Akbank Ekonomik Araştırmalar Bülteni: "Zirve İtalya için de bazı imtiyazlar içerebilecek"

  • Yazı boyutu
Akbank Ekonomik Araştırmalar Bülteni: 
  "Zirve İtalya için de bazı imtiyazlar içerebilecek"

Akbank Ekonomik Araştırmalar Bülteni: "Zirve İtalya için de bazı imtiyazlar içerebilecek"

AB zirvesinin ardından, AB Başkanı Van Rompuy'un açıklamalarını değerlendiren Akbank Ekonomik Araştırmalar Bülteni'nde "Zirve İtalya için de bazı imtiyazlar içerebilecek. İtalya'nın gözden geçirilmesini talep ettiği kurallara göre, ülke borçlanma maliyetlerinin düşürülmesi için Avro Bölgesi kurtarma fonunun ülke bonolarını satın almasını isteyen ülkeler Yunanistan stili bir izleme programına tabi olmayacaklar." değerlendirmesinde bulunuldu.
     Bültende Van Rompuy'un, liderlerin Avro Bölgesi için 120 milyar avroluk büyüme ve istihdam teşvik paketinde anlaştığını duyurmasıyla ilgili şunları ifade etti:
     "Ancak görüşmeler, borçlanma maliyetlerinin düşürülmesi için liderlerden ödün vermelerini bekleyen İtalya ve İspanya'yı anlaşmaya ikna etmek için devam ediyor. Van Rompuy'un açıklamalarına göre alınan kararlar şöyle sıralanıyor: Avrupa Yatırım Bankası'na 10 milyar avroluk sermaye artırımı (60 milyara kadar çıkabilir), küçük ölçekteki şirketlere yardımcı olmak için 60 milyar avroluk yapısal fonlar, altyapının geliştirilmesi için 5 milyar avroya kadar AB tahvili projesi denemesi"
     Bültende ayrıca Avro Bölgesi liderlerinin İspanya'nın 100 milyar avroluk banka yeniden sermayelendirme planını yapılandırma ve AB kurtarma fonunun finansal sektöre doğrudan sermaye enjekte etmesi konusunda anlaştığı haberlerine ilişkin "Böylelikle söz konusu yardım bir kamu borcuna dönüşmeyecek. Ancak bu anlaşma, Avrupa Merkez Bankası bünyesinde kurulacak olan tek bir 'bankacılık sektörü denetleyicisi' faaliyete geçtikten sonra yürürlüğe girebilecek. Programının değişmesi finansal piyasalar üzerinde etki yapabilecek. Zira liderler İspanya'ya verilecek fonların geri ödenmemesi durumunda ilk imtiyazlı taraf olmama üzerinde de anlaştılar" ifadesine yer verildi
     Zirvenin İtalya için de bazı imtiyazlar içerebileceğinin belirtildiği bültende "İtalya'nın gözden geçirilmesini talep ettiği kurallara göre, ülke borçlanma maliyetlerinin düşürülmesi için Avro Bölgesi kurtarma fonunun ülke bonolarını satın almasını isteyen ülkeler Yunanistan stili bir izleme programına tabi olmayacaklar. Bunun yerine, AB yetkililerine taahhüt ettikleri borç ve bütçe açığı hedeflerini yerine getirecekler. Ancak AB yetkilileri bu kuralların uygulanmasında daha sıkı koşullar talep edebilecek" denildi
    
    
    

Bu haberi 130 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir