Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil: (2) -"Özellikle yurt dışında en çok tartışılan konu,…

  • Yazı boyutu
Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil: (2) 
     -"Özellikle yurt dışında en çok tartışılan konu,…

Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil: (2) -"Özellikle yurt dışında en çok tartışılan konu, 'tamam regülasyon olsun, ama ne ölçüde, ne dozajda olsun-' Belli tedbirleri almadan bu işin düzelmesi mümkün değil. Ama oradaki sertlik derecesini tabii ki iyi ayarlamak gerekiyor" -"Türkiye'ye inandığımız için yatırımlarımız devam ediyor. 70 şube açacağımız bu yıl, 120 milyon dolarlık bir teknoloji yatırımı yapacağız. Bu sene bine yakın istihdam yaratıyoruz" -"Ben şundan memnuniyet duyuyorum; burada Türk bankaları rağbet görmeye devam ediyor. Demek ki Türkiye iyi bir yer" -"Kalıcı liderlik paralelinde biz de Türkiye'nin büyümesiyle birlikte zaman içinde bazı şeyleri değerlendirebiliriz. Şu an için daha çok fokusumuz Türkiye pazarı"

Medine Taşdelen Yıldırım - Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil, özellikle yurt dışında 'tamam regülasyon olsun, ama ne ölçüde, ne dozajda olsun-' konusunun çok tartışıldığının altını çizerek, "Belli tedbirleri almadan bu işin düzelmesi mümkün değil. Ama oradaki sertlik derecesini tabii ki iyi ayarlamak gerekiyor" dedi.
     Binbaşgil, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dünyada genelde sıkıntılı bir durumun yaşandığını ve Avrupa'da yaşananın biraz daha ciddi olduğunu, Avrupa'nın düzelmesinin biraz zaman alacağını, Yunanistan'daki 17 Haziran seçimi ve bu ülkenin avroda kalma kararının önemli bir dönüm noktası olduğunu söyledi.
     İspanya konusu ve bu ülkede olası bir krizin etkisi daha büyük olacağı için AB'nin İspanya'yı yalnız bırakmayacağını ve İspanyol bankalarına belli desteklerin gelebileceğini düşündüğünü kaydeden Binbaşgil, Avrupa'daki krize ilişkin şu görüşleri dile getirdi:
     "Umuyorum Avrupa, bir toparlanma sürecine ufak ufak girecektir. Tabii bu, çok sancılı bir yol. Hemen birden bire bu işin değişmesini beklememeliyiz. Ama, öte yandan belli sıkıntıları çekmeden de bu iş düzelemiyor. Biz nasıl 2001-2002'de çok büyük sıkıntılar çektik ve bugünkü noktaya geldik, Avrupa da zannediyorum belli sıkıntıları çekerek birkaç sene sonra bugünkü durumdan daha iyi bir noktaya gelecektir diye tahmin ediyorum.
     Olumsuzlukları hepimiz biliyoruz, ama işin olumlu tarafına bakacağımız zaman artık belli tedbirleri almadan bu işin çözülemeyeceği belli oldu. Burada kemer sıkma politikalarının ne kadar sürdürülebilir olduğu, halkın kemer sıkma politikalarına ne kadar dayanacağı kritik konuları oluşturuyor. Ama bu süreçten geçilecek.
     Avrupa, sonuçta ekonomik büyüklük olarak bakıldığında dünyanın neredeyse üçte birine yakın. İster istemez başka yerleri de etkiliyor. Amerika'da nispeten daha olumlu bir durum olsa da her şey düzelmiş değil. Orada da hala işsizlik sürüyor, konut piyasasıyla ilgili durgunluk devam ediyor."
    
     -"Sertlik derecesini iyi ayarlamak lazım"-
    
     Binbaşgil, Avrupa'da bankalara birçok ek regülasyon geldiğini, bu durumda kredi imkanlarının daraldığını, kredi imkanları daralınca piyasadaki talebin karşılanamadığını ve ekonomilerin büyüyemediğini belirterek, "Bizim sektörde de özellikle yurt dışında en çok tartışılan konu, 'tamam regülasyon olsun, ama ne ölçüde, ne dozajda olsun-' Buradaki dengeleri sağlamak son derece önemli. Bu iş bir disiplin meselesi... Belli tedbirleri almadan bu işin düzelmesi mümkün değil. Ama oradaki sertlik derecesini tabii ki iyi ayarlamak gerekiyor" yorumunu yaptı.
     Türkiye için Avrupa'nın çok önemli olduğunu, diğer taraftan son yıllarda dış ticaret piyasalarını geliştiren ve çeşitlendiren Türkiye'nin iş yaptığı Avrupa'daki ülkelerin Almanya gibi ekonomileri daha az sıkıntılı ülkeler olduğunu vurgulayan Binbaşgil, "Dolayısıyla Türkiye etkilenir mi- Belli ölçülerde etkilense de gerek çeşitlenme politikaları, gerekse Avrupa içinde nispeten ekonomisi daha iyi olan ülkelerle işbirliği yapmasından dolayı nispeten daha iyi olacaktır diye ümit ediyorum" dedi.
    
     -"70 şube, bine yakın istihdam"-
    
     Binbaşgil, Akbank'a ilişkin de, uzun vadeli bir Akbank başarısını hedeflediklerini, bundan dolayı kısa vadeli politikalar değil, yaptıklarının sürdürülebilir olmasına dikkat ettiklerini söyledi.
     Yatırımlara devam ettiklerini vurgulayan Binbaşgil, konuşmasını şöyle sürdürdü:
     "Türkiye'ye inandığımız için yatırımlarımız devam ediyor. Türkiye'de kullanılmayan çok büyük bir potansiyel var. Hala aşağı yukarı 6 milyon hane halkının bankacılıktan yararlanmadığını biliyoruz. Hala buradaki konut kredilerinin milli gelirin yüzde 6'sı, BES'in milli gelirin yüzde 1-2'si olduğunu biliyoruz. Bu iş büyüyecek. Biz de buna inandığımız ve Türkiye'de kalıcı liderlik için burada olduğumuzdan, yatırımlarımıza devam ediyoruz. 70 şube açacağımız bu yıl, 120 milyon dolarlık bir teknoloji yatırımı yapacağız. Bu sene bine yakın istihdam yaratıyoruz."
     Bankanın kurumsal, ticari, küçük işletmeler (KOBİ), bireysel ve özel bankacılık olmak üzere beş müşteri segmenti bulunduğunu belirten Binbaşgil, her segmentte de çok iyi olmak ve büyümeye devam etmek istediklerini, özellikle KOBİ tarafında daha hızlı büyüyebileceklerini ve bu alanda Türkiye'de ciddi bir ihtiyaç olduğunu ifade etti.
    
     -"Akbank'ın büyümek için önünde her türlü alternatifi var"-
    
     Bankanın birinci çeyrek sonuçlarına göre yüzde 16,3'lük sermaye yeterliliğinin çok iyi bir rakam olduğunu vurgulayan Binbaşgil, şunları kaydetti:
     "Türkiye'deki en güçlü sermayelerden bir tanesi bizde. Akbank'ın büyümek için önünde her türlü alternatifi var. Bankanın böyle birşeyi yapacak gücü var. Ama burada yapıp yapmamak ayrı bir konu. Bakıyoruz herkes Türkiye'ye ilgi gösteriyor. Neden- Türkiye, ekonomisi sağlıklı, büyüme potansiyeli var. Dolayısıyla sadece Akbank adına konuşmuyorum, Türkiye'den herhangi bir bankanın yurt dışında bir yatırım yapması için o ülkedeki olanaklara baktığımız zaman, Türkiye ile benzer büyüme potansiyeli ve sağlıklı bir durumu olması gerekiyor.
     Öyle bakınca Türkiye, o kadar ön plana çıkıyor ki çevreye bakınca fırsatlar biraz daralıyor. Dolayısıyla biz şu sıralarda Türkiye'deki büyük potansiyele odaklanmış noktadayız. Türkiye'nin bölgedeki ekonomik ve politik etkisi giderek artıyor. Akbank, Dubai'de temsilcilik açan aslında ilk banka. Almanya'da bankamız var. Ama bu operasyonlar, Türkiye'deki Akbank kadar büyük değil. Kalıcı liderlik paralelinde, biz de Türkiye'nin büyümesiyle birlikte zaman içinde bazı şeyleri değerlendirebiliriz. Şu an için daha çok fokusumuz Türkiye pazarı."
     Yabancı bankacılık gruplarının Türkiye pazarına gelişine ilişkin ise Binbaşgil, "Dünyada şu sıralarda çok potansiyel var. Özellikle birikmiş sermaye için dünyada satın alabilecek çok kurum, çok banka var. Dolayısıyla ben şundan memnuniyet duyuyorum; burada Türk bankaları rağbet görmeye devam ediyor. Demek ki Türkiye iyi bir yer" yorumunu yaptı.
     (Bitti)
    
    

Bu haberi 125 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir