Akbank'tan 1,9 milyar lira net kar -Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil: -"Kredilerimizi…

  • Yazı boyutu
Akbank'tan 1,9 milyar lira net kar
  -Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil:
  -"Kredilerimizi…

Akbank'tan 1,9 milyar lira net kar -Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil: -"Kredilerimizi sektörün üstünde bir büyüme ile yüzde 20 artırarak pazar payı kazanmayı sürdürdük" -"Yaklaşık yüzde 17 artırdığımız KOBİ ve kurumsal kredilerimizle şirketlerimize sağladığımız desteği 57 milyar liranın üstüne çıkardık" -"Sektördeki en düşük takipteki kredi oranlarından birine sahibiz" -"Yurtdışı borçlanma işlemlerindeki öncülüğümüz devam ediyor"

Akbank 2012 yılı 9 aylık dönemde 1 milyar 907 milyon lira net kar elde etti.
     Akbank açıklamasında, Akbank'ın toplam nakdi ve gayri nakdi kredilerinin yüzde 20'nin üstünde büyüyerek yaklaşık 107 milyar liraya çıktığı belirtildi.
     Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Akbank'ın 2012 yılı ilk dokuz ayında 2 milyar 470 milyon lira brüt kar elde ettiğini belirterek, "Brüt karı üzerinden 563 milyon lira vergi karşılığı ayıran Akbank'ın konsolide net karı 1 milyar 907 milyon lira oldu" dedi.
     Türkiye'nin sürdürülebilir büyüme performansını başarı ile devam ettirdiğini vurgulayan Binbaşgil, şunları kaydetti:
     "2012'nin ilk dokuz ayında büyüme ve karlılıktaki başarılı performansımız güçlü pazar payı kazanımlarıyla devam ediyor. Ekonomimiz ve reel sektörümüzün daha büyük atılımlar yapması için kredi desteğimizi de artırarak sürdürüyoruz. 2011 yıl sonuna kıyasla yüzde 12 büyüyen toplam aktiflerimiz 156 milyar liranın üzerine çıktı. Aynı dönemde yüzde 20'nin üzerinde artışla yaklaşık 107 milyar lira seviyesine yükseltiğimiz nakdi ve gayri nakdi kredilerimizle Türkiye'nin büyümesine destek sağlamaya devam ediyoruz."
    
     -"Kredilerimizi yüzde 20 artırarak pazar payı kazanmayı sürdürdük"-
    
     Kredilerde yılın ilk dokuz ayında pazar payı kazandıklarını ifade eden Binbaşgil, "960'ın üstünde şube, 4 binden fazla ATM, 300 bine yakın POS, internet ve mobil kanallardan müşterilerimize hizmet verdiğimiz Akbank Direkt ve diğer alternatif dağıtım kanallarından oluşan çok güçlü bir dağıtım kanalımız var. 16 bin Akbanklı olarak yurt içinde yaygın dağıtım kanallarımız, şeffaf ve pratik süreçlerimizle müşterilerimize her kanaldan kesintisiz destek sağlamayı sürdürüyoruz" diye belirtti.
     2012'nin ilk dokuz ayında nakdi kredilerinin sektörün üstünde bir büyümeyle yüzde 20 artarak 89 milyar lirayı geçtiğini ifade eden Binbaşgil, "Gayri nakdi kredilerimiz de yüzde 21 civarındaki artışla yaklaşık 18 milyar liraya ulaştı" dedi.
     KOBİ'lerin, ileri teknoloji ve yenilikçi ürünler sunduğu oranda Türkiye'yi uluslararası rekabette daha da yukarı taşıyacağını kaydeden Binbaşgil, şu değerlendirmede bulundu:
     "Yılbaşından bu yana ekibimle birlikte 20'nin üstünde şehrimizde KOBİ'lerimizle ve iş dünyasından temsilcilerle bir araya geldik. Zamanımızın çoğunu sahada müşterilerimizle geçiyoruz. Sanayi ve ticaret odaları ve diğer kuruluşlarla gerçekleştirdiğimiz yeni işbirlikleriyle müşterilerimize sunduğumuz desteği daha da yaygınlaştırıyoruz. Avantajlı ürün, hizmet ve çözümlerimizle KOBİ'lerimizin faaliyetlerini ve yatırımlarını genişletmelerine destek sağlamaya devam ediyoruz. 2012 yılının ilk üç çeyreğinde KOBİ kredilerimiz yaklaşık yüzde 29 arttı. KOBİ ve kurumsal kredilerimizin toplamı ise aynı dönemde yaklaşık yüzde 17 büyüyerek 57 milyar liranın üstüne çıktı. Başarılı performansımızla KOBİ ve kurumsal kredilerdeki pazar payımızı yaklaşık 1 puan yükselttik.
    
     -"Tüketici kredilerimiz yaklaşık 19 milyar lirayı aştı"-
    
     Tüketici kredilerinin tüm segmentlerinde sağlıklı ve güçlü şekilde büyümeye devam ifade eden Binbaşgil, "İhtiyaç ve konut kredileri başta olmak üzere tüketici kredilerinde sektörün üzerinde bir büyümeyle pazar payı kazandık. Tüketici kredilerimiz yaklaşık yüzde 24 büyümeyle 19 milyar lirayı aştı. Bu güçlü performansla tüketici kredilerindeki pazar payımızı 1 puanın üzerinde artırarak 10,4 puana yükselttik. Tüketici kredilerinin içinde yer alan ihtiyaç ve konut kredilerinde sırasıyla yüzde 29,8 ve yüzde 19,2 büyüdük" dedi.
     Akbank'ın müşterilerine kredi kartı kredileriyle sağladığı desteği yüzde 32,3 artırarak yaklaşık 13 milyar liraya çıkardığını ifade eden Binbaşgil, "Kredi Kartı kredilerinde ilk dokuz ayda sektörün üzerinde büyüdük. 2011 sene sonuna kıyasla pazar payımızı 1,4 puan artırdık. Kredi kartları alacaklarında yaklaşık yüzde 19 pazar payı ile lider bankalardan biriyiz" ifadelerini kullandı.
    
     -"Sektördeki en düşük takipteki kredi oranlarından birine sahibiz"-
    
     Aktif kalitesinden ve risk yönetiminden taviz vermeden, sağlıklı şekilde büyümeye devam ettiklerini kaydeden Binbaşgil, tedbirli yaklaşımları ile sürdürülebilir büyümeye odaklandıklarını, 2011 yıl sonu itibarıyla yüzde 1,7 seviyesinde bulunan takipteki kredi oranlarının düşüş trendini sürdürerek 2012'nin ilk dokuz ayında yüzde 1,6'ya gerilediğini belirtti.
     Sektördeki en düşük takipteki kredi oranlarından birine sahip olduklarını ifade eden Binbaşgil, Akbank'ın genel kredi karşılıkları da dikkate alındığında takipteki kredilere yaklaşık yüzde 172 oranında karşılık ayırdığına dikkati çekti.
    
     -"Yurt dışı borçlanma işlemlerindeki öncülüğümüz devam ediyor"-
    
     Kaynak sağlamada çeşitli ve farklı yöntemler uyguladıklarını kaydeden Binbaşgil, şunları ifade etti:
     "Yurt dışından sağladığımız finansmanla reel sektörümüzün ve ekonomimizin büyümesine, atılımlarına daha fazla kaynak yaratmayı sürdürüyoruz. Ağustos 2012'de imzaladığımız 1,5 milyar dolar tutarındaki sendikasyon kredisi ile Türk bankacılık sektöründe bugüne kadar alınan en büyük sendikasyon kredisine imza attık. Ayrıca ekim ayında gerçekleştirdiğimiz 1 milyar dolar tutarındaki eurobond ihracımızla da bugüne kadar Türk bankalarınca yapılan ve en yüksek talep toplanan ihracı gerçekleştirdik. Bu ihraç aynı zamanda bir Türk bankasınca 5 ve 10 yıllık vadelerde yapılan en düşük maliyetli sabit faizli eurobond ihracı niteliğini de taşıyor. Türkiye Hazinesi'nden sonra roadshow yapmadan, yatırımcılarla bilgilendirme toplantıları yapmaya bile gerek kalmadan 1 gün içinde ihraç gerçekleştirebilen Türkiye'deki ilk kuruluş olduk.
     Türk bankacılık sektöründe yurt dışı borçlanma işlemlerine öncülük etmeye devam ettiklerini belirten Binbaşgil, "Bugün Akbank'ın eurobond ihraçlarında pazar payı yüzde 22, sendikasyon kredilerinde yüzde 18'ler civarında ve seküritizasyon kredilerinde yüzde 22'dir. Bunlar oldukça yüksek, büyük pazar payları. Akbank markasının dünyadaki gücünü de gösteriyor" dedi.
    
     -"Akbank'ı geleceğe hazırlamaya devam ediyoruz"
    
     Bir yandan finansal performanslarını giderek artırırken bir yandan da Akbank'ı geleceğe hazırladıklarını belirten Binbaşgil şunları kaydetti:
     "Nüfusun yüzde 50'sinin 30 yaşın altında olduğu bir ülkede yaşıyoruz. Mode bankacılığın, teknoloji kullanımının dünyadaki en iyi örneklerini vermek durumundayız. Akbank Direkt çok başarılı bir uygulama oldu. Mobil bankacılıktaki müşteri sayımız ilk 9 ayda yaklaşık yüzde 240 arttı. Akbank Direkt'e yatırım yapmaya ve bankacılık hizmetlerinin Türkiye'de daha da kolay ulaşılır olmasına devam edeceğiz. İlk 9 ayda 40 şube açtık, 2.300'ün üzerinde kişiye yeni iş imkanı sağladık. Bu sene ülkemizdeki istihdama en fazla katkı yapan kurumlardan birisi olacağız. Bu yıl da teknoloji yatırımlarımız devam ediyor. Yüksek büyüme potansiyeline sahip sektörümüze yatırım yapmayı sürdüreceğiz."
    
    
    

Bu haberi 68 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir