Akbank Ekonomik Araştırmalar Bülteni: -"Avrupalı kurumlar ve devletler yardım fonlarının nasıl…

  • Yazı boyutu
Akbank Ekonomik Araştırmalar Bülteni: 
  -"Avrupalı kurumlar ve devletler yardım fonlarının
  nasıl…

Akbank Ekonomik Araştırmalar Bülteni: -"Avrupalı kurumlar ve devletler yardım fonlarının nasıl uygulanması gerektiği konusunda görüş ayrılığı göstermeye devam ediyor"

Akbank Ekonomik Araştırmalar Bülteni'nde, Avrupalı kurumlar ve devletlerin yardım fonlarının nasıl uygulanması gerektiği konusunda görüş ayrılığı göstermeye devam ettiği değerlendirmesi yapıldı.
     Suriye'nin Türk uçağını düşürmesi sonucunda ortaya çıkan gelişmelerin etkisinin, bu hafta netleşeceği ve Türkiye'nin Suriye'ye diplomatik nota verdiği hatırlatılan bültende, NATO ülkelerini dördüncü madde konsültasyonları için toplantıya çağıran Türkiye'nin, ittifak ülkelerinin saldırıya uğraması halinde askeri karşılık verilmesine imkan tanıyan beşinci maddeyi kullanmadığı belirtildi.
     İspanya'nın, bankacılık sektörüne sermaye desteği için istenilen 100 milyar avroya varan mali yardım talebini bugün yapacağı belirtilen bültende şu görüşlere yer verildi:
     "Avrupalı kurumlar ve devletler yardım fonlarının nasıl uygulanması gerektiği konusunda görüş ayrılığı göstermeye devam ediyor. Sermaye desteğinin karşılığında, İspanya'nın bankacılık sektöründe köklü yapılandırma çalışmalarına girmesi bekleniyor. Bunların arasında, daha önce İrlanda'da da uygulanan, 'kötü banka' olarak adlandırılan bir oluşuma toksik varlıklarını yüklemesi de bulunuyor.
     Görüş ayrılıklarının yoğunlaştığı diğer konular ise, yardım sermayelendirmesinin doğrudan olarak nereye (banka veya hükümet aracılığı ile) gideceği ve hangi fondan sağlanacağı. Almanya, fonların Avrupa İstikrar Mekanizması (EFSF) yoluyla sağlanması tarafında. Zira bu fondan sağlanacak kredilerin herhangi bir iflas durumunda teminat önceliği bulunuyor."
     İMKB-100 endeksindeki olumlu ayrışma seyrinin cuma günü de sürdüğü, özellikle diğer gelişmekte olan ülke endekslerine oranla oluşan seyrin dikkati çekici olduğu değerlendirilen bültende şunlar kaydedildi:
     "Asya borsaları sabah itibariyle Avro Bölgesi borç krizinde devam eden sürece yönelik umutsuzlukların tekrar ön plana çıkmasıyla ekside seyretmekte. Güney Kore, Avustralya, ve Japonya endeksleri seansın ilk saatlerinde karışık bir seyir izledikten sonra yüzde 1 civarında eksiye geçerken, Çin'in Şangay Kompozit endeksi de uzun hafta sonunun ardından işlemlere yüzde 0,6 kayıpla başlayarak olumsuz seyri sürdürmekte.
     ABD ve Avrupa borsaları cuma gününü karışık seyirde kapatırken, ABD endekslerinin küresel piyasalarının geneline oranla olumlu performans göstermesi dikkati çekti. Bilanço sezonunun yaklaşmasıyla şirket performansları ön plana çıkmaya başlarken, endekslerden Dow Jones cuma gününü yüzde 0,53, S&P500 yüzde 0,72, ve NASDAQ ise yüzde 1,17 prim ile kapattı. Avrupa borsalarının genelinde ise haftanın son işlem günü yüzde 1 civarı kayıplar ile sonlanmış oldu.
     Geçtiğimiz hafta yakından takip edilen İspanya ve İtalya getirilerinde izlenen gerileme sınırlı olduğundan piyasa endişeleri sürmeye devam etti. Bu haftalık ihale takvimi kapsamında İtalya'nın yarın gerçekleşecek olan borçlanması özellikle getiriler tarafında yakından takip edilecek. Mali problemli ekonomilerin son dönemde borçlanma talebinde sıkıntı yaşamamalarına rağmen yüksek maliyet ödemek zorunda kalmaları yakından izleniyor."
    
    
    

Bu haberi 109 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir