Akbank Ekonomik Araştırmalar Bülteni: -"ABD'de işsizlik oranı eylülde yüzde 7,8 ile son 3,5…

  • Yazı boyutu
Akbank Ekonomik Araştırmalar Bülteni:
  -"ABD'de işsizlik oranı eylülde yüzde 7,8 
  ile son 3,5…

Akbank Ekonomik Araştırmalar Bülteni: -"ABD'de işsizlik oranı eylülde yüzde 7,8 ile son 3,5 yılın en düşük seviyesine geriledi"

Akbank Ekonomik Araştırmalar Bülteni'nde, ABD'de işsizlik oranının eylül ayında yüzde 7,8 ile son 3,5 yılın en düşük seviyesine gerilediği bildirildi.
     ABD eylül ayı tarım dışı işsizlik verilerinin değerlendirildiği bültende, "ABD'de işsizlik oranı eylül ayında yüzde 7,8 ile son 3,5 yılın en düşük seviyesine geriledi. Bunda işgücüne katılan kişi sayısının eylülde 418 bin artış göstermesi etkili olurken, iş aramaktan vazgeçen kişi sayısındaki azalış dikkat çekici. Eylül 2011'de 1 milyon kişi olan sayı Eylül 2012'de 802 bin kişiye geriledi" denildi.
     Tarım dışında istihdam edilenlerin sayısındaki artışın 114 bin kişi ile beklentilere paralel geldiği bildirilen bültende, bu seviyenin 2012 ortalaması olan aylık ortalama 146 bin ve 2011 yılı ortalaması olan 153 bin kişinin halen altında olduğuna işaret edildi.
     Bültende, temmuz ve ağustos verilerinde de yukarı yönlü önemli revizyonların görüldüğü hatırlatılarak, şunlar kaydedildi:
     "Temmuz verisi 141 binden 181 bine, ağustos ayında da 96 binden 142 bine revize edildi. Son açıklanan veriler Fed'in 13 Eylül tarihinde açıklamış olduğu 3. tur parasal genişleme programının olumlu algılandığına işaret ediyor. İmalat sanayine ilişkin öncü gösterge olan ABD Satınalma Yöneticileri (ISM) İmalat Endeksi eylül ayı için 51,5 ile 3 ay sonra ilk kez 50 nötr seviyesinin üzerinde gerçekleşmiş, çarşamba günü açıklanan ISM hizmetler sektörü endeksleri de olumlu gelmişti.
     Son dönemlerde işsizlik konusunda ilerleme kaydedilememesi, Fed'in enflasyon ve işsizlikten oluşan ikili hedefinde emek piyasasına odaklanmasını getirmiş ve Fed 13 Eylül'de işsizlik rakamı önemli ölçüde düzelene kadar ucu açık konuta dayalı menkul değer alımı yapacağını açıklamıştı. Kısa vadede Fed'in para politikası duruşu büyüme için daha olumlu bir görünüme işaret ediyor. Fed'in 2012 sonu işsizlik oranı tahmini yüzde 8-8,2 olup, oranın 2014 sonunda yüzde 7-7,7 aralığına gerileyeceğini öngörüyor. İşsizlik oranında görülen düşme eğiliminin kalıcı olup olamayacağı izlenmeye devam edilecek."
    
    
    

Bu haberi 64 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir