Akbank Ekonomik Araştırmalar Birimi: "Enflasyondaki düşüşün temel etkenlerini, başta endeks…

  • Yazı boyutu
Akbank Ekonomik Araştırmalar Birimi:
  "Enflasyondaki düşüşün temel etkenlerini, başta 
  endeks…

Akbank Ekonomik Araştırmalar Birimi: "Enflasyondaki düşüşün temel etkenlerini, başta endeks içinde yüzde 26 ile en yüksek ağırlığa sahip olan gıda fiyatları olmak üzere, ulaştırma ve giyim fiyatlarındaki düşüşler oluşturdu"

Akbank Ekonomik Araştırmalar Birimi, enflasyondaki düşüşün temel etkenlerinin, başta endeks içinde yüzde 26 ile en yüksek ağırlığa sahip olan gıda fiyatları olmak üzere, ulaştırma ve giyim fiyatlarındaki düşüşlerin oluşturduğunu belirtti.
     TÜİK tarafından açıklanan haziran ayı enflasyon rakamlarına ilişkin değerlendirmesinde Akbank Ekonomik Birimi, gıda fiyatlarının haziranda aylık bazda yüzde 3,42 ile yüksek bir azalış gösterdiği ve aylık enflasyonun düşüşüne etkisinin eksi yüzde 0,90 puan olarak gerçekleştiği ve TÜFE'deki artılın yıllık yüzde 8,89 olduğunu ifade etti.
     Mayıs ayında aylık yüzde 1,35 artış gösteren çekirdek enflasyonun haziranda yüzde 0,40 artış kaydettiği belirtilen açıklamada, yıllık olarak ise çekirdek enflasyonun nisanda yüzde 8,2'den, mayısta yüzde 7,7'ye, haziran ayında ise yüzde 7,43'e gerilediği kaydedildi.
     Enflasyonun haziran ayında da belirgin düşüşüne devam etmesinin, yılın son çeyreğine girerken düşüşlerin beklentilerden daha erken algılandığı vurgulanan açıklamada şunlar belirtildi:
     "Son veri ile birlikte yıl sonu enflasyon rakamı, küresel ekonomide risk alma iştahında ciddi bir bozulma olmadığı takdirde ve petrol fiyatları ılımlı seyrettiği sürece Merkez Bankası'nın yıl sonu öngörüsü ile uyumlu gerçekleşebilecektir."
    
    
    

Bu haberi 140 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir