Akbank Ekonomik Araştırmalar Bülteni: "Almanya Maliye Bakanı Scheauble Almanya'nın duruşunu…

  • Yazı boyutu
Akbank Ekonomik Araştırmalar Bülteni:
  "Almanya Maliye Bakanı Scheauble Almanya'nın 
  duruşunu…

Akbank Ekonomik Araştırmalar Bülteni: "Almanya Maliye Bakanı Scheauble Almanya'nın duruşunu piyasalara bir kez daha hatırlattı"

Akbank Ekonomik Araştırmalar Bülteni'nde Almanya Maliye Bakanı Scheauble'in Almanya'nın duruşunu piyasalara bir kez daha hatırlattığı belirtildi.
     Ekonomik gelişmelerin değerlendirildiği bültende, dün İspanyol hükümetinin 65 milyar avroluk yeni harcama kesintilerinin Mecliste kabul edildiği hatırlatılarak İspanyol Maliye Bakanı Montoro'nun, "Kamu hizmetlerini ödemek için hazinede para yok" açıklamasında bulunduğu kaydedildi.
     Bültende, Almanya Maliye Bakanı Scheauble'in hem İspanya'nın borçlarını geri ödeyememe riskinin hem de ülkenin bazı bankalarında devam eden zayıflığın Euro bölgesi'nde borç krizinin yayılmasına neden olabileceğinin altını çizdiği bilgisi paylaşıldı. Alman Maliye Bakanı Wolfgang Scheauble'in finansal istikrarın sağlanabilmesi için İspanyol hükümetine geri-ödeme yükümlülüğü çağrısında bulunarak Almanya'nın mali duruşunu piyasalara bir kez daha hatırlattığı dile getirildi.
     ABD'deki ekonomik verilere ilişkin açıklamaların da yer aldığı bültende, zayıf ekonomik veriler sıralandı. Buna göre, ikinci el konut satışları Haziran'da yıllık bazda 4,37 milyona gerileyerek beklentilerin altında açıklandığı, ABD'nin Philadelphia Fed İmalat Sanayi Endeksi'nin bir önceki aydaki -16,6'dan, Temmuz'da -12,9 seviyesine yükselmesine rağmen beklentilerin altında (-8,0) bir değer aldığı kaydedildi. Endeksin eksi bir değer almasının bu bölgelerde üretim faaliyetinin azalmakta olduğunu gösterdiği belirtildi. İşsizlik maaş başvurularının 14 Temmuz'da sona eren haftada 386,000'e yükselerek beklentilerin üzerinde artmaya devam ettiği ifade edilen bültende, "Genel resme bakıldığında, imalat sanayinde üretimin daralmakta olduğu görülüyor. Konut arz fazlası ise fiyatlar üzerinde aşağı yönlü baskıların devam etmesini getirmekte. İstihdam piyasası ise durgun" ifadelerine yer verildi.
     Akbank Ekonomik Araştırmalar Bülteni'nde Türkiye Bankalar Birliği'nin (TBB) yılın ilk 6 ayına ilişkin değerlendirme toplantısında, Türkiye'de kredi büyümesinin yüzde 15-18 arasında olmasının beklendiği ifadelerinin kullanıldığı belirtilerek, şöyle devam edildi:
     "Sektörde yıllık karın yüzde 10 düzeyinde artması beklenirken, öz kaynak karlılığının ise yüzde 13,5-13,8 civarında olacağı beklenmekte. Para politikasında beklentiler, kontrollü gevşemenin seyretmesi yönünde. Kredi ve mevduat faiz oranları yatay seyretmeye devam ediyor, ancak eğilim aşağı yönlü. Sermaye yeterlilik rasyosu (SYR) ise TBB açıklamalarına göre, sınırlı da olsa düştü ve Basel II uygulamasının etkisinin sınırlı olacağı yönündeki tahminleri doğruladı."
    
     -Buğday fiyatları son beş haftada yüzde 50 civarında arttı-
    
     ABD'de yaşanan son 50 yılın en kötü kuraklığının tarımsal emtia fiyatlarını rekor yüksek seviyelere taşıdığı belirtilen bültende, mısır fiyatlarının 2008 ve 2011 zirvelerinin üzerine çıktığı, buğday fiyatlarının henüz rekor seviyelerde değil ancak son beş haftada yüzde 50'den fazla fiyat artışı görüldüğü bilgilerine yer verildi.
     Dünya mısır ihracatının neredeyse yarısını ve soya fasulyesi ve buğdayın önemli bir kısmını arz eden ABD'deki bu kuraklığın birçok ülkedeki tüketicileri etkileyeceği vurgulanan bültende şu ifadelere yer verildi "2007-2008 yılında gıda fiyatlarındaki yükseliş bir çok fakir ülkede ayaklanmaları tetiklemişti. Ancak pirinç ve daha az ölçüde buğdayın halen bol olması -temel iki gıda maddesi- fiyat baskılarını hafifletecek"
    
    
    

Bu haberi 143 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir