Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil: -"Yeni yatırımlara kaynak sağlamak ve sürdürülebilir…

  • Yazı boyutu
Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil:
     -"Yeni yatırımlara kaynak sağlamak 
     ve sürdürülebilir…

Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil: -"Yeni yatırımlara kaynak sağlamak ve sürdürülebilir büyüme performansını desteklemek için tasarruf oranını artırmak gerek" -"Türkiye'nin son 20 yılda yüzde 24'ten yüzde 12'lere kadar gerileyen tasarruf oranını gelişmekte olan ülkelerle kıyaslandığında bile çok düşük" -"BES'in gelişmesi tasarruf oranının yükselmesine katkı sağlayacak"

Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil, yeni yatırımlara kaynak sağlanması ve sürdürülebilir büyüme performansının desteklenmesi için tasarruf oranının artırılması gerektiğini söyledi.
     Akbank, Groupama ve Ak Portföy arasındaki işbirliğinin açıklandığı basın toplantısında konuşan Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil, bireysel emeklilik sisteminin tasarruf alışkanlığının kazanılmasında çok önemli bir işleve sahip olduğunu vurgulayarak, "Global ekonominin geçtiği bu zor dönemde istikrarını sürdüren ekonomimiz büyümeye devam ediyor" dedi.
     Türkiye'nin bugün bulunduğu yerin daha da yukarısına yükselmesi için büyük bir potansiyele sahip olduğunun altını çizen Binbaşgil, yeni yatırımlara kaynak sağlamak ve sürdürülebilir büyüme performansını desteklemek için tasarruf oranını artırmak gerektiğini belirtti.
     Türkiye'nin son 20 yılda yüzde 24'ten yüzde 12'lere kadar gerileyen tasarruf oranının gelişmekte olan ülkelerle kıyaslandığında bile çok düşük kaldığına dikkati çeken Binbaşgil, şunları kaydetti:
     "Tasarruf oranımızın artırılması son dönemde önemli iyileşmeler yaşanan cari açığımızın daha düşük seviyelere çekilmesine de yardımcı olacak. Akbank olarak yenilikçi finansal ürünlerimizle tüketicilerin ve müşterilerimizin tasarruf alışkanlığı kazanmalarına, kampanyalarımızla da tasarruf bilincinin yayılmasına destek oluyoruz. Toplumumuzdaki tasarruf algısını güçlendirmek için 'Ekonominin Kahramanları' başlıklı iletişim kampanyamızla tasarruf seferberliği başlattık.
    
     -"BES'in gelişmesi tasarruf oranının yükselmesine katkı sağlayacak"-
    
     Bireysel emeklilik sisteminin (BES) gelişmesinin Türkiye'deki tasarruf oranının yükselmesine önemli katkı sağlayacağının vurgulayan Binbaşgil, "BES'in gelişmesi tasarruf alışkanlığının daha da yaygınlaşmasını ve emeklilik sonrası insanlarımızın daha kaliteli bir yaşam sürdürmesini sağlayacak" dedi.
     Türkiye'deki BES kullanımının ve penetrasyonlarının gelişmiş ve gelişmekteki ülkelere kıyasla çok düşük seviyelerde seyrettiğine değinen Binbaşgil, bireysel emeklilik fonlarının milli gelire oranının yüzde 1,1, toplam tasarruflar içindeki payının ise yaklaşık yüzde 1,7 seviyesinde bulunduğunu ve bireysel emeklilik fonlarının milli gelire oranının Amerika'da yüzde 99, Almanya'da yüzde 51, Macaristan ve Polonya'da yüzde 21 seviyelerinde olduğunu söyledi.
     Ekonomi yönetiminin haklı olarak bu konuya büyük önem verdiğini ve yeni uygulamalarla BES'in yayılmasını teşvik ettiğini hatırlatan Binbaşgil, "Yeni BES sistemi ile 2023'e kadar ülkemizde bireysel emeklilik fonlarının milli gelire oranının yaklaşık yüzde 7'ye yükselmesi bekleniyor. Bu gelişmeler BES'in yüksek büyüme potansiyeli barındırdığına işaret ediyor. BES ülkemizde büyürken finans sektörünün büyümesine de katkı sağlayacak" dedi.
     Groupama Emeklilik'in müşterilerinin geleceği için büyük anlam ifade eden onların yaşam kalitelerini belirleyecek olan fonların yönetimi için Türkiye'de Ak Portföy'ü seçtiğini belirten Binbaşgil, şu değerlendirmede bulundu:
     "Bu işbirliği, Türkiye'deki bireysel emeklilik pazarında bugüne kadar yönetilen fonlar bazında gerçekleşen en büyük portföy yöneticisi değişikliğini de temsil ediyor. Akbank olarak biz de bu yeni işbirliği kapsamında Groupama Emeklilik ve Groupama Sigorta müşterilerine ait prim tahsilatları ve firmaların ödeme işlemleri için pratiklik, kolaylık ve zamandan tasarruf sağlayan mode bir ödeme hizmetini kullanıma sunuyoruz. Avrupa'nın önde gelen sigortacılık gruplarından biri olan Groupama'nın Türkiye de tercih ettiği çözüm ortaklarından olmaktan büyük gurur duyuyoruz."
     Groupama Genel Müdür Başyardımcısı Elisabeth Gehringer, bankacılık ve portföy yönetimi alanında kıymetli şirketler olan Akbank ve Ak Portföy ile yaptıkları iş birliğinden ötürü mutlu olduklarını belirterek, "Bu iş birliği sonucunda Ak Portföy'e farklı tür ve tipteki bireysel emeklilik fonlarının geçişini gerçekleştireceğiz" dedi.
     Groupama Emeklilik'in toplam 9 adet fonunu Ak Portföy'e aktardıklarını belirten, Gehringer, "Ak Portföy'ü fon yönetiminde bugüne kadar gösterdiği performans, profesyonellik ve fon yönetimindeki deneyimli ekibinden dolayı seçtik" dedi.
     Ak Portföy Genel Müdürü Dr Alp Keler de, Mayıs 2012 itibarıyla yüzde 20,5 pazar payı ve 3,36 milyar liralık emeklilik fonu yönetimiyle, portföy yönetim şirketleri bazında lider konumda olduklarını belirterek, "Groupama fonları sonrası Ak Portföy toplam 26 emeklilik fonunu yönetmeye başlayacak ve yönetilen fon adedi bazında da sektör lideri haline gelecek" diye konuştu.
    
     -Tüm Akbank şubeleri, Groupama Emeklilik ve Groupama Sigorta müşterilerine hizmet verecek
    
     Akbank ve Groupama Emeklik arasında yapılan anlaşma kapsamanında, Akbank Groupama Emeklilik ve Groupama Sigorta'ya bankacılık alanında hizmetler sağlayacak. Bu çerçevede, tüm Groupama müşterileri sigorta prim ödemelerini Akbank şubelerinden ve Groupama Emeklilik müşterileri ayrıca internet şubesinden yapabilecekler.
     Groupama Emeklilik'in prim tahsilatları için özel olarak hazırlanan Akbank tahsilat sistemleri kullanılacak. Groupama Emeklilik müşterileri www.akbank.com internet şubesinden de ödemelerini özel bir menü aracılığı ile yapabilecekler.
    
    
    

Bu haberi 123 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir