Akbank Başekonomisti Fatma Melek: -"Cari açığın yüksek borçlanmaya, hızlı kredi büyümesine…

  • Yazı boyutu
Akbank Başekonomisti Fatma Melek:
  -"Cari açığın yüksek borçlanmaya, hızlı kredi büyümesine…

Akbank Başekonomisti Fatma Melek: -"Cari açığın yüksek borçlanmaya, hızlı kredi büyümesine dayalı unsurunun kontrol altına alındığı görülüyor" -"Yıl sonunda cari açık 65 milyar dolara gerileyebilir"

Akbank Başekonomisti Fatma Melek, "Cari açığın yüksek borçlanmaya, hızlı kredi büyümesine dayalı unsurunun kontrol altına alındığı görülüyor" dedi.
     Merkez Bankası tarafından açıklanan Ödemeler Dengesi İstatistiklerine ilişkin AA muhabirine değerlendirmede bulunan Melek, cari işlemler açığının mayıs ayında 5,8 milyar dolar seviyesinde gerçekleştiğini ve bu rakamın geçen yılın aynı ayına göre de yüzde 26 oranında bir düşüşe işaret ettiğini belirtti.
     Yıllıklandırılmış olarak cari işlemler açığının 66,9 milyar dolara gerilediğini ifade eden Melek, cari açığın Ekim 2011'de 78,3 milyar dolar ile tepe noktasını gördüğünü, yıl sonunda cari açığın 65 milyar doların altına gerileyebileceğini söyledi.
     2012'de cari açığın milli gelire oranın yüzde 7,5 - 7,8 arasında gerçekleşebileceğini belirten Melek, şunları kaydetti:
     "İç ve dış talep arasındaki dengelenmenin sürdüğü görülüyor. Yılın ilk beş ayında dış ticaret açığındaki gerileme yüzde 22. Finansman tarafında ise yıllıklandırılmış olarak son 12 aylık kümülatif 24,7 milyar dolar portföy ve kısa vadeli sermaye girişi gerçekleşirken, doğrudan yabancı yatırımlar ve uzun vadeli sermaye yoluyla girişler 23,2 milyar dolar oldu."
     Cari açığın yüksek borçlanmaya ve hızlı kredi büyümesine dayalı unsurunun kontrol altına alındığının görüldüğünü ifade eden Melek, "Alınan önlemlerle kredilerdeki yavaşlama ve TL'deki değer kaybının ithalatı sınırlandırması ile cari işlemler açığında iyileşme görüyoruz" değerlendirmesini yaptı.
    
    
    

Bu haberi 141 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir