Akbank 2012 yılının ilk yarısında 1 milyar 106 milyon lira net kar etti -Akbank Genel Müdürü…

  • Yazı boyutu
Akbank 2012 yılının ilk yarısında 1 milyar 106 milyon lira net kar etti
     -Akbank Genel Müdürü…

Akbank 2012 yılının ilk yarısında 1 milyar 106 milyon lira net kar etti -Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil: -"Toplam kredilerimiz 2012'nin ilk altı ayında yüzde 11,5 büyüme ile 83 milyar liraya ulaştı" -"Toplam mevduatlar yılın ilk yarısında sektörün üzerinde bir büyümeyle 86 milyar liraya ulaştı' -"Tasarruf konusunu çok önemsiyoruz. Yenilikçi finansal ürünlerimizle müşterilerimizi ve yatırımcıları tasarrufa teşvik ediyoruz"

Akbank 2012 yılının ilk yarısında 1 milyar 106 milyon lira net kar elde etti.
     Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil, Akbank'ın ilk yarı finansal sonuçlarına ilişkin değerlendirmesinde, Akbank'ın 2012 yılı ilk altı ayında 1 milyar 435 milyon lira brüt kar elde ettiğini belirterek, brüt kar üzerinden 329 milyon lira vergi karşılığı ayıran Akbank'ın konsolide net karının 1 milyar 106 milyon lira olduğunu bildirdi.
     2023 yılında Türkiye'nin dünyanın ilk 10 ekonomisi arasında olmayı hedeflediğini ve bunun da ancak güçlü bir bankacılık sektörü ile mümkün olabileceğini ifade eden Binbaşgil, "Türkiye bölgesinin ve dünya ekonomisinin yükselen değeri. Ülkemizin uzun vadeli hedeflerine ulaşmasında, başarısı her geçen gün daha da yükselen bankacılık sektörümüz önemli bir rol oynayacak. Biz de Akbank olarak dünyaya örnek teşkil edecek bankacılık uygulamalarını hayata geçirmeye, aynı zamanda da bilançomuzu sürdürülebilir ve sağlıklı bir şekilde büyütmeye devam ediyoruz. Bankamız büyüme ve karlılıkta giderek artan bir performans sergiliyor. Toplam aktiflerimiz yılın ilk yarısında 145 milyar lirayı geçti" değerlendirmesinde bulundu.
    
     -"Kredilerde yılın ilk yarısında sektörün üstünde bir büyüme ile pazar payımızı artırmaya devam ettik"
    
     Hakan Binbaşgil, daha da şeffaflaştırdıkları ve basitleştirdikleri kredi süreçleri ile müşterilerine hızlı bir şekilde finansal çözümler sağladıklarını vurgulayarak, "Akbank olarak tüm dağıtım kanallarımızla, ihtiyatlı şekilde müşterilerin ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik kredi desteği sağlamaya devam ediyoruz. Kurumsal, KOBİ ve bireysel kredilerde piyasanın üzerinde bir büyüme sağlayarak pazar payımızı artırmaya devam ettik. Toplam kredilerimiz 2012'nin ilk altı ayında yüzde 11,5 büyüme ile 83 milyar liraya ulaştı" dedi.
     KOBİ'lerin daha fazla desteklenmesinin Türkiye'nin uluslararası ticaretteki payının artırılmasına önemli katkı sağlayacağının altını çizen Binbaşgil, şunları kaydetti:
     "Bugün markalaşan, yenilikçi ürünler sunan şirketlerin global piyasalarda öne çıktığını görüyoruz. KOBİ'lerimiz Ar-Ge faaliyetlerini artırdıkları, yaratıcı ve ileri teknoloji ürünlerinin imalatına ağırlık verdikleri ölçüde uluslararası pazarlarda benzer başarıları yakalayacak potansiyele sahip. Ülkemizin üretim ve istihdamına önemli katkılar sağlayan KOBİ'lerimize inanıyoruz. Avantajlı ürün-hizmet ve çözümlerimizle KOBİ'lerimize desteğimizi sürdürüyoruz. 2012 yılında KOBİ'lere yönelik kredilerimiz yılın ilk altı ayında yüzde 12 arttı. KOBİ ve kurumsal kredilerimizin toplamı ise yılın ilk yarısında 53 milyar liraya ulaştı."
    
     -"Kredi kartlarındaki başarılı performansımızı sürdürüyoruz"
    
     Kredi kartlarındaki başarılı performanslarını sürdürdüklerini ifade eden Binbaşgil, "2012'nin ilk altı ayında yaklaşık yüzde 19 büyüme gösteren tüketici kredileri ve bireysel kredi kartları kredileri ile müşterilerimize sağladığımız destek 30 milyar liraya ulaşırken bu alanda 2011 yıl sonuna göre 1 puanın üzerinde de pazar payı kazandık" dedi.
     Binbaşgil, aynı dönemde kredi kartı kredileri ile sağladıkları desteği yüzde 26 oranında artırdıklarını vurgulayarak, kredi kartı kredilerinin 12 milyar liraya çıktığını, 2011 sene sonuna kıyasla pazar paylarını 1,7 puan artırdıklarını ve bu sayede 2012 yılında kredi kartı alacaklarında lider banka konumuna geldiklerini belirtti.
     Bankacılık sektörünün sürdürülebilir ve sağlıklı bir biçimde büyümesinin tüm finansal sistemin istikrarına önemli katkı sağladığını kaydeden Binbaşgil, şu bilgileri verdi:
     "Sürdürülebilir büyümeyi ikinci plana iten bankacılık sektörünün diğer ülkelerde yol açtığı sorunları hep birlikte izliyoruz. Ekonomimizin ve reel sektörümüzün büyümesine destek sağlarken sadece bugünü değil, geleceği de düşünüyoruz. Akbank olarak tedbirli ve risk odaklı yaklaşımımızla sağlıklı şekilde büyümeye devam ediyoruz. 2011 yıl sonu itibarıyla yüzde 1,7 seviyesinde bulunan takipteki kredi oranımız düşüş trendini sürdürerek 2012'nin ilk altı ayında yüzde 1,6'ya geriledi. Genel kredi karşılıkları da dikkate alındığında takipteki kredilere yüzde 169 oranında karşılık ayırdık.
     Yaşanan son çalkantıda 'Yüksek Tasarruf-Yüksek Yatırım'a dayalı büyüme modeli uygulayan Asya ülkeleri başarılı performanslarıyla öne çıktı. Biz de tasarruf konusunu çok önemsiyoruz. Ana Para Korumalı Fonlar, Altın Mevduatı, Mevduat Birikim Hesabı ve diğer yenilikçi finansal ürünlerimizle müşterilerimizi ve yatırımcıları tasarrufa teşvik ediyoruz. Ayrıca toplumumuzdaki tasarruf algısını güçlendirmek ve tasarrufu tabanda yaygınlaştırmak için tasarruf seferberliği başlattık. Akbanklı gönüllülerimizin desteğiyle ilköğretim çağındaki öğrencilerimize bankalar ve finansal ürünler hakkında temel bilgiler veriyoruz. Yatırımcıların ve müşterilerin tasarruflarını artırmaya teşvik eden çalışmalar Akbank'ın mevduat yapısını daha da güçlendiriyor. Toplam mevduatlar yılın ilk yarısında sektörün üzerinde bir büyümeyle 86 milyar liraya ulaştı."
    
     -"Teknolojide trendleri belirleyen uygulamalara imza atıyoruz"
    
     Dijital bankacılık alanındaki çalışmaları yeni bir proje ile bir adım daha ileri taşıdıklarını belirten Binbaşgil, "Teknoloji de trendleri belirleyen uygulamalara imza atıyoruz. Bir süre önce tanıtımını yaptığımız 'Akbank Direkt' ile banka müşterisi olmanın ve banka değiştirmenin önündeki zorlukları ortadan kaldırdık. Akbank Direkt'i kullanan müşteri sayısı ilk altı ayda yüzde 23 artarak 1,4 milyon kişiye ulaştı. Mobil teknolojilere yatırım yapmaya, yeni ürün ve hizmetlerimizle müşterilerimizin olduğu her yerde yanlarında olmaya devam ediyoruz. Bugün Akbank müşterilerinin 1/3'ü şubelerimize uğramadan işlemlerini alternatif dağıtım kanallarımız üzerinden gerçekleştiriyor" değerlendirmesinde bulundu.
     Binbaşgil, sağlıklı ve karlılık içinde büyümeye odaklandıklarını vurgulayarak, "Strateji, altyapı, verimlilik ve teknoloji konularına önemli zaman harcıyoruz, bu alanlarda yatırımlarımıza devam ediyoruz. Kalıcı Liderlik yolundaki çalışmalarımız, uluslararası platformlarda da ödüllendiriliyor. Global Banking and Finance Review 2012 yılı 'Bankacılık Ödülleri' değerlendirmesinde Akbank'ı üst üste 2. kez 'Türkiye'nin En İyi Bankası' seçti. Retail Banker International ise Akbank'ı 'Best Use of CRM in Marketing' - 'Pazarlama Faaliyetlerinde En İyi Müşteri İlişkileri Yönetimi Sistemleri Kullanımı' kategorisinde 'Dünyanın En İyi Bankası' ödülüne layık gördü" bilgisini verdi.
    
    
    

Bu haberi 99 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir