Akbank Ekonomik Araştırmalar Haftalık Bülteni: -"Güney Avrupa'da tansiyon düşmeye devam ediyor"…

  • Yazı boyutu
Akbank Ekonomik Araştırmalar Haftalık Bülteni:
  -"Güney Avrupa'da tansiyon düşmeye devam ediyor"…

Akbank Ekonomik Araştırmalar Haftalık Bülteni: -"Güney Avrupa'da tansiyon düşmeye devam ediyor" -"Bu hafta, İspanya ve İtalya tahvil getirilerindeki gerilemeye paralel olarak, bu ülkelerin borsalarında da, Draghi'nin 26 Temmuz'daki açıklamasından bu yana yükselişler sırasıyla yüzde 27 ve yüzde 23'e ulaştı" -"Avrupa Birliği'ndeki belirsizlikler ve olası bir düzensiz çıkış, en güvenli liman olarak görülen Amerikan 10 yıllık tahvil getirilerini bile rekor düşük seviyelere çekebilir"

Akbank Ekonomik Araştırmalar Haftalık Bülteni'nde, Güney Avrupa'da tansiyonun düşmeye devam ettiği, bu hafta, İspanya ve İtalya tahvil getirilerindeki gerilemeye paralel olarak, bu ülkelerin borsalarında da, Draghi'nin 26 Temmuz'daki açıklamasından bu yana yükselişlerin sırasıyla yüzde 27 ve yüzde 23'e ulaştığı belirtildi.
     Bültende, Avrupa Birliği'ndeki belirsizlikler ve olası bir düzensiz çıkışın ise, en güvenli liman olarak görülen Amerikan 10 yıllık tahvil getirilerini bile rekor düşük seviyelere çekebileceği kaydedildi.
     Akbank Ekonomik Araştırmalar Haftalık Bülteni'ne göre, bu hafta veri açısından yoğun geçti, piyasalarda risk alma iştahındaki iyileşme devam etti.
     ABD'de perakende satışlar Temmuz ayında yüzde 0,8 ile Şubat'tan itibaren en yüksek artışı gösterirken, sanayi üretimi de yüzde 0,6 ile beklentilerden fazla artış gösterdi. Temmuz'da inşaat ruhsatlarının aylık bazda yüzde 6,8 artış göstermesi de ABD ekonomisi için bir diğer olumlu veri oldu.
     Avrupa'da ise bölgeler arası ayrışma devam etti. Avro Bölgesi reel gayri safi yurt içi hasılası (GSYİH) 2012 ikinci çeyreğinde, birinci çeyrekteki yatay seyri takiben, çeyreksel bazda yüzde 0,2 daralma gösterdi.
     Avro Bölgesinin sanayi üretimi de Haziran'da yüzde 0,6 geriledi. Diğer taraftan, Almanya'da GSYİH, birinci çeyrekteki yüzde 0,5 artışı takiben ikinci çeyrekte yüzde 0,3 ile büyümeye devam etti.
     Büyüme rakamlarına rağmen, daha güncel aylık göstergeler, Almanya'da yatırımın daraldığına ve iç talebin de büyük olasılıkla daralacağına işaret ediyor.
    
     -"Merkel Draghi'ye destek verdi, Avro/dolar haftalık yüzde 0,6 yükseldi"-
    
     Haftanın bir diğer önemli gelişmesi, Almanya Başbakanı Angela Merkel'in, Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi'nin "Avro'yu korumak için ne gerekiyorsa yapılacak" açıklamasını desteklemesi oldu. Her ne kadar Merkel, bu destek için daha fazla mali birlik şartını koşsa da, verdiği destek Avro'yu ve diğer riskli aktifleri destekledi. Bunun sonucunda Avro/dolar haftalık yüzde 0,6 yükseldi.
     Güney Avrupa piyasalarında tansiyon düşmeye devam ediyor. İspanya ve İtalya devlet tahvillerinin faizlerindeki gerileme de sürdü, 10 yıllık getiriler İspanya'da yüzde 6,45'e (Temmuz'da yüzde 7,75'i gördü) ve İtalya'da yüzde 5,78'e (Temmuz'da yüzde 6,71'i gördü) kadar geriledi.
     Tahvil getirilerindeki bu gerilemeye paralel olarak bu ülkelerin borsalarında da yükselişler devam etti, bu hafta İspanya'da yüzde 7 ve İtalya'da yüzde 4,5 oranında primler söz konusu oldu. Draghi'nin 26 Temmuz'daki açıklamasından bu yana yükselişler de sırasıyla yüzde 27 ve yüzde 23'e ulaştı.
     Bu yükselişlere rağmen 2008 yılındaki zirvelerine göre İspanya borsası yüzde 50 ve İtalya borsası yüzde 67 aşağıda bulunuyor. ABD ve Avrupa'nın çekirdek ülkelerinin borsaları da bu hafta yüzde 1 civarında değer kazançlarıyla işlem görüyor.
     Emtia piyasalarında petroldeki yükseliş bu hafta da devam etti. Özellikle Brent petrolün fiyatı, son haftalarda Kuzey Avrupa kaynaklı arz yönlü kaygıların yanı sıra, Ortadoğu'da artan jeopolitik risklerin de etkisiyle hızlı artmıştı. Bunun sonucunda Brent ile WTI arasındaki fark 22 dolara kadar yükselmişti.
     Bu hafta WTI tipi petrolün yüzde 2 primlenmesi sonucunda söz konusu fark 19 dolara gerilerken, Brent petrol 114 dolardaki seyrini sürdürüyor. Değerli metal fiyatlarında ise önemli bir değişiklik görülmezken, altın 1.615 dolar ile 1.600'ün üzerindeki seyrini sürdürüyor.
    
     -Yurt içi piyasalar-
    
     Yurtiçinde haftanın öne çıkan iki gelişmesi cari açıktaki gerileme ve Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın (TCMB) faizleri değiştirmemesi oldu.
     Cari açık Haziran'da 4,2 milyar dolar ile önceki yıla göre yüzde 45 azalış gösterdi. Yılın ilk yarısında 12 aylık kümülatif cari açık rakamı ise 63,5 milyar dolara geriledi. Açık, Ekim'de 78,6 milyar dolar ile zirve noktasını görmüş idi. Haziran'da da dış ticaret açığındaki gerilemenin cari açığın iyileşmesindeki pozitif etkisi devam etti.
     TCMB, temkinli bir duruş sergilemeye devam ederken, önümüzdeki dönemde faiz koridorunu kademeli olarak daraltılabileceğini açıkladı.
     Yurtiçi piyasalarda özellikle faiz piyasasında dalgalı bir seyir izlendi, haftaya yüzde 7,83'ten başlayan gösterge faiz, hafta ortasında kar satışlarının ve Hazine ihalesinde faizin yüzde 8'in üzerinde gerçekleşmesinin etkisiyle yüzde 8,10'a kadar yükseldi. Sonraki gün TCMB'nin açıklamalarının da etkisiyle faiz yeniden hızlı bir gerilemeyle yüzde 7,74'den işlem görüyor.
     İMKB-100, faizdeki gelişmelere paralel olarak 64.000'in altına kadar geriledikten sonra toparlanarak haftalık yüzde 1 primle 65.000 seviyesinin üzerinde işlem görüyor.
     Dolar/TL, 1,80'in üzerinden işlem görürken, döviz sepetinin de Pazartesi günü 2'nin üzerine çıktıktan sonra burada tutunması dikkat çekiyor.
    
     -"AB'deki belirsizlik, Amerikan 10 yıllık tahvil getirilerini rekor seviyelere düşürebilir"-
    
     Bültende haftanın konusu olarak da, "Güvenli liman olarak görülen Amerikan 10 yıllık tahvil getirileri daha ne kadar düşer-" sorusuna yanıt arandı.
     Buna göre, Avrupa Birliği'ndeki belirsizlikler ve olası bir düzensiz çıkış, en güvenli liman olarak görülen Amerikan 10 yıllık tahvil getirilerini bile rekor düşük seviyelere çekebilir.
     Geçtiğimiz ay, Amerikan 10 yıllık tahvil getirileri tarihinde ilk defa yüzde 1,4 seviyesine düştü. Daha sonra yukarı doğru hafif bir toparlanma gösterse de, şu anda bulunduğu yüzde 1,6 seviyeleri son derece düşük. Amerika'da politika faiz oranı halihazırda yüzde 0-0,25 aralığında, ve Amerika Merkez Bankası (Fed) 2014'e kadar bu aralığı çok düşük tutmaya devam edeceği sözlerini yinelemiş durumda.
    
    
    

Bu haberi 147 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir