Akbank Ekonomik Araştırmalar Bülteni: "Avro Bölgesi imalat sanayi Satın Alma Yöneticileri Endeksi…

  • Yazı boyutu
Akbank Ekonomik Araştırmalar Bülteni:
  "Avro Bölgesi imalat sanayi Satın Alma Yöneticileri Endeksi…

Akbank Ekonomik Araştırmalar Bülteni: "Avro Bölgesi imalat sanayi Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) mayıs ayında 45,1 ile beklentilerin biraz üzerinde gerçekleşti"

Akbank Ekonomik Araştırmalar Bülteni'nde geçen hafta açıklanan PMI verileri ile ilgili olarak "Avro bölgesi imalat sanayi Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) mayıs ayında 45,1 ile beklentilerin biraz üzerinde bir değer almasına rağmen, sektörün yaklaşık 3 yıllık döneminin en sert daralmasını kaydettiğini gösterdi. Beklentiler 45 olarak açıklanan mayıs ayı öncü verisiyle aynı seviyede kalacağını öngörüyordu" denildi.
     Nisan ayında da yine 50'nin altında kalarak, 45,9 değerini alan endeksin, Avrupa'da imalat sektörü faaliyetlerindeki gerileyişin derinleştiğini gösterdiğini belirten bültende "Avro bölgesinde diğer bütün ülke verileri 50'nin altında kalırken, sadece İrlanda'da PMI 51,2 olarak kıpırdanma sinyali verdi. Avusturya'da da tam 50,2 ile durgunluğa işaret etti. Almanya imalat sektörü PMI ise 45 olan beklentilerin biraz üzerinde gelerek mayıs ayında 45,2 oldu. Fransa ve İtalya'da da sırasıyla 44,7 ve 44,8 olarak gerçekleşti" ifadeleri kullanıldı.
     BIS'in bugün açıklanan mayıs ayı çeyreksel raporunun da değerlendirildiği bültende global ölçekte bankaların, sınırlar arası borçlanma faaliyetlerinde 2008'in son çeyreğinden beri görülen en hızlı gerilemeyi kaydettiği, Merkez bankalarının toplam olarak, Aralık 2011'in son çeyreğinde sınırlar arası aktiflerini yüzde 2,5 (799 milyar dolar) azalttığının altı çizildi. Bankalararası borçlanmanın ise 637 milyar dolar azaldığı ve BIS'e göre, bu faaliyetlerden en çok Avro Bölgesi ülkelerinin etkilendiği ifade edildi.
     Bültende, cuma günü ABD'de mayıs ayında tarım dışında istihdam edilenlerin sayısı 69 bin kişi ile beklentilerin (150 bin) yarısının da altında kaldığına dikkatin çekildiği bültende, işsizlik oranının da yüzde 8,1'den yüzde 8,2'ye yükselmesine yönelik, "Verinin ardından, borsalarda hızlı satışlar görüldü. ABD'de S&P 500 yüzde 2,5 ve Dow Jones yüzde 2,2 gerilerken, böylece Dow Jones endeksi 2012 yılındaki kazançlarının tamamını geri vermiş oldu. Tahvil getirileri ise gelen alımlarla geriledi: 10 yıllık getiriler cuma günü yüzde 1,46 seviyesinden tamamlarken, kapanış seviyesi olarak haftalık 29 baz puan azalış gösterdi" denildi
     Fed'in 20 Haziran'daki toplantısında 3. tur parasal genişlemeye ilişkin bir açıklama yapmasına ilişkin beklentilerin arttığını kaydedilen bültende, cuma günü 1,2288 ile son 2 yılın en düşüğüne kadar gerilemiş olan avro/dolar paritesinin toparlanarak günü 1,2432'den tamamladığı, dolar/TL'nin ise cuma günü paritenin son 2 yılın en düşüğünü test etmesine paralel olarak 1,88 seviyelerini test ettikten sonra, paritenin toparlanmasıyla birlikte günü yüzde 0,5 gerileyerek 1,8550'den tamamladığı hatırlatıldı.
     Ekonomik büyümeye ilişkin beklentiler kötüleşirken, petrole olan talebin azalacağı değerlendirmelerinin Brent petrolün yüzde 3,4 düşüşle 98,4 dolara ve WTI tipi petrolün de yüzde 3,8 düşüşle 83,2 dolara gerilemesine neden olduğunu ifade eden bültende, "Altın haftalar sonra güvenli liman olarak talep görerek yüzde 4,3 oranında yükseldi ve günü 1.626 dolardan tamamladı. Altındaki yükselişte, hızlı yükselişle birlikte açık kısa pozisyonların kapanması ve Fed'den yeni parasal genişleme beklentilerinin artması da etkili oldu" değerlendirmesine yer verildi.
    
    
    

Bu haberi 155 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir