Akbank Ekonomik Araştırmalar Bülteni: -"Son verilerle birlikte yıl sonu enflasyon rakamı yüzde…

  • Yazı boyutu
Akbank Ekonomik Araştırmalar Bülteni:
  -"Son verilerle birlikte yıl sonu enflasyon rakamı 
  yüzde…

Akbank Ekonomik Araştırmalar Bülteni: -"Son verilerle birlikte yıl sonu enflasyon rakamı yüzde 7'nin de altında gelebilir" -"Enflasyondaki aşağı yönlü seyir Merkez Bankası'nın Kasım ayı toplantısında 50 baz puanlık indirim yapmasına olanak sağlıyor"

Akbank Ekonomik Araştırmalar Bülteni'nde, son verilerle birlikte yıl sonu enflasyon rakamının yüzde 7'nin de altında gelebileceği, enflasyondaki aşağı yönlü seyrin Merkez Bankası'nın Kasım ayı toplantısında 50 baz puanlık indirim yapmasına olanak sağladığı belirtildi.
     Bültende, enflasyonun Ekim ayında aylık yüzde 1,96 artış ile beklentilerin altında geldiği, beklentinin yüzde 2,3 olduğu kaydedildi.
     Aylık artışa en önemli katkının konut, giyim, gıda ve ulaştırma fiyatlarından geldiği, toplam katkının ise 1,77 puan olduğu hatırlatıldı. Bültende, şunlara yer verildi:
     "Son verilerle birlikte yıl sonu enflasyon rakamı yüzde 7'nin de altında gelebilir. Burada belirleyici olan gıda fiyatları olacaktır. Merkez Bankası'nın yıl sonu enflasyon tahmini yüzde 6,9-7,9 ve orta noktası yüzde 7,4 idi.
     Enflasyondaki aşağı yönlü seyir Merkez Bankası'nın Kasım ayı toplantısında 50 baz puanlık indirim yapmasına olanak sağlıyor. Sonraki aylarda ise enflasyondaki gidişata göre daha küçük miktarda indirimler bekliyoruz."
    
    
    

Bu haberi 128 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir