Akbank Girişimci Geliştirme Programı

  • Yazı boyutu
Akbank Girişimci Geliştirme Programı

Sabancı Üniversitesi işbirliği ile yürütülen Akbank Girişimci Geliştirme Programı çerçevesinde düzenlenen yarışmayı kazanan 50 işletmeye eğitim desteği verilecek

Akbank, özel projeleriyle KOBİ'lere olan desteği kapsamında Sabancı Üniversitesi işbirliği ile "Akbank Girişimci Geliştirme Programı"nı hayata geçiriyor.
     Yapılan açıklamaya göre, girişimciliğe adım atmış olanların katılabildiği yarışmada, ipi göğüsleyecek 50 işletmeye eğitim desteği verilecek.
     Başvuruları 1 Ağustos 2012'de başlayan programa katılmaya hak kazanan 50 şirket, özel bir jüri değerlendirmesi sonucu 17 Eylül'de duyurulacak.
     Sabancı Üniversitesi işbirliğiyle yürütülen Akbank Girişimci Geliştirme Programı çerçevesinde düzenlenen yarışmayı, Türkiye'de girişimcilik konusunda çalışmalarıyla ön plana çıkan Endeavor, Inovent ve KAGİDER de destekliyor.
     Bankanın daha önce 2007 ve 2010 yıllarında da düzenlediği programa, bu yıl işlerini büyütmek isteyen işletmeler katılabiliyor.
     Başvuruları, "www.kobilersizinicin.com" üzerinden alınmaya başlanan program için son başvuru tarihi 10 Eylül 2012 olarak belirlendi.
     Jürinin 13 ve 14 Eylül tarihlerinde yapacağı değerlendirmeler sonucu belirlenerek işlerini büyütmek isteyen 50 işletme, 17 Eylül 2012'de duyurulacak. Jüri tarafından seçilen girişimciler 5 tam gün sürecek programa katılacak.
     Kazanan 50 şirkete Sabancı Üniversitesi bünyesinde verilecek eğitim programı; girişimciliğe adım atmış, işini büyütmek isteyen girişimcilere büyüme dönemlerinde gerekecek finansal hesaplamaları yapmaları, büyüme stratejileri, farklı iş modelleri, fikri mülkiyet ve pazarlama planları oluşturmaları için destek sağlayacak.
     Programa katılacak girişimcilere, başta iş planı olmak üzere sağlam bir altyapı sunulacak, gerekli eğitimler verilecek ve uygulamalı proje çalışmaları gerçekleştirilecek.
    
     -"Girişimciliğin yaygınlaşması uluslararası rekabette önemli rol oynuyor"-
    
     Akbank Ticari ve KOBİ Bankacılığı'ndan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Kaan Gür de, girişimcilerin desteklenmesinin önemine dikkati çekti. Rotasını 2023 yılına kadar dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasında yer almaya çeviren Türkiye'nin işsizlik sorununun çözümünde girişimcilerin kilit değer taşıdığını dile getiren Gür, Akbank olarak, büyüyen ekonomilerin en önemli bileşenleri arasında haklı bir yeri olan girişimciliğin desteklenmesine büyük önem verdiklerini vurguladı.
     Gür, yeni düşüncelerin yaratılmasında, yeni endüstrilerin doğmasında aktif rol oynayan girişimcilerin, tüketici ihtiyaçlarını en hızlı ve doğru şekilde analiz ederek, içinde bulundukları ekonomiye dinamizm kattıklarını ifade etti.
     Türkiye'de girişimciliğin yaygınlaşmasının, ülkenin uluslararası pazarlardaki gücünün ve rekabetçiliğinin artmasındaki rolünün çok büyük olduğu görüşünde olduklarını aktaran Gür, şunları kaydetti:
     "Bu nedenle Akbank olarak girişimcilerimizi desteklemek için ürün ve hizmetler geliştirmeye, sektörümüze öncülük etmeye devam ediyoruz. Girişimcilere olan desteğimiz sadece finansal destekle sınırlı değil. Bu projemizle girişimcilerimize çok yönlü bir destek sağlıyoruz.
     Sabancı Üniversitesi ile birlikte hayata geçirdiğimiz Akbank Girişimci Geliştirme Programı ile de girişimcilerimize eğitimler veriyoruz. Programla girişimcilere uzun soluklu bir gelişim stratejisinin, sürdürülebilir bir büyümenin yolunu açmayı hedefliyoruz.
     Önemli olan, şirketi sağlıklı büyüyen bir şirket haline getirmek ve bunu sürekli kılmak. Hayata geçirildiği 2007 yılından bu yana pek çok girişimciyi destekleyen Akbank Girişimci Geliştirme Programı ile bu sene de birbirinden değerli girişimciler arasından belirlenecek 50 girişimciye 5 tam gün eğitim imkanı sağlıyoruz. Umarız ki bu programla, girişimcilerimiz işlerini daha büyüterek yarının iş dünyasında önemli bir yer edinir."
    
     -"OECD ülkeleri içinde Türkiye oldukça girişimci olarak görülebilir"-
    

     Sabancı Üniversitesi Yönetim Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Dilek Çetindamar ise, şunları ifade etti:
     "Girişimcilik ölçütü 'kendi kendine yeterlik' sağlayacak bir geliri kazanmak ise, OECD ülkeleri içinde Türkiye oldukça girişimci olarak görülebilir. Her dört kişiden biri bu tanıma göre gelir kazandığını beyan etmektedir.
     Oysa girişimciliği yeni kurulan ve büyüyerek ekonomiye katkı sağlayan şirketler diye tanımlarsak Türkiye başarılı performans göstermiyor. Özellikle mevcut şirketlerin neredeyse çok büyük çoğunluğunda istihdam 9 veya daha az kişiden oluşmaktadır. Bu da gösteriyor ki şirketler kurulduktan sonra büyüyememektedir.
     Şirket kurmak girişimciliğin sadece ilk adımıdır, önemli olan kurulan şirketi büyüyen bir şirket haline dönüştürmek ve sürdürülebilir hale getirmektir. Akbank ile ortak gerçekleştireceğiniz projenin amacı kurulduktan sonra sıçrama aşamasına gelmiş şirketlerin büyüme yolunda karşılaşacakları zorluklara karşı hazırlanmalarına destek olmak ve lig atlamalarına yardım etmektir."
    
    
    


Bu haberi 181 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir