Akbank Ekonomik Araştırmalar Birimi: -"12 aylık dış ticaret açığı kümülatif bazda beklentiler…

  • Yazı boyutu
Akbank Ekonomik Araştırmalar Birimi:
  -"12 aylık dış ticaret açığı kümülatif bazda 
  beklentiler…

Akbank Ekonomik Araştırmalar Birimi: -"12 aylık dış ticaret açığı kümülatif bazda beklentiler yönünde gerilemeye devam ediyor" -Petrol fiyatlarının düşüşünün de etkisiyle dış dengelerde belirgin bir iyileşme görülüyor"

Akbank Ekonomik Araştırmalar Birimi, kümülatif bazda 99,1 milyar dolardan 97,6 milyar dolara düşen 12 aylık dış ticaret açığının beklentiler yönünde gerilemeye devam ettiğini bildirdi.
     TÜİK tarafından açıklanan mayıs ayı dış ticaret istatistiklerine ilişkin AA muhabirine değerlendirmede bulunan Akbank Ekonomik Araştırmalar Birimi, 12 aylık dış ticaret açığının beklentileri yönünde gerilemeye devam ettiğini ve bunun da iç ve dış talep arasındaki dengelenmenin sürdüğüne işaret ettiğini belirtti.
     İhracatın mayısta hızlandığını ve ihracat yapılan ülkelerin coğrafi çeşitliliğinin arttığının görüldüğü değerlendirilmesi yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:
     "Mayısta ihracat yıllık bazda yüzde 20'nin üzerinde artış gösterdi. Ayrıca Avrupa Birliği'nin ihracattaki payı bir yıl önce yüzde 47 iken bu ay yüzde 36'ya geriledi. Yılın ilk beş ayına bakıldığında ise ihracat hızı belirgin olarak ithalatın üzerinde seyrediyor. İlk beş ayda ihracat yıllık bazda neredeyse yüzde 13 artarken ithalat yüzde 1,4 gerilemiş. Dış ticaret açığındaki gerileme yaklaşık yüzde 19. Dolayısıyla, petrol fiyatlarının düşüşünün de etkisiyle dış dengelerde belirgin bir iyileşme görüyoruz."
    
    
    

Bu haberi 149 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir