Akbank Ekonomik Araştırmalar Bülteni: "Yurt dışından kısa vadeli Türk tahvillerine ilgi devam…

  • Yazı boyutu
Akbank Ekonomik Araştırmalar Bülteni:
  "Yurt dışından kısa vadeli Türk tahvillerine ilgi devam…

Akbank Ekonomik Araştırmalar Bülteni: "Yurt dışından kısa vadeli Türk tahvillerine ilgi devam ediyor" -"Gösterge faiz dün yüzde 8,78'den yüzde 8,65'e geriledi. Euro Bölgesi devlet bonolarında da bugünkü AB liderleri toplantısının etkili olabilmesi bekleniyor"

Akbank Ekonomik Araştırmalar Bülteni'nde yurt dışından kısa vadeli Türk tahvillerine ilginin devam ettiği belirtilerek, "Gösterge faiz dün yüzde 8,78'den yüzde 8,65'e geriledi. Euro Bölgesi devlet bonolarında da bugünkü AB liderleri toplantısının etkili olabilmesi bekleniyor" denildi.
     Akbank Ekonomik Araştırmalar Bülteni'nde, Avrupa Birliği'nde (AB) borç krizi zirvesinin bugün başladığı hatırlatılarak, şunlar ifade edildi:
     "Zirvenin öncesinde Merkel ve Hollande ön bir görüşme yaptı. İspanya ve İtalya dahil olmak üzere birçok AB lideri, Euro Bölgesi'nin ülkelerin borçlarını garanti altına almasını öngören, ortak euro tahvillerinin (Eurobond) çıkarılmasını ve borçlanma maliyetlerini düşürmek için kullanılmasını savunuyor. Ancak Almanya karşı duruş sergilemeye devam ediyor. Fransa da Merkel'e karşı; daha fazla entegrasyon ve büyümeyi önceliklendirmeye devam ediyor. İlerleyen dönemde 'mali' birliğin ve 'bankalar' birliğinin kurulma hedefine paralel olarak Euro Bölgesinde bütçelerin ve bankacılık sektörü bilançosunun düzene sokulması ve üzerinde merkezi bir kontrol kurulması hedefleniyor."
     Bültende "QE3 için FED'de farklı görüşler devam ediyor: Atlanta Fed Başkanı Lockhart, daha güçlü bir parasal genişleme hamlesinin 'şimdilik' gerekmediğini, ancak Avrupa'daki sorunlar kontrolden çıkarsa, yeniden tam kapsamlı bir tahvil alımına gidilebileceğini söyledi. Chicago Fed Başkanı Evans ise yüzde 8,2 oranındaki işsizliğin 'kabul edilemez' olduğunu ve Fed'in mevcut esnek politikasını daha da gevşetmesi gerektiğini savunuyor" ifadelerine yer verildi.
     Japonya'da perakende satışların mayısta yıllık bazda yüzde 3,6 artarak, beklentinin üzerinde artış kaydettiği, geçen yılki depremin ardından yıkıma uğrayan ülkenin kuzeydoğu bölgesindeki yeniden inşa çalışmalarının ve hükümetin otomobil alımları için verdiği teşviklerin tüketimi ve perakande satışları destekleyen faktörler olduğu belirtildi.
     Doların bugün başlayacak AB liderler toplantısı öncesinde küresel risk iştahının azalması ile avro ve Yen'e karşı değer kazandığı dile getirilen bültende, şunlar kaydedildi:
     "Dolar dün avroya karşı yüzde 0,2, Yen'e karşı ise yüzde 0,3 yükseldi. TL de dolara karşı yüzde 0,3 geriledi. İran'a uygulanacak petrol ambargosunun öncesinde petrol fiyatları yükselmeye devam ediyor: Brent dün yüzde 0,5 daha yükselerek bu hafta 89 dolardan 93,5 dolara çıktı. Küresel gıda fiyatları için önem taşıyan ABD mısır hasatının sıcak hava yüzünden beklentinin altında olabileceği değerlendirmesi ise mısır fiyatlarının son üç günde yüzde 20 artmasına sebep oldu. Fiyatların yüksek kalması küresel et ve etanol fiyatlarının yükselmesine ve ABD'deki enflasyonun da artmasına sebep olabilir.
     Dün, Çin'in ekonomiyi canlandırmak için yeni bir teşvik paketi açıklayacağına ilişkin spekülasyonların ve ABD'de beklentilerden iyi gelen dayanıklı mal siparişleri verisinin etkisiyle borsalarda genel olarak alıcılı bir seyir hakim oldu: ABD'de S&P 500 endeksi yüzde 0,9 Avrupa'da ise İngiltere, Almanya ve Fransa borsaları yüzde 1,4-1,7 arasında yükselişler kaydettiler. Önceki iki günde hızlı değer kayıpları yaşamış olan çevre Avrupa ülkelerinde ise dün, merkez Avrupa ülkelerinden daha fazla değer kazançları görüldü: Günü İspanya borsası yüzde 2,1 ve İtalya borsası yüzde 2,6 oranında artıda tamamladı.
     Yurtdışından kısa vadeli Türk tahvillerine ilgi devam ediyor. Gösterge faiz dün yüzde 8,78'den yüzde 8,65'e geriledi. Euro Bölgesi devlet bonolarında da bugünkü AB liderleri toplantısının etkili olabilmesi bekleniyor.
     İMKB-100, olumlu seyrini dün de sürdürerek yüzde 1,8 primlenirken, 61.184 ile nisan başından bu yana en yüksek kapanışını gerçekleştirdi. Yükselişte yüzde 2,6 değerlenen bankacılık sektörü endeksi başı çekerken, İş Bankası C (yüzde 5,6) ve Yapı Kredi Bankası (yüzde 4,9) öne çıkan hisse senetleri oldular. Asya borsalarında dün Hang Seng yüzde 1 ve Nikkei 225, yüzde 0,8 oranında değerlenirken, Şangay endeksi ise yatay seyretti. Bu sabah ise Nikkei 225 yüzde 1,5 değerlenirken, Şangay ve Hang Seng yatay bir seyir izliyor."
    
    
    

Bu haberi 133 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir