Akbank Ekonomik Araştırmalar Bülteni: -"Bugün Avrupa Birliği Başkanı Van Rompuy'un Merkel ile…

  • Yazı boyutu
Akbank Ekonomik Araştırmalar Bülteni:
  -"Bugün Avrupa Birliği Başkanı Van Rompuy'un 
  Merkel ile…

Akbank Ekonomik Araştırmalar Bülteni: -"Bugün Avrupa Birliği Başkanı Van Rompuy'un Merkel ile görüşmesi takip edilecek"

Akbank Ekonomik Araştırmalar Bülteni'nde bugün, Avrupa Birliği Başkanı Herman Van Rompuy'un Merkel ile görüşmesi olduğu anımsatılırken, ayrıca İtalya başbakanı Mario Monti'nin Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ile görüşeceğine dikkat çekildi.
     Bültende Avro liderlerinin Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) 6 Eylül Perşembe günü gerçekleştireceği toplantı öncesinde bugün görüşmelere başladığı hatırlatılarak, "Bugün, Avrupa Birliği Başkanı Van Rompuy'un Merkel ile görüşmesi var. Ayrıca İtalya başbakanı Monti, Fransa Cumhurbaşkanı Hollande ile görüşecek. ECB başkanı Draghi'nin finansal sıkıntıdaki ülkelerin borçlanma maliyetlerini aşağı çekmek için 2 - 3 yıl vadeli ülke tahvillerini satın alabileceğini belirtmesinden ardından Avro liderlerinin de bu konuyu görüşeceği tahmin ediliyor" denildi.
     Görüşmelerle ilgili beklentilerle İtalya ve İspanya faizlerinin gerilediğinin ifade edildiği bültende İspanya'nın 2 yıllık getirileri 14 baz puan düşüş gösterirken (yüzde 3,45). İtalya'nın 2 yıllık ve 10 yıllık getirileri ise sırasıyla 17 baz puan (yüzde 2,59) ve 8 baz puan (yüzde 5,76) gerilediği hatırlatıldı.
     Moody's'in AB'nin AAA olan kredi notunu değiştirmediğini ancak görünümü negatife çevirdiğinin belirtildiği bültende "Görünümün olumsuza çevrilmesindeki temel gerekçe ise AAA derecesi olan bazı kilit üye ülkelerin kredi değerliliklerinin zayıflaması. Bunda da özellikle AB bütçesine en fazla katkıyı sağlayan (toplamda yüzde 45) Almanya, Fransa, İngiltere ve Hollanda geliyor. Bu ülkelerin kredi değerliliklerinin yüksek derecede birbirine bağımlı olması, değişik derecelerde olsa bile, avro bölgesi borç krizinden etkilenebileceklerine işaret ediyor" denildi.
     Bültende ayrıca şu ifadelere yer verildi:
     "Avrupa'dan Kasım'da gelecek banka kurtarma yardımının öncesinde, İspanya'nın resmi banka kurtarma fonu Frob, ülkenin en sorunlu bankalarından Bankia'ya çekirdek sermayesinin yüzde 8'in üzerine çıkarılması için 'köprü kredisi' sağlanmasını resmileştiriyor. Bankia'ya kurtarma fonunda 4,5 milyar avro aktarılacak. Avrupa kurtarma fonundan yardım gelmesinin ardından ise, Bankia Frob'a parayı geri ödeyeceğini açıkladı."
    
    
    

Bu haberi 140 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir