Akbank Ekonomik Araştırmalar Bülteni: -"ABD verileri, zayıf 3. çeyrek büyümesine işaret ediyor"

  • Yazı boyutu
Akbank Ekonomik Araştırmalar Bülteni:
  -"ABD verileri, zayıf 3. çeyrek büyümesine işaret ediyor"

Akbank Ekonomik Araştırmalar Bülteni: -"ABD verileri, zayıf 3. çeyrek büyümesine işaret ediyor"

Akbank Ekonomik Araştırmalar Bülteni'nde, ABD verilerinin zayıf 3. çeyrek büyümesine işaret ettiği belirtildi.
     Bültende, 1. çeyrekte yüzde 2 büyüyen ABD ekonomisinin 2. çeyrekte yüzde 1,7 beklentiye oranla yüzde 1,3 büyüdüğü, Ağustos ayında yüzde 1,7'ye revize edilen verinin, bu şekilde yüzde 1,3 seviyesinde teyit edildiği hatırlatıldı.
     Milli gelire katkı bazında, milli gelirin yüzde 70'ini oluşturan tüketimin büyümeye katkısının 1. çeyrekte yüzde 1,72'den yüzde 1,06 seviyesine, yatırımların katkısının yüzde 0,78'den yüzde 0,09'a gerilediği anımsatılan bültende, net ihracat tarafında ise büyümeye katkının yüzde 0,06'dan yüzde 0,23'e yükselirken, kamu harcamalarının da yüzde -0,60'dan yüzde -0,14 seviyesine güncellendiği aktarıldı.
    
     -"Parasal ve mali anlamda genişlemeci tutumların süreceği şeklinde yorumlanabilir"-
    
     Verinin piyasalar üzerindeki etkisinin sınırlı kaldığı vurgulanan bültende, şunlar kaydedildi:
     "2012 yılına damga vuran ve tarımsal emtia fiyatlarının rekor seviyeleri test etmesine sebep olan kuraklığın gıda stoklarına zarar vereceğinin tahmin edilmesi, etkiyi sınırlayan başlıca faktör. Aynı saatlerde yayınlanan dayanıklı tüketim malları siparişleri ise Ağustos ayı beklentisi olan yüzde -5 seviyesine kıyasla yüzde -13,2 seviyesinde açıklandı. Daha önce yüzde 4,2 seviyesinde açıklanan Temmuz ayı verisinin de yüzde 3,3 seviyesine güncellenmesi sonucu, 3. çeyrek büyüme beklentilerinde de aşağı yönlü riskler oluşmuş durumda.
     Ağustos ayı tahminlerinin bu denli altında kalınmasında, son derece volatil olan ulaştırma kalemi ve özellikle de hava taşımacılığı alt kaleminin (uçak siparişleri) gerilemesi etkili oldu. Buna karşın ulaştırma harici dayanıklı mal siparişlerinin de yüzde -1,6 gerilemiş olması, önümüzdeki dönem görünüme dair olumsuz sinyal yaratmakta.
     Tüketim ve siparişler tarafında oluşan seyir büyümeye sınırlı katkı sağlamaya devam ettiği sürece, istihdamdaki mevcut görünüm de yeteri oranda düzelemeyecektir. ABD verileri, zayıf 3. çeyrek büyümesine işaret ediyor. Bu durum, politika yapıcıların parasal ve mali anlamda genişlemeci tutumlarını sürdürmeye devam edecekleri şeklinde yorumlanabilir."
    
    
    

Bu haberi 131 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir