Akbank Başekonomisti Fatma Melek: -"Diğer kredi kuruluşlarından da yakın zamanda benzer adımlar…

  • Yazı boyutu
Akbank Başekonomisti Fatma Melek:
  -"Diğer kredi kuruluşlarından da yakın zamanda benzer adımlar…

Akbank Başekonomisti Fatma Melek: -"Diğer kredi kuruluşlarından da yakın zamanda benzer adımlar beklemeliyiz" -"AB'deki durgunluk ortamında Türkiye'nin bu yıl yüzde 3,5 büyüyecek olmasını başarılı bulmalıyız"

Akbank Başekonomisti Fatma Melek, Fitch'in Türkiye'nin kredi notunu yatırım yapılabilir seviyeye çıkarmasına ilişkin, diğer kredi kuruluşlarından da yakın zamanda benzer adımların beklenebileceğini ifade etti.
     Fitch'in kararını AA muhabirine değerlendiren Melek, not artırımının mevcut olumlu gidişatın bir yansıması ve sonucu olduğunu belirtti.
     Türkiye'nin gelişmiş ülkelerin aksine özel sektör, hane halkı ve bankacılık sektöründe bilanço problemi olmadığını, bilançoların sağlam, borçluluk oranlarının düşük ve bankaların sermayesinin çok güçlü olduğunu vurgulayan Melek, "Türkiye kamu borçluluğu açısından Avrupa'da en iyilerde. Borç vadeleri uzuyor. Türkiye, en önemli ticari ortağımız AB'nin resesyonda olduğu bir dönemde resesyona girmeden başarılı bir şekilde ticaretini çeşitlendirdi ve bu süreçte makro finansal risklerini azalttı. Başarılı bir yeniden dengelenme sağlayarak kırılganlıklarını azalttı. AB'deki durgunluk ortamında Türkiye'nin bu yıl yüzde 3,5 büyüyecek olmasını başarılı bulmalıyız" diye konuştu.
     Türkiye'de sermayeyi çeken bir çok faktör olduğuna işaret eden Melek, şunları kaydetti:
     "Kaldıracı düşük, yurt içi dinamikleri olumlu, parasal aktarım mekanizması sağlam, kredi talebi güçlü. Fitch, Türkiye'nin dış finansman konusunun temel zayıf nokta olduğuna dikkat çekmiş. Ancak rezervler güçlü. Bankacılık sektörünün Lehman krizi sonrasında gördüğü en düşük yurt dışı borç çevirme oranı 2009'un ilk aylarında yüzde 26. Geri kalan ayların ortalaması ise yüzde 100. Bol global likidite ve not artırımı ile birlikte 2013 için finansman problemi öngörmüyoruz. Türkiye'nin yüzde 4'ün üzerinde büyüme göstermesini bekliyoruz."
    
     -"Borçlanma maliyetlerin düşmesi karlılığı olumlu etkileyecek"-
    
     Not artırımından sonra Türkiye'nin olumlu büyüme görünümü ve not artırımı ile birlikte kamu ve özel sektörün yurt dışı borçlanma maliyetlerinde düşüşler görüleceğine dikkati çeken Melek, "Borçlanma maliyetlerin düşmesi karlılığı olumlu etkileyecek. Global likiditenin de etkisiyle hisse senedi ve DİBS piyasasına yabancı yatırımcı artışını göreceğiz" öngörüsünde bulundu.
     Doğrudan yabancı yatırımların da bu karardan olumlu etkileneceğini dile getiren Melek, burada oluşabilecek olan riskler arasında, not artırımı sonrasında oluşması beklenen sermaye akımlarının TL'nin değerlenmesine yol açarak makro-finansal riskleri artırmasının öne çıktığını, ancak bu senaryoda da, Merkez Bankası'nın yeni uygulamaya koyduğu rezerv opsiyon mekanizmasının bu etkileri sınırlayacağını anlattı.
     Cari işlemler açığına ilişkin ise Melek, "Yüksek kredi büyümesinin doğurduğu cari işlemler açığı, BDDK/Merkez Bankası'nın aldığı önlemlerle sınırlandırıldı. Kredi büyümesi makul seviyeye çekildi. Tasarruf açığı ise ihracat kompozisyonuna bağlı olarak yapısal bir özellikte ve çözümü zaman alacak" değerlendirmesini yaptı.
     Melek, diğer kredi kuruluşlarından yakın zamanda benzer adımlar beklenmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.
    
    
    

Bu haberi 126 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir