Akbank Ekonomik Araştırmalar Bülteni:"Yunan liderler bütçe kesintisi paketi konusunda…

  • Yazı boyutu
Akbank Ekonomik Araştırmalar Bülteni:"Yunan 
  liderler bütçe kesintisi paketi konusunda…

Akbank Ekonomik Araştırmalar Bülteni:"Yunan liderler bütçe kesintisi paketi konusunda anlaşamıyor"

Akbank Ekonomik Araştırmalar Bülteni'nde Yunan liderlerin bütçe kesintisi paketi konusunda anlaşamadığı belirtildi.
     Gündeme ait gelişmelerin değerlendirildiği bültende, borç krizindeki Yunanistan'ın başbakanı Samaras, koalisyon ortakları Demokratik Sol Parti'nin lideri Kouvelis ve ve Pasok lideri Venizelos ile ücret, emeklilik maaşları ve sosyal yardımlarda kesintileri içeren ve 2. kurtarma paketinin temel şartı olan 11,5 milyar avroluk bütçe kesintisi paketinde anlaşma sağlanamadığına dikkat çekildi.
     Samaras'ın dün 3. red cevabını aldığının belirtildiği bültende "Yunanistan Maliye Bakanı'nın açıklamasına göre Yunan ekonomisi kriz başlangıcından bu yana kümülatif olarak yaklaşık yüzde 20 daraldı. Bunun, 2014'e kadar yüzde 25'e ulaşacağı yönünde tahmin yürütülüyor" denildi.
     AB'nin İspanya'yı kurtarma planının detaylarının oluşturulmaya çalışıldığına değinen bültende "Basında yer alan haberlere göre önümüzdeki hafta açıklanacak ekonomik reform paketinin öncesinde, yeni kurtarma programı kapsamında talep edilecek şartlar konusunda İspanyol hükümeti ve Avrupa Komisyonu'nun görüşmeleri sürüyor" ifadesine yer verildi.
     Yurt dışı getirilerde İspanya uzun vadeli kıymetlerinin denge seviyelerini bulduğu ve Yunanistan'da devam eden değerlendirme süreci ile İspanya'nın ESM başvurusu hakkında belirleyici bir haber gelmediği takdirde bu seviyelerin bozulmayacağının değerlendirildiği belirtildi. Avro/dolar paritesi üzerinde de belirleyici olacağının düşünüldüğünün kaydedildiği bültende bu seyirdeki mevcut denge noktaları olarak İspanya 10 yıllık tahviller için yüzde 5,75, İtalya 10 yıllıklar için ise yüzde 4,95 seviyesinin takip edileceği tahmininde bulunuldu.
     Bültende ayrıca şu ifadelere yer verildi:
     "Avro Bölgesi bileşik PMI endeksi Eylül ayında 45,9 (sekiz aylık dip seviye) kaydederek, sekizinci ayda da daralmaya devam etti. Sekiz aydır devam eden daralma beklentisi, ECB'nin sorunlu Avro ülkelerinden bono alım programının, özel sektörün küresel yavaşlamayla negatife dönmüş algısını pozitife çevirmekte henüz etkili olamadığını göstermekte. Eylül sonu PMI rakamları GSYİH'nın 3. Çeyrekte yüzde -0,6 daralması (teknik resesyon seviyesi) ile tutarlı görünüyor.
     Çin imalat sanayi PMI endeksi ise Eylül ayında toparlanmaya işaret etse de endeks 3. çeyrek itibariyle gerileme kaydediyor. Son haftalarda Çin'in genişleyici politikaları uygulamaya koymasıyla, 4. çeyrekten itibaren piyasalar toparlanma bekliyor."
    
    
    

Bu haberi 126 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir