Akbank 2012'de 3 milyar 5 milyon lira net kar elde etti -Banka, toplam nakdi ve gayri nakdi…

  • Yazı boyutu
Akbank 2012'de 3 milyar 5 milyon lira net kar elde etti
     -Banka, toplam nakdi ve gayri nakdi…

Akbank 2012'de 3 milyar 5 milyon lira net kar elde etti -Banka, toplam nakdi ve gayri nakdi kredilerini yüzde 25 artırarak yaklaşık 111 milyar liraya yükseltti -Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil: -"Sektörün üzerinde bir büyüme ile yüzde 40 artırdığımız TL kredilerimizle pazar payı kazanmaya devam ettik" -"Tüketici kredilerimizle sağladığımız desteği yaklaşık yüzde 35 artırarak 1,5 puanlık pazar payı kazandık" -"2012'de nakdi kredilerimizi yüzde 24'ün üzerinde artırarak 92 milyar liranın üstüne çıkardık" -"Toplam aktiflerimiz 2011 yıl sonuna kıyasla yaklaşık yüzde 17 büyüyerek 163 milyar liranın üzerine çıktı" -"Yüzde 17'nin üzerinde artırdığımız TL mevduatlarımız yaklaşık 51 milyar liraya ulaştı"

Akbank'ın 2012 yılı net karı 3 milyar 5 milyon lira oldu.
     Yapılan açıklamaya göre, toplam nakdi ve gayri nakdi kredilerini yüzde 25 artırarak yaklaşık 111 milyar liraya yükselten Akbank, Türk ekonomisinin ve reel sektörünün daha da büyümesi için kaynak sağlamayı sürdürüyor.
     Açıklamada görüşlerine yer verilen Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil, Akbank'ın 2012 yılında 3 milyar 877 milyon brüt kar elde ettiğini belirterek, Türkiye'nin son senelerde yakaladığı yüksek performansı daha da yukarılara taşımak için Akbank olarak çalışmalarını ve desteklerini sürdürdüklerini vurguladı.
     Binbaşgil, "2012 yılında çok başarılı bir dönemi geride bıraktık. Tüm Akbanklılar'la birlikte yüksek bir performans sergiledik. Bu sene hemen hemen tüm kalemlerde sektörün üzerinde büyüyerek önemli sayılabilecek pazar payları kazandık. Büyümeyi sağlıklı bir şekilde ve karlılık içinde gerçekleştirdik. Toplam aktiflerimiz 2011 yıl sonuna kıyasla yaklaşık yüzde 17 büyüyerek 163 milyar liranın üzerine çıktı. Aynı dönemde nakdi ve gayri nakdi kredilerimizi de yüzde 25 artırarak yaklaşık 111 milyar TL seviyesine yükselttik" bilgisini verdi.
    
     -"TL kredilerinde sektörün üzerinde büyüme"-
    
     Akbank'ın basitleştirdiği süreçleriyle müşterilerine hızlı ve pratik şekilde kredi vermeye devam ettiğini vurgulayan Binbaşgil, "Müşterilerimizin finansal ihtiyaçlarını anında analiz ederek, onlara uygun ve avantajlı krediyi sunuyoruz. 2012'de nakdi kredilerimizi yüzde 24'ün üzerinde artırarak 92 milyar liranın üstüne çıkardık. TL kredilerde ise yüzde 40 büyüdük, sektörün üzerinde bir büyüme ile pazar payı kazanmaya devam ettik. Gayri nakdi kredilerimiz de yüzde 29 artışla yaklaşık 19 milyar liraya yükseldi" görüşünü paylaştı.
     .Ülkelerin sahip oldukları global markalar oranında dünya piyasalarında söz sahibi olduğunu dile getiren Binbaşgil, "Ekip olarak vaktimizin önemli bir kısmını farklı illerimizde, sahada KOBİ'lerimiz ve iş dünyasından temsilcilerle birlikte geçiriyoruz. Müşterilerimize markalaşma, yatırımlarını artırma, faaliyetlerini genişletme yolunda sağladığımız desteği artırıyoruz. KOBİ ve kurumsal kredilerimizin toplamı yüzde 19 civarında büyüyerek yaklaşık 59 milyar liraya ulaştı" değerlendirmesini yaptı.
    
     -"Tüketici kredileri"-
    
     Tüketici harcamalarının sürmesinin ekonominin sağlıklı büyümesine destek sağladığını vurgulayan Binbaşgil, yıl içinde tüketicilerin kredi taleplerini ihtiyatlı bir şekilde karşılamayı sürdürdüklerini vurguladı.
     İhtiyaç ve konut kredileri başta olmak üzere tüketici kredilerinde sektörün üzerinde büyüdüklerini ve pazar payı kazandıklarını anlatan Binbaşgil, şunları kaydetti:
     "Tüketici kredilerimizi yaklaşık yüzde 35 büyüterek 21 milyar lira civarına yükselttik. Bu alandaki pazar payımızı 2011 yıl sonuna kıyasla 1,5 puanlık artışla yüzde 10,8'e çıkardık. Yaklaşık yüzde 41 artış gösteren ihtiyaç kredilerimizle pazar payımızı 1,8 puan artırdık. Yüzde 31 civarında büyüyen konut kredilerimizle de 1,3 puanlık pazar payı kazandık. Bir yıl gibi kısa bir sürede gelen bu ciddi pazar payı kazanımları bankamızın, Akbanklılar-ın ve alt yapımızın gücünü, etkinliğini yansıtıyor.
     Kredi kartları ve ödeme sistemlerindeki yenilikçi uygulamalar Akbank'ı müşteri kredi kartı kullanımında yukarıya taşıdı. Geçen seneye kıyasla müşterilerimize kredi kartı kredileriyle sağladığımız destek yüzde 35 büyümeyle yaklaşık 13 milyar liraya yükseldi. Yüzde 18,3 seviyesinde pazar payımızla kredi kartları alacaklarında lider bankalardan biriyiz. Bunun yanında, yaklaşık 1,5 puanlık pazar payı kazanımıyla 2012'de kredi kartları toplam cirosunu en fazla artıran banka olduk."
    
     -"Yüzde 1,2 seviyesindeki takipteki kredi oranımız sektördeki en düşük oranlardan biri"-
    
     Akbank'ın takipteki kredi oranının 2012 yıl sonu itibarıyla yüzde 1,2 seviyesinde gerçekleştiğini ifade eden Binbaşgil, "Sektördeki en düşük takipteki kredi oranlarından birine sahibiz" dedi. Takipteki kredi karşılıklarına da değinen Binbaşgil, Akbank'ın genel kredi karşılıkları dikkate alındığında takipteki kredilere yaklaşık yüzde 200 oranında karşılık ayırdığının altını çizdi.
     Türk bankacılık sektörüne yurtdışı borçlanma işlemlerinde çeşitli ve farklı işlemlerle öncülük etmeye devam ettiklerini belirten Binbaşgil, "Yurtdışı borçlanmada öncü işlemlerle ekonomimize kaynak sağlamayı sürdürüyoruz. Ağustos 2012'de imzaladığımız 1,5 milyar ABD Doları tutarındaki sendikasyon kredimiz Türk bankacılık sektöründe bugüne kadar alınan en büyük sendikasyon kredisi. Ayrıca Ekim ayında 1 milyar dolar tutarındaki Eurobond ihracı gerçekleştirdik. Bu işlem imza tarihi itibarıyla Türk bankalarınca yapılan ve en yüksek talep toplanan ihracı temsil ediyor. Bu ihraç aynı zamanda bir Türk bankasınca 5 ve 10 yıllık vadelerde yapılan en düşük maliyetli sabit faizli Eurobond ihracı niteliğini de taşıyor. 2012 yıl sonu itibarıyla Eurobond ihraçlarında pazar payımız yüzde 19, sendikasyon kredilerinde ise yaklaşık yüzde 17'ler civarında" ifadelerini kullandı.
    
     -"TL mevduatlarımız 51 milyar liraya ulaştı"-
    
     2012 yılını tasarruf yılı olarak ilan ettiklerini hatırlatan Binbaşgil, "Halkımızı tasarrufa özendirmek için Ekonominin Kahramanları başlıklı bir iletişim kampanyası düzenledik. Çocuklarımıza tasarruf bilincini aşılamak, yaygınlaştırmak için bir eğitim programı da düzenledik" dedi.
     Toplam mevduatlarını sektörün üzerinde bir büyümeyle yüzde 12'nin üzerinde artırdıklarını kaydeden Binbaşgil, "Yurtiçinde yaygın ve güçlü dağıtım kanallarımızla toplam mevduatlarımızı yaklaşık 91 milyar liraya çıkardık. Yüzde 17'nin üzerinde artırdığımız TL mevduatlarımız yaklaşık 51 milyar liraya ulaştı" bilgisini paylaştı.
    
     -"Ülkemiz de, Akbank da pozitif yönde ayrışıyor"-
    
     Dünya'nın ve Türkiye'nin hızla değiştiğine dikkat çeken Binbaşgil, şunları dile getirdi:
     "Ülkemiz diğer ekonomilerden pozitif yönde ayrışıyor. Genç bir nüfusa sahip olmamız Türkiye'deki değişimin daha da hızlı olmasını sağlıyor. Akbank olarak finans sektöründeki değişime öncülük ediyoruz. 2012'de 50'ye yakın şube açtık, binin üzerinde yeni arkadaşımız aramıza katıldı. Teknolojiye her yıl yaklaşık 100 milyon dolar yatırım yapıyoruz. 2012'de de teknoloji yatırımlarımıza devam ettik. Türkiye'de öncülüğünü yaptığımız Direkt Bankacılık'ı Genel Müdür Yardımcısı'na bağlı ayrı bir bölüm olarak yapılandırdık.
     Kalıcı Liderlik yolunda emin adımlarla ilerleyen Akbank bugün müşterilerinin ihtiyaçlarına çok daha hızlı dönüş yapan, çok daha çevik ve etkin bir banka. Bu başarılı performansımız farklı ödül platformlarında takdir görüyor. 2012'de birçok başarıya imza attık ve 70'e yakın ödül kazandık. Brand Finance tarafından gerçekleştirilen 'Dünyanın En Değerli 500 Banka Markası - 2012' sıralamasında 'Türkiyenin En Değerli Banka Markası' olduk. Global Finance 'Dünyanın En İyi Bankaları' değerlendirmesinde Akbank'ı bir kez daha 'Türkiyenin En İyi Bankası' seçti.
     Akbank ayrıca Global Banking and Finance Review 2012 yılı Bankacılık Ödülleri değerlendirmesinde üst üste 2. kez 'Türkiyenin En İyi Bankası' oldu. Retail Banker International ise Akbank'ı 'Best Use of CRM in Marketing' - 'Pazarlama Faaliyetlerinde En İyi Müşteri İlişkileri Yönetimi Sistemleri Kullanımı' kategorisinde 'Dünyanın En İyi Bankası' ödülüne layık gördü. The Banker ve Euromoney ise bankamızı 'Türkiyenin En İyi Özel Bankacılık Hizmeti Veren Bankası' ödülü ile onurlandırdı."
    
    
    

Bu haberi 109 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir