Akbank Ekonomik Araştırmalar Bülteni: "IMF, ABD'nin 2012 büyüme tahminini yüzde 2,1'den yüzde…

  • Yazı boyutu
Akbank Ekonomik Araştırmalar Bülteni: 
  "IMF, ABD'nin 2012 büyüme tahminini 
  yüzde 2,1'den yüzde…

Akbank Ekonomik Araştırmalar Bülteni: "IMF, ABD'nin 2012 büyüme tahminini yüzde 2,1'den yüzde 2,0'ye indirdi"

Ekonomi gündemine ait veri ve açıklamaları değerlendiren Akbank Ekonomik Araştırmalar Bülteni'nde IMF'in, ABD'nin 2012 büyüme tahminini yüzde 2,1'den yüzde 2,0'ye indirdiğinin altı çizilerek "IMF, daha önce 2012 beklentilerini yüzde 2,1, 2013'ü de yüzde 2,4 olarak açıklamıştı. IMF, işsizlik oranlarının ise çok az düşmesini öngörüyor: ABD'de işsizlik oranlarının bu yıl yüzde 8,2, 2013 yılında da yüzde 7,9 olması öngörülüyor. ABD yönetimi ve Kongre'nin bütçe açığını azaltma doğrultusunda adımlar atması gerektiğini belirten Lagarde, Kongre'nin ABD hükümetinin borçlanma limitini de mümkün olduğu kadar çabuk yükseltmesi gerektiğini kaydetti" denildi
     Bültende Brent petrolün varil fiyatının 100 doları aşması da değerlendirilerek şu görüşler aktarıldı:
     "İran ile artan tansiyon ve Norveç'teki grev nedeniyle Brent petrol fiyatları üç haftadan sonra ilk defa 100 doların üzerine çıktı. Piyasaların endişesi İran'ın Hürmüz Boğazını petrol tankerlerinin geçişine kapatacağı haberleri, ABD'nin körfezde askeri varlığını artırması ve İran'ın test amaçlı füze denemeleri ile arttı. Brent petrolde günlük artış yüzde 3,4. Pazar günü AB ve ABD'nin İran'dan petrol alımını durdurmasının sonra, analistler yaptırımların İran'ın satışlarına günlük 400 bin varil daha darbe vurmasını bekliyor. Bu rakam daha önce ABD'nin yaptırımları ile azalan 600-800 bin günlük varilin üzerine gelecek. İran'ın satışlarındaki azalma, Suudi Arabistan günlük 10 milyon varil (30 yılın en yükseği) petrol üretse bile petrol piyasaları üzerinde baskı yapacaktır."
     Uluslararası tahvil piyasasındaki pozitif seyre dikkati çeken bültende, "Küresel merkez bankalarının piyasalara yakın dönemde destek sağlamaya devam edebileceği beklentilerinin ön planda olmasına bağlı olarak salı gününü de primli sonlandırdı. İtalya tahvillerinde, 10 yıllık getiriler yüzde 5,72'den yüzde 5,61 seviyesine geriledi. İtalya'ya benzer şekilde primlenen İspanya tahvillerinde ise, 10 yıllık getiri yüzde 6,21 seviyelerine geriledi. Yurt içi getirilerde ise beklentilerden olumlu gelen enflasyon verisine bağlı olarak gerileme sürüyor. Getiri eğrisinin kısa kanadında özellikle dikkat çeken seri primlenmeler, 1 yıllık kıymeti yüzde 9 seviyesinin altına yüzde 8,81 seviyesine getirirken, gösterge kıymet de bileşikte yüzde 8,35 seviyesine geriledi" denildi.
    
    
    

Bu haberi 154 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir