Akbank Ekonomik Araştırmalar Bülteni: -"İspanya'nın kredi notunun 3 kademe indirilmesi finansal…

  • Yazı boyutu
Akbank Ekonomik Araştırmalar Bülteni:
  -"İspanya'nın kredi notunun 3 kademe indirilmesi 
  finansal…

Akbank Ekonomik Araştırmalar Bülteni: -"İspanya'nın kredi notunun 3 kademe indirilmesi finansal piyasalar üzerinde baskı yaratmaya devam ediyor"

Akbank Ekonomik Araştırmalar Bülteni'nde, İspanya'nın kredi notunun 3 kademe indirilmesinin finansal piyasalar üzerinde baskı yaratmaya devam ettiği belirtildi.
     Piyasaların gündemine ait gelişmelerin değerlendirildiği bültende, İMKB-100'de yurt dışına bağlı seyrin devamının beklendiği ifade edildi.
     Bültende İspanya'nın kredi notunun 3 kademe indirilmesinin finansal piyasalar üzerinde baskı yaratmaya devam ettiğine dikkat çekilirken, şu değerlendirmelere yer verildi:
     "Moody's İspanya'yı ilave bir indirim için 3 ay gözetimde tutacak. Moody's tarafından öne çıkartılan faktörler arasında; finansal sisteme destek olmak için artabilecek borç yükü ve piyasalardan borçlanmalardaki zorluk bulunuyor. Bu bağlamda İspanya'da açıklanan iki önemli veri de endişe verici; öncelikle İspanya bankalarının Avrupa Merkez Bankasından net borçlanması son bir ayda 24 milyar avro artarak 288 milyar avroya ulaştı. İkinci olarak İspanya'da konut fiyatlarındaki düşüş devam ediyor. İlk çeyrekteki düşüş yüzde 5. Zirve seviyesine göre İspanya'daki konut fiyatları bölgelere göre değişmekle birlikte yüzde 20-30 arasında geriledi. İspanya'da özel sektör borcu milli gelirin yüzde 300'ü olup, işsizlik yüzde 24 seviyesinde. Nitekim İspanya'da 10 yıllık getiriler dün yüzde 7,01 ile avro tarihinin en yüksek seviyesini test etti. Getiriler günü önceki günün 19 baz puan üzerinde yüzde 6,93 seviyesinden tamamladı. İspanya ile Almanya arasındaki getiri farkı da 526 baz puandan 546 baz puana yükseldi."
     Bültende ayrıca, İtalya Hazinesi'nin de dün gerçekleştirdiği ihalelerde toplam 4,5 milyar avro ile hedeflediği miktarda borçlanırken, borçlanma maliyetlerinin yükseldiği anımsatıldı.
    
    
    

Bu haberi 149 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir