Akbank Ekonomik Araştırmalar Bülteni: -"TCMB fiyatlama davranışlarına dair 'temkinli' bir…

  • Yazı boyutu
Akbank Ekonomik Araştırmalar Bülteni: 
  -"TCMB fiyatlama davranışlarına dair 'temkinli' bir…

Akbank Ekonomik Araştırmalar Bülteni: -"TCMB fiyatlama davranışlarına dair 'temkinli' bir duruş alacağını belirtti" -"Krediler, yurt içi talep ve enflasyon beklentilerinin seyrine göre TCMB TL fonlama miktarını gerekli gördüğünde aşağı veya yukarı yönlü ayarlayabilecektir"

Akbank Ekonomik Araştırmalar Bülteni'nde TCMB'nin TCMB fiyatlama davranışlarına dair "temkinli" bir duruş alacağını belirttiği değerlendirmesi yapıldı.
     Bültende, TCMB'nin TL yükümlülükler için tesis edilmesi gereken zorunlu karşılıkların yabancı para olarak tutulabilecek kısmının ise yüzde 45'ten yüzde 50'ye yükselttiği, bu oranı geçen ayki toplantıda yüzde 40'tan yüzde 45'e yükselttiği vurgulanarak, şu ifadelere yer verildi:
     "TL zorunlu karşılık yükümlülüklerinin ilk yüzde 40'lık dilimine denk gelen tutar önceden olduğu gibi 1; sonraki yüzde 5'lik dilim 1,4 ve son 5'lik dilim ise 1,7 katsayısı ile çarpılarak toplam tutar ABD Doları veya avro olarak tesis edilebilecektir. TCMB ayrıca altın rezervlerinin güçlendirilmesi için TL zorunlu karşılıkların altın olarak tesis edilebilmesine ilişkin üst sınırı yüzde 20'den yüzde 25'e yükseltti. İlk yüzde 20'lik dilime denk gelen tutar önceden olduğu gibi 1, geri kalan yüzde 5'lik dilim ise 1,5 katsayısı ile çarpılarak toplam tutar altın olarak tesis edilebilecektir.
     Enflasyon riskleri, enerji ve işlenmemiş gıda fiyatları nisan enflasyon raporundaki varsayımlardan daha olumlu seyrediyor ve enflasyon görünümü dolayısıyla iyileşiyor. Ancak enflasyon bir süre daha hedefin üzerinde seyredecek. TCMB fiyatlama davranışlarına dair 'temkinli' bir duruş alacağını belirtti. Bir önceki toplantısında 'mevcut sıkı duruşun' korunacağını belirtmiş olduğundan nispeten daha güvercin bir tutum içerisine girmiş olduğunu değerlendiriyoruz. TCMB 'gerekli görülen günlerde' ek parasal sıkılaştırma yapabileceğini belirtiyor. Küresel belirsizlikler esnek bir para politikası uygulaması gerektiriyor. Krediler, yurt içi talep ve enflasyon beklentilerinin seyrine göre TCMB TL fonlama miktarını gerekli gördüğünde aşağı veya yukarı yönlü ayarlayabilecektir."
     Bültende, TCMB'nin iç ve dış talep arasındaki dengelenmenin öngörüldüğü şekilde sürdüğünü teyit ettiğine işaret edilerek, "İhracat, küresel ekonomideki yavaşlamaya rağmen artış eğilimini korumakta. TCMB yılın ikinci çeyreğinde iç talepte ılımlı bir toparlanma bekliyor. TCMB bankaların TL yükümlülüklerin döviz olarak tutulması imkanından yüzde 97 civarında yararlandığını belirtiyor. Mevcut imkan ile TL zorunlu karşılıklar için 14,3 milyar dolar tutuluyor. Sağlanan ek imkanın da aynı oranlarda kullanılması halinde TCMB rezervlerine 2,7 milyar dolar eklenecek ve piyasaya 2,8 milyar TL likidite sağlanacaktır. Bankalar TL yükümlülüklerin altın olarak tutulması imkanından ise yüzde 92 oranında yararlanıyor. Mevcut imkan ile 10,4 milyar TL değerinde 112 ton altın tutuluyor. Ek imkanın aynı oranda kullanılması halinde TCMB rezervlerinde 2,2 milyar dolar artış olacak ve piyasaya 2,8 milyar TL likidite sağlanacaktır" ifadelerine yer verildi.
    
    
    

Bu haberi 121 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir