Akbank Ekonomik Araştırmalar Bülteni: "PMI endeksi Avro Bölgesi'nin resesyondaki seyrini teyit…

  • Yazı boyutu
Akbank Ekonomik Araştırmalar Bülteni:
  "PMI endeksi Avro Bölgesi'nin resesyondaki seyrini teyit…

Akbank Ekonomik Araştırmalar Bülteni: "PMI endeksi Avro Bölgesi'nin resesyondaki seyrini teyit ediyor"

Ekonomik faaliyetlerin gidişatına ilişkin öncü gösterge olan AB İmalat Sanayi Satınalma Yöneticileri Bileşik Endeksi'nin (PMI) Ağustos ayında 46,6 ile yedinci ayda da daralmaya devam etmesi konusunda değerlendirmelerde bulunan Akbank Ekonomik Araştırmalar Bülteninde endeksin avro bölgesinin resesyondaki seyrini teyit ettiği belirtildi.
     PMI endeksteki nötr seviyenin 50 olduğuna ve 50'nin altının daralmaya işaret ettiğini hatırlatan bültende şu ifadelere yer verildi:
     "Bileşik PMI endeksi ağustos ayında 46,6 (temmuz, 46,5) oldu ağustos ayında bileşik endekste görülen çok hafif toparlanmaya rağmen, endeks son yedi ardışık aydır gösterdiği daralma ölçümüyle, Avro Bölgesi'nin resesyonda olduğunu teyit ediyor. Temmuz ve ağustos rakamları da GSYİH'nın 3. çeyrekte yüzde 0,5-0,6 daralması ile tutarlı görülüyor."
     İmalat sanayi endeksinin ise temmuzdaki 44,0 seviyesinden ağustosta 45,3'e yükseldiğine dikkatin çekildiği bültende "Bu ay imalat sanayi PMI endeksinde son altı aydır görülmekte olan daralma hızının yavaşlamasına rağmen Avro Bölgesi'ndeki daralmanın öncü gücü olmaya devam ediyor. Son 13 aydır düşen ihracat siparişleri ağustosa Kasım 2011'den itibaren en hızlı düşüşü göstererek girdi. Üretim düşüşleri azalan girdi fiyatlarındaki düşüşe rağmen sürüyor. Bu rakamlar hem avro bölgesi iç pazarındaki, hem de küresel çaptaki iktisadi büyümenin zayıflığını teyid etmekte" denildi.
     Bültende ayrıca şu değerlendirmelere yer verildi:
     "Ülke bazında; Fransa bileşik PMI endeksi 48,0'dan 48,9'a yükselerek ülkenin bir stabilizasyona girdiğini gösterirken, Almanya PMI endeksi temmuz 47,5 değerinden, ağustosta 47'ye inmiş bulunuyor. Almanya'daki iktisadi zayıflık çevre ülkelere istihdam kayıpları olarak yansımakta. Sonuç olarak, Avro Bölgesi borç krizinin çözümüne yönelik en büyük engel kronik büyüme eksikliğinden gelmeye devam ediyor."
    
    
    

Bu haberi 117 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir