Akbank Ekonomik Araştırmalar Bülteni: -"Fed ve ECB piyasaların beklentilerini karşılayamadı"…

  • Yazı boyutu
Akbank Ekonomik Araştırmalar Bülteni:
  -"Fed ve ECB piyasaların beklentilerini karşılayamadı"…

Akbank Ekonomik Araştırmalar Bülteni: -"Fed ve ECB piyasaların beklentilerini karşılayamadı" -"Son bir haftada oluşan ECB'nin devlet tahvili alımına ilişkin beklentilerin hemen gerçekleşmesi ihtimali azaldı"

Akbank Ekonomik Araştırmalar Bülteni'nde, Fed ve ECB'nin piyasaların beklentilerini karşılayamadığı, son bir haftada oluşan ECB'nin devlet tahvili alımına ilişkin beklentilerin hemen gerçekleşmesi ihtimalinin azaldığı belirtildi.
     Bültende, Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) politika faizini yüzde 0,75'te bıraktığı hatırlatıldı, ECB Başkanı Mario Draghi'nin, geçen hafta Londra'da yaptığı "Avro'nun korunması için ne gerekiyorsa yapılacak" söyleminden bir miktar geri çekildiği vurgulandı.
     Rapora göre, böylece son bir haftada oluşan ECB'nin devlet tahvili alımına ilişkin beklentilerin hemen gerçekleşmesi ihtimali azaldı.
    
     -"FED'in QE2 programı 2010 senesinin Jackson Hole toplantısında açıklanmıştı"-
    
     ABD Merkez Bankası'nın (FED) faiz kararı toplantısında da, piyasaların sınırlı da olsa fiyatladığı olası destek adımlarına yönelik bir açıklama yapılmadığı dile getirilen raporda, şunlar kaydedildi:
     "Ekonomik büyümeye dair kullanılan 'ılımlı genişleme' ibaresinin 'bir miktar yavaşlama' ibaresi ile değiştirilmesi, ekonomik öngörülerini önceki toplantıda aşağıya çeken FED'in beklentilerindeki somutlaşmanın sürdüğünü sinyallemekte.
     Piyasaların beklediği olası destek adımlarına yönelik kullanılan 'eğer gerekirse FED adım atmaya hazırdır' ibaresinin 'ihtiyaca göre ek destek adımları atılacaktır' ibaresi ile değiştirilmesi ise, bankanın Eylül ayındaki bir sonraki toplantıda yeni bir parasal destek programı açıklama eğilimini belirgin şekilde artırmış durumda.
     Açıklama metninde yapılan bu değişiklikler, beklentilerin bir süre daha ertelendiği anlamına gelerek piyasalar için destek sunmasa da, kullanılan tonun sertleştirilmesi, dikkatleri Ağustos ayı sonunda düzenlenecek olan Jackson Hole toplantısına çevirecektir (QE2 programı 2010 senesinin Jackson Hole toplantısında açıklanmıştı).
     Bu senaryonun gerçekleşmesi için yarın açıklanacak olan tarımdışı istihdam verileri yakından takip edilecek ve dikkatler 13 Eylül tarihinde düzenlenecek olan bir sonraki FED toplantısına odaklanacak."
    
    
    

Bu haberi 120 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir