Akbank Ekonmik Araştırmalar Bülteni: -"Piyasalar FED'in yeni bir parasal genişleme programına…

  • Yazı boyutu
Akbank Ekonmik Araştırmalar Bülteni: 
  -"Piyasalar FED'in yeni bir parasal genişleme 
  programına…

Akbank Ekonmik Araştırmalar Bülteni: -"Piyasalar FED'in yeni bir parasal genişleme programına gideceği yönünde iyimser"

Akbank Ekonomik Araştırmalar Bülteni'nde, piyasaların FED'in yeni bir parasal genişleme programına gideceği yönünde iyimser olduğu bildirildi
     Bültende, piyasadaki genel beklentinin, FED'in en azından yeni bir "Portföyünde tuttuğu kısa vadeli devlet tahvillerini uzun vadelilerle değiştirme/Operation Twist" operasyonuna gidebileceği yönünde olduğu ve bir önceki "Operation Twist"in bu ay sonlanıyor olmasının da bu beklentileri destekler nitelikte geliştiği ifade edildi.
     Piyasalarda, G-20'den Euro Bölgesi kriziyle mücadelede kararlı mesajlar verilmesinin ve Yunanistan'da yeni hükümetin kurulması için anlaşmaya varılmasının da etkisiyle son günlerde olumlu bir havanın hakim olduğu belirtilen bültende, "Piyasalar FED'in yeni bir parasal genişleme programına gideceği yönünde iyimser. G-20'den IMF'nin krizle mücadelede kullanacağı güvenlik duvarının güçlendirilmesi için kaynaklarının artırılması kararı çıktı. Gelişmekte olan ülkelerden Çin 43 milyar dolar, Rusya, Brezilya, Hindistan ve Meksika 10'ar milyar dolar katkıda bulunacak" ifadelerine yer verildi.
     İMKB-100 Endeksi'nin, son bir haftada yüzde 3, yılbaşından bu yana ise yüzde 17 yükselişiyle hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülke borsalarının genelinden çok daha iyi bir performans gösterdiği vurgulanan bültende, şunlar kaydedildi:
     "Endeks bugün itibariyle önemli teknik göstergeler olan 50, 100 ve 200 günlük hareketli ortalamalarının üzerinde işlem görürken, teknik açıdan da güçlü seyrini sürdürüyor. Bu olumlu performansta, petrol fiyatlarındaki gerilemenin cari açığı geriletmesi, enflasyonun gerilemeye başlaması ve güçlü kamu bütçe dengesi etkili oluyor.
     Emtia fiyatlarının, paritedeki ve borsalardaki toparlanmaya katılmadığı dikkat çekiyor. Son bir haftada Brent petrol yüzde 1,5 gerileyerek 95 dolardan işlem görürken, alüminyum fiyatları da yüzde 2,1 düştü. Diğer taraftan, WTI tipi petrol ve bakır yüzde 2 civarında primliler. Altın ise 1.620 dolar seviyelerindeki teknik direncinin üzerinde tutunmakta zorlanırken, son bir haftada önemli bir değişiklik göstermeyerek 1.610 dolardan işlem görüyor. Emtia fiyatlarının net bir yön belirlemek için FED'in kararını beklediği kanaatindeyiz."
     Bültende, piyasalarda son bir haftada yaşanan olumlu havanın gelecek dönemde güçlenerek devam etmesinin, FED'in kararına bağlı olduğu ifade edilerek, FED'in, önceki toplantısındaki gibi, "gerekmesi halinde destek sağlamaya hazır olduğu" mesajını tekrar etmekle yetinmesi durumunda, piyasalardaki havanın, kısa vadede, hızlı bir şekilde yeniden olumsuza dönmesinin mümkün olabileceği kaydedildi.
    
    
    

Bu haberi 157 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir