Akbank Ekonomik Araştırmalar: -"20 Temmuz'da açıklanacak nihai anlaşmanın İspanya'nın 14 en büyük…

  • Yazı boyutu
Akbank Ekonomik Araştırmalar:
  -"20 Temmuz'da açıklanacak nihai anlaşmanın İspanya'nın 14 en büyük…

Akbank Ekonomik Araştırmalar: -"20 Temmuz'da açıklanacak nihai anlaşmanın İspanya'nın 14 en büyük bankası için daha detaylı stres testini kapsaması ve İspanya'nın sorunlu aktiflerini ayırarak başka bir 'kötü banka' içine yerleştirmesi bekleniyor"

Akbank Ekonomik Araştırmalar Bülteni'nde 20 Temmuz'da açıklanacak nihai anlaşmanın İspanya'nın 14 en büyük bankası için daha detaylı stres testini kapsaması ve İspanya'nın sorunlu aktiflerini ayırarak başka bir 'kötü banka' içine yerleştirmesinin beklendiği bildirildi.
     Bültende, Avro Bölgesi maliye bakanlarının İspanya bankalarına verilecek 100 milyar avroluk kurtarma planı üzerine anlaşmaya vardıkları anımsatıldı. 440 milyar avroluk kurtarma fonundan verilecek ilk 30 milyar avronun bu ayın sonuna kadar verilmesinin beklendiği ifade edilen bültende, "20 Temmuz da açıklanacak nihai anlaşmanın İspanya-nın 14 en büyük bankası için daha detaylı stres testini kapsaması ve İspanya-nın sorunlu aktiflerini ayırarak başka bir -kötü banka- içine yerleştirmesi bekleniyor" denildi.
     AB'den yardım alacak her bankanın belirli reformları yapmak zorunda olacağının hatırlatıldığı açıklamada, İspanya'nın bankacılık sisteminin kendi denetim ve gözetimini tekrar gözden geçirmesi gerektiği vurgulandı. Yapılan açıklamada "her bir bankanın tüm gözden geçirmeleri tamamlandıktan sonra ilk 30 milyar avroluk tutarın 'zorunlu ihtiyaçlar için ihtiyat olarak' verileceği" bildirildi.
     Yardımın ilk olarak İspanya hükümetinin halihazırdaki banka kurtarma fonuna yönlendirilerek (Frob), İspanya'nın kamu borcunun geçici olarak artacağının belirtildiği açıklamada, "Ancak, Avro Bölgesi için 'tek bir denetleme mercii' oluşturulduktan sonra bu krediler doğrudan sorunlu bankalara verilecek" ifadeleri kullanıldı.
     Açıklamada, "Avro, dolar karşısında son iki yılın en düşük seviyesinde. Risk iştahının bozulmaya başladığı mayıs ayından bu yana (1,32'den 1,23'ün altı) düşmesinin en önemli sebebi Avro Bölgesi'ndeki borç sorununun, özellikle İspanya ve İtalya'da olmak üzere, kötüleşmesine bağlanabilir. İspanya'da bankacılık sektörünün yeniden sermayelendirilmesi üzerine anlaşma sağlanması da piyasalardaki endişeleri azaltmışa benzemiyor. İspanya'da 10 yıllık getiriler AB liderler zirvesi öncesi seviyelerine geri döndü: yüzde 7.02, İtalya'nın getirileri de keskin bir şekilde yükseldi, yüzde 6" ifadelerine yer verildi.
     Almanya'da dış ticaret dengesinin haziranda 15 milyar avro fazla verdiğinin hatırlatıldığı bültende, şunlar kaydedildi:
     "Avro dolar paritesindeki gerilemeye rağmen son 6 aya nazaran ithalattaki artış (aylık yüzde 6,3) dikkat çekiyor. İhracattaki artış ise yüzde 3,9 Ekonomik öncü bir gösterge olan PMI verilerine bakıldığında ise, Almanya'nın son dört aydır 50'nin altında seyrettiğini görebiliriz.
     Çin'de ithalat haziranda yıllık yüzde 6,3 oranında arttı. İthalatta görülen artış yüzde 12,7 olan beklentinin yarısının altında kalırken, iç talepteki zayıflamayı belirginleştirdi. İhracat ise haziranda yüzde 11,3 ile beklentilerin üzerinde arttı. Beklentiler yüzde 9,9 seviyesindeydi. Çin'in Haziran ayı ticaret fazlası ise 31,7 milyar dolar. OECD hazırladığı raporda Çin ve Hindistan'ın daha belirgin bir ekonomik yavaşlama içine girdiğini de belirtiyor."
    
    
    

Bu haberi 142 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir