskli alanlarda gerekse de riskli yapılarda uygulamalar başlamıştır. Bu çerçevede vatandaşlarımızın güvenli konutlarda, sağlıklı yaşam çevrelerinde yaşayabilmesi için başlatılan bu harekette finansman kaynaklarının temin edilmesi, vatandaşlarımıza uygun kredilerin sağlanması gerçekten önem arz etmektedir" dedi.
     Akbank ile imzalamış oldukları protokolün vatandaşlar için gerçek bir teşvik olduğunu kaydeden Gürgen, "Aynı zamanda bir sosyal sorumluluk projesi olduğunu da düşündüğümüz projemize katılan Akbank'a ve değerli yöneticilerine sonsuz teşekkürlerimizi arz ediyorum" değerlendirmesinde bulundu.
     Gürgen, "Bakanlığımızca riskli yapıları tespit etmek üzere 200'ün üzerinde firma lisanslandırılmıştır. Bugün imzaladığımız protokol ile de projenin finansman altyapısı da tamamlanmıştır. Artık sıra sizde, bir an evvel oturduğunuz binaların riskli olup olmadığını tespit ettirin, korku içinde yaşamaktan güvenli hayata geçin" dedi.
    
    
    


Bu haberi 362 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir