Akbank, "Risk raporu" hizmetini sundu

  • Yazı boyutu
Akbank, "Risk raporu" hizmetini sundu

Akbank, "Risk raporu" hizmetini sundu

Akbank, Kredi Kayıt Bürosu'nun (KKB) vatandaşların kullanımına açtığı "Risk Raporu" hizmetini sunan "ilk banka" oldu.
     Akbank'tan yapılan açıklamaya göre, Akbank müşterisi olsun ya da olmasın herkes kendisine ait risk raporunu bir Akbank şubesine gelerek kolayca alabilecek.
     Türkiye genelinde 25 milyon kişinin kredi siciline ilişkin verileri izleyen KKB'nin, eylül ayından itibaren sunduğu Risk Raporu'na artık tüm Akbank şubelerinden ulaşılabiliyor. KKB'nin bireylerin kullanımına açtığı bu hizmeti ilk sunan banka olan Akbank, Türkiye genelindeki 1.000'e yakın şubesinde bireylerin bankalara olan borç bilgilerini öğrenmeleri için gerekli olan bu hizmeti veriyor.
     Yasa gereği, risk raporu sadece kişilerin kendilerine verilebiliyor. Risk raporunda, bireysel nitelikli kredilere ait detaylar yer alıyor. Toplam mevcut kredi limit ve bakiye bilgilerinin yanı sıra varsa takibe alınmış kredi sayısı, takip bakiyesi ve takibe alınma tarihi bilgileri paylaşılıyor.
     Gecikmedeki kredi bilgilerinde, gecikme süresine ilişkin süre bilgisine de ulaşılabiliyor. Mevcut kredi limitleri için, kaç adet finans kuruluşundan, toplam kaç adet kredisi olduğu bilgisine de yer veriliyor. Kredi hesap detaylarında kredili mevduat hesabı, kredi kartı, tüketici kredilerine ait limit, bakiye bilgilerinin güncel durumuna yer veriliyor.
     Konu ile ilgili bir açıklama yapan Akbank Bireysel Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Galip Tözge, "Ekim ayı başında vatandaşların kullanımına sunduğumuz bu hizmet ile kimsenin unutulmuş borcu/gecikmesi olmamasını sağlamayı hedefledik. Bankamız müşterisi olsun olmasın dileyen herkes, gerçek kişi olarak bankalardan kullandığı kredi limitlerinin tamamını içeren risk raporunu (kredibilitesini, açık kredili limitlerini ve güncel borç bilgilerini) kimlik belgesiyle birlikte diledikleri bir Akbank şubesine gelerek kolayca alabilecek" ifadelerini kullandı.
    
    
    

Bu haberi 119 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir