Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil: -"Ülkenin bütün makro ekonomik dengeleri iyi ama cari…

  • Yazı boyutu
Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil:
  -"Ülkenin bütün makro ekonomik dengeleri iyi ama 
  cari…

Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil: -"Ülkenin bütün makro ekonomik dengeleri iyi ama cari açığın dikkatle yönetilmesi gerekir" -Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen: -"Türkiye'de bence Merkez Bankası'dan bazen potansiyelinin üzerinde beklentiler yaratıyoruz" -Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş: -"Cari yılda ciddi aktivite sıkıntıları ve ilave alınan tedbirlerle biraz daha büyümenin baskı altında kalacağını düşünüyorum"

Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil, Türkiye'nin bütün makro ekonomik dengelerinin iyi olduğunu, ancak cari açığın dikkatle yönetilmesi gerektiğini söyledi.
     Vodafone Türkiye ana sponsorluğunda ve Capital ve Ekonomist dergileri öncülüğünde düzenlenen CEO Club toplantıları kapsamında "Bankacılar Zirvesi"nde konuşan Binbaşgil, 2012 yılında hem ülke olarak hem de banka olarak sürpriz bir dönem geçirmediklerini ancak işlerin gittikçe zorlaştığını belirtti.
     Binbaşgil, bankacı için en önemli konunun faizlerin inip çıkması olduğunu ifade ederek, "Yılın başında faizlerde biraz yukarı yönlü bir artış oldu ama sonrasında aşağı yönlü bir gelişme yaşandı. Avrupa'da beklenenin üzerinde gelişmeler oldu, bu kadarını açıkçası beklemiyorduk . Türkiye'yi yurt dışı ile kıyasladığımız zaman halimize şükretmek lazım. Ülkenin bütün dengeleri iyi ama cari açığın dikkatle yönetilmesi gerekir" şeklinde konuştu.
    
     -"Merkez Bankası çok akıllı politikalar uyguladı"-
    
     Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen ise, kredide büyüme hızının düştüğünü, karlılık kalitesinin ise bozulduğunu belirterek, "Türkiye'de finansal istikrar adına çok güzel işler yapılıyor ama bize yansıyan kısmı o şekilde değil. Bankacılık sektörünün üzerinde çok büyük yükler var. Faizlerin düşmesinde hem fikirim, ama bunun ne kadar düşeceğini oturup konuşmak gerekiyor" görüşünü aktardı.
     Bankacılık sektörü için 2012 yılının çok iyi bir yıl olduğunun söylenemeyeceğini dile getiren Özen, "Yurt dışında para politikaları iyi işlemiyor. Parasal aktarım mekanizması çalışmadığı için büyüme gerçekleşmiyor. Türkiye'de bence Merkez Bankası'ndan bazen potansiyelinin üzerinde beklentiler yaratıyoruz. Özellikle cari işlemlerle mücadele konusunda... 2013'te cari işlemler açığını iyi yönetmemiz gerekiyor. Merkez Bankası, çok akıllı politikalar uyguladı, sepeti 2'nin üzerinde tuttu ve bir takım şeyleri yine kurla çözdük" dedi.
     Özen, kredi derecelendirme kuruluşları ile ilgili olarak bu kurumların kredibilitesini kaybetmiş kurumlar olduğunu ve onlarla ilgili çok fazla konuşmak istemediğini belirterek, "Kısa vadede bir not artırımı beklemiyorum. Dünyada çok fazla para var ama bunu para politikası ile çözmeye çalışmayalım, yapısal reformlarla çözelim. Faizlerde açıkçası fazla bir değişiklik düşünmüyorum" ifadelerini kullandı.
    
     -"İhalelerin finansmanının yüzde 100'ünü Türk bankaları sağladı"-
    
     Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş ise, likidite yoksunluğunun ne olduğunu bilen merkez bankalarının para basmaya başladıklarını belirterek, "Türkiye'de maliye politikaları ve para politikaları son döneme kadar iyi yönetildi. Biz krizlerde çabuk reaksiyon gösterebiliyoruz. Ama büyümelerin sınırlı olacağı dönemlerde biz buna dayanıklı mıyız, önümüzdeki dönemlerde bunu göreceğiz. Cari yılda ciddi aktivite sıkıntıları ve ilave alınan tedbirlerle biraz daha büyümenin baskı altında kalacağını düşünüyorum. 2012 yılında yapılan ihalelerin finansmanının yüzde 100'ü Türk bankaları tarafından sağlandı" dedi.
    
    
    

Bu haberi 124 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir