Akbank Ekonomik Araştırmalar Bülteni

  • Yazı boyutu
Akbank Ekonomik Araştırmalar Bülteni

Endeksin 60.000'in üzerinde kapanması teknik olarak olumlu olmakla birlikte, AB liderler zirvesi sonuçlarının endeksin önümüzdeki dönemdeki seyrinde ana belirleyici unsur olacağını değerlendiriyoruz.

Akbank Ekonomik Araştırmalar, endeksin önemli bir psikolojik direnç seviyesi olan 60.000'in üzerinde kapanmasının teknik olarak olumlu olmakla birlikte, AB liderler zirvesi sonuçlarının endeksin önümüzdeki dönemdeki seyrinde ana belirleyici unsur olacağını değerlendirdi.
     Akbank'ın Ekonomik Araştırmalar Bülteni'nde, yarınki AB zirvesi öncesinde devletler ve kurumların yardım fonlarının nasıl uygulanması gerektiği konusunda görüş ayrılığı göstermeye devam ettiği belirtilirken, İtalya Başbakanı Mario Monti'nin, Avro Bölgesi'nin 500 milyar avroluk kurtarma fonunu zayıf ülkelerden tahvil alarak borçlanma maliyetlerini düşürmek için kullanılmasını istediği anımsatıldı.
     Fransa ve IMF'nin de borçlanma faizinin bu yolla düşürülebileceği görüşünde olduğu belirtilen bültende, "Ancak Almanya Başbakanı Angela Merkel, ortak tahvile karşı çıkmaya devam ediyor. Merkel, Almanya'nın ortak borçlanma opsiyonuna olanak sağlayacak Eurobond konusundaki olumsuz tavrını her fırsatta koruyarak, büyümenin finansmanın tekrar yeni borç yaratarak sağlanamayacağını, krizle baş edebilmek için bunu yaratan 'yüksek borç' ve bazı üye ülkelerdeki 'düşük rekabet sorununun' çözülmesi gerektiğini belirtiyor" görüşlerine yer verildi.
     Ekonomik Araştırmalar Bülteni'nde şunlar kaydedildi:
     "Dolar dün avroya karşı az da olsa değerlenmeye devam etti. TL ise küresel risk algısındaki bozulmaya rağmen tepki alımları ile dolara karşı dün yüzde 0,8 değer kazandı. Ancak yine de 1,80'in üzerinde günü kapattı. Hafta sonu başlayacak olan İran petrol ambargosunun öncesinde petrol fiyatları artış eğilimine girdi, Brent dün günü yüzde 2,2 yukarıdan kapattı. İran petrolünün 4. büyük ithalatçısı olan Güney Kore AB sigortacıları ile çalışamayacağından dolayı haftaya İran'dan petrol ithalatını durduracak. ABD borsalarında pazartesi günkü düşüşlerin ardından dün sınırlı tepki alımları görüldü. S&P 500 günü yüzde 0,5 oranında yükselişle tamamladı. Goldman Sachs tarafından yatırım tavsiyesi 'al'a yükseltilen JP Morgan'ın hisseleri dün yüzde 1,1 değer kazancıyla öne çıktı. Avrupa borsalarında ise dün İngiltere, Almanya ve Fransa gibi ülkelerin endeksleri yatay seviyelerden kapandılar. İspanya ve İtalya'nın devlet tahvili getirilerinin yükselmesi sonucunda bu ülkelerin borsaları sırasıyla yüzde 1,4 ve yüzde 1,1 oranında değer kaybetti. Dün Portekiz borsası da yüzde 2 değer kaybıyla dikkat çekti.
     İMKB-100'de bugün 60.000 puan seviyesi takip edilecek. Endeksin önemli bir psikolojik direnç seviyesi olan 60.000'in üzerinde kapanması teknik olarak olumlu olmakla birlikte, AB liderler zirvesi sonuçlarının endeksin önümüzdeki dönemdeki seyrinde ana belirleyici unsur olacağını değerlendiriyoruz."
    
    
    


Bu haberi 166 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir