Akbank Ekonomik Araştırmalar: -"Avro Bölgesi borç krizine yönelik endişe verici gelişmeler…

  • Yazı boyutu
Akbank Ekonomik Araştırmalar:
  -"Avro Bölgesi borç krizine yönelik endişe verici 
  gelişmeler…

Akbank Ekonomik Araştırmalar: -"Avro Bölgesi borç krizine yönelik endişe verici gelişmeler devam ediyor" -FED adım attığı taktirde gerçek anlamda tek kazanan ise her zamanki gibi altın olacaktır"

Akbank Ekonomik Araştırmalar Bülteni'nde, küresel piyasaların ABD'de cuma günü başlayacak olan Jackson Hole sempozyumunda sinyallenmesi beklenen parasal gevşeme adımlarına odaklandığı, yakın bir döneme kadar piyasaları olumsuz etkileyen Avro Bölgesi borç krizine yönelik endişe verici gelişmelerin de bir yandan devam ettiği belirtildi.
     İspanya bankalarının toplam mevduat birikiminin, son bir yılda yüzde 11'e gerilemiş durumda olduğu ifade edilen bültende, bankalarda yaşanan mevduat çıkışlarının, İspanyol bankalarının Avrupa Merkez Bankası'ndan (ECB) sermayelendirme talep etmesine sebep olduğu ve sisteme güvenini yitiren mevduat sahiplerinin, paralarını İspanyol bankalarından çekerek daha güvenli gördükleri ülke bankalarına yatırdıklarının tahmin edildiği kaydedildi.
     Jackson Hole ve ardından 13 Eylül FED faiz kararı toplantılarında önce parasal genişleme programlarına (QE) benzer bir adım atılacağı beklentisinin analistler tarafından kuvvetle dile getirildiğine dikkat çekilen bültende, sırasıyla parasal genişlemenin birinci adımı (QE1/2008-09), parasal genişlemenin ikinci adımı (QE2/2010), ve twist operasyonu OT(2011) programlarının piyasalar ve risk primleri üzerinde yarattığı etkilerinin, atılan her adımın bir öncekine kıyasla daha sınırlı etki yarattığının ortaya çıktığı belirtildi.
     Bültende, bu duruma ek olarak, küresel dolar talebinin ve doların ortalama değeri üzerinde belirgin gerileme yaratarak emtia fiyatlarını şişirebilecek bu tip bir adımın petrol ve gıda fiyatlarının bu denli yüksek olduğu bir döneme gelmesinin, küresel ekonomik büyümeyi neredeyse tek başlarına sırtlanan gelişmekte olan ülkeler için olumsuz olduğuna dikkat çekildi.
     Bültende, Türkiye'nin, bu koşullarda sadece petrol fiyatlarından etkilenebileceği ifade edilirken, Türkiye'nin küresel fiyatlardan gıda ithalatının sınırlı olduğu gibi, bazı yurtiçi işlenmemiş gıda fiyatlarının da küresel fiyatların üzerinde seyrettiği ifade edildi.
     Petrol fiyatlarının, devam eden iç-dış talep dengelenmesinin cari açık ve enflasyon üzerinde yarattığı olumlu beklentileri sınırlayarak, yurt içi piyasalarda oluşabilecek yukarı yönlü hareketleri de yavaşlatabileceğine değinilen bültende, şunlar kaydedildi:
     "Yurt içi hisse ve özellikle de bono piyasalarında izlenen seri değer artışlarının temelinde, düzelen dış dengelerin ve kısa vadeli enflasyon görünümünün ülke ve enflasyon risk primlerini geriletmesi büyük rol oynamıştı. Dolayısıyla olası bir parasal genişleme adımında, hisse fiyatlarında ilk etapta artış beklenecek olsa da, bonolarda yakın vadede çıkışlar izlenmesi mümkün. TL, döviz kurları karşısında Merkez Bankasının politikaları doğrultusunda geçmişte olduğu kadar değer kazanmayabilir. FED adım attığı takdirde gerçek anlamda tek kazanan ise her zamanki gibi altın olacaktır.
    
    
    

Bu haberi 146 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir