Akbank Ekonomik Araştırmalar Bülteni: "İspanya'da bugün açıklanacak 2013 bütçesi ile Cuma günü…

  • Yazı boyutu
Akbank Ekonomik Araştırmalar Bülteni:
  "İspanya'da bugün açıklanacak 2013 bütçesi ile Cuma günü…

Akbank Ekonomik Araştırmalar Bülteni: "İspanya'da bugün açıklanacak 2013 bütçesi ile Cuma günü bankaların stres testi sonuçları, İspanya'ya karşı piyasa kanısını iyileştirerek yeni kurtarma paketinin yolunu açabilecek"

Akbank Ekonomik Araştırmalar Bülteni'nde, İspanya'da bugün açıklanacak 2013 bütçesi ile Cuma günü bankaların stres testi sonuçlarının, İspanya'ya karşı piyasa kanısını iyileştirerek yeni kurtarma paketinin yolunu açabileceği belirtildi.
     İspanya'da 2013 için hükümetin bütçe açığı/milli gelir hedefinin yüzde 4,5 olduğu hatırlatılan bültende, ayrıca emek ve mal piyasalarında reformları içeren yeni bir paketin açıklanması beklentisi anımsatıldı.
     Bültene göre, Cuma günü bankaların stres sonuçlarında sermaye açığının, Avrupa Finansal İstikrar Fonunun (EFSF) daha önce ayırdığını belirttiği 100 milyar Avro'nun önemli ölçüde altında, 40-60 milyar Avro civarında olması bekleniyor.
     Her iki gelişmenin piyasa algısını iyileştirerek bono getirilerinde daha fazla düşüş getirmesi olası. Ancak, İspanya'da problemlerin çözümü kolay değil. Hükümet 2013 yılında ekonominin yüzde 0,5 daralmasını bekliyor. Bazı analistler bu oranın daha yüksek olacağı yönünde görüş belirtiyor. Bu yıl da bütçe açığının da hedefin üzerinde gerçekleşmesi bekleniyor.
     Dolayısıyla önümüzdeki yılın bütçe hedeflerini tutturmak için daha fazla kemer sıkma tedbiri gerekebilir. Ayrıca Katalonya Bölgesinin seçim çağrısı da Rajoy hükümetini sıkıntıya sokuyor. Hükümet "anayasal bir kriz" riski ile de karşı karşıya.
     İspanyada, Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) bono alım programını açıkladığı tarihten bu yana yüzde 6 seviyesinin altına gerileyen 10 yıllık getiriler 32 baz puan yükselerek yüzde 6,03 seviyesine yükseldi. ECB'nin kararı öncesinde fark 500 baz puanın üzerinde olan İspanya'nın Almanya tahvil getirileri ile arasındaki faiz farkı da 413 baz puandan 458 baz puana ulaştı.
    
     -"Yunanistan da çözüm arıyor"-
    
     Yunanistan'ın, düşük özelleştirme geliri ve bütçe açıkları nedeniyle oluşacak finansman açığını kapatmak için ECB'den, elinde bulunan Yunan tahvillerinin süresini uzatarak (veya rollover ile) yardım talep ettiği hatırlatılan bültende, Ancak ECB'nin, Yunanistan'ın finansman sağlamanın merkez bankasının görevi olmadığını belirttiğine işaret edildi.
     Bültene göre, Yunanistan, bütçe açıkları ve düşük gelirlerine bir çözüm aramaya devam ederken, IMF'nin Avrupalı hükümetlerin Yunanistan'ın borcunun bir kısmını zarar yazmasını talep etmesi, Yunanistan'ın kreditörleri arasındaki borç krizinin çözümüne ilişkin görüş ayrılıklarını çoğalttı.
     Ayrıca, Yunanistan'da koalisyon hükümetinin Haziran ayında göreve gelmesinden bu yana, tasarruf önlemlerine karşı yapılan geniş çaplı grevler tüm ülkeyi etkilemeye devam ediyor.
     İspanya'ya ilişkin beklentiler dün borsalar üzerinde baskı yaratırken, Avrupa endeksleri önemli düşüşler gösterdi. ABD borsalarında ise kayıplar daha sınırlı olurken, Apple hisseleri de dün yüzde 1,2 gerilemesiyle dikkat çekti. Bu hisse üçüncü gün ardarda değer kaybıyla kapanmış oldu.
     Daralan küresel ekonomik aktiviteyle, riskli aktiflerde aşağı yönlü hareketler hakim. Brent petrol dünkü kapanışta, Suudi Arabistan kaynaklı arz artışıyla yüzde 0,4 ile sınırlı düşüş gösterirken, bakır yüzde 1,5 değer kaybetti.
     Değerli metaller de aşağı yönlü yatay hareketleri koruyor. BoJ'un yaptığı 10 trilyon yenlik ilave parasal genişlemeye karşın yen ise 6 günlük yukarı seyrini, yüzde 0,1 daha yükselerek, 77,74'de korudu.
    
    
    

Bu haberi 99 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir