Ak Yatırım Menkul Değerler AŞ Ekonomisti Hakan Aklar: -"MB'nin kendine güveninin arttığını…

  • Yazı boyutu
Ak Yatırım Menkul Değerler AŞ Ekonomisti Hakan Aklar:
  -"MB'nin kendine güveninin arttığını…

Ak Yatırım Menkul Değerler AŞ Ekonomisti Hakan Aklar: -"MB'nin kendine güveninin arttığını düşünüyorum açıkçası, bu gelişmeler bugünkü noktada zaten bunu vurguluyor"

Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş. Ekonomisti Hakan Aklar, "MB'nin kendine güveninin arttığını düşünüyorum açıkçası, bu gelişmeler bugünkü noktada zaten bunu vurguluyor" dedi.
     Aklar, Merkez Bankası (MB) Para Politikası Kurulu toplantısı sonrasında alınan karaları AA muhabirine değerlendirdi.
     Ekonomik verilerin iyi gittiğini, cari açığın düştüğünü, enflasyonun düşme trendinde olduğunu anlatan Aklar, bunun da Merkez Bankası'nı rahatlattığını dile getirdi.
     Aklar, "Diğer taraftan MB, piyasalara TL likiditesi verdiği için, istediği gibi faiz oranlarını belirleyebiliyor. Dolayısıyla TL likiditesi enjekte ederek, döviz rezervlerini de arttırmak gibi bir avantaja da sahip. Çünkü bankalar TL likiditeye ihtiyaç duyuyorlar ve bu nedenle, Merkez Bankası kat sayıları arttırsa dahi, döviz rezervi TL değişim katsayıları var. Yani, MB 'döviz miktarını korurken TL vereceğini' söylüyor. 2,8 milyar TL veriyor. Rezervi arttıracağı miktarı bulurken, bu kat sayıyı 1,7 olarak görüyor" diye konuştu.
     Bankaların da bunu tercih edeceğini ifade eden Aklar, "Çünkü TL likiditesine ihtiyaçları var. TL likiditenin maliyeti yüksek. MB ile böyle döviz verip TL almak bankaların da işine geliyor. Böylece hem TL tarafını rahatlamış oluyorlar" dedi.
     Aklar, "Bankaların ellerinde TL likiditesi yok. MB rezervi arttırmak istiyor ve bankalar da TL likiditeleri istiyorlar. Böyle bir operasyon akıllıca geliyor. Döviz rezervi artarken bankalar rahatlıyor" değerlendirmesinde bulundu.
    
     -"Herhalde Ekim ayına kadar bu politikalar devam eder"-
    
     Diğer taraftan MB'nin zaten günlük yaptığı ihalelerle piyasaya para vererek, piyasayı istediği gibi ayarlayabildiğini dile getiren Aklar, "Sonuçta MB, piyasalar üzerinde ortalama maliyetleri de gün bazında belirlediği için tam bir hakimiyet söz konusu. Bu yapı zaten işe yaradığını gösterdi. Ağustos ayından beri kurda dalgalanmalar olmuyor. Baktığımızda TL daha kuvvetli" şeklinde konuştu.
     Bu politikaların çalıştığını piyasaların da anladığını ifade eden Aklar, ikinci olarak enflasyonun da düştüğünü anımsattı.
     Bu para politikasının talebi, dolayısıyla cari açığı aşağıya çektiğini, anlatan Aklar, "Bu hem enflasyona hem de cari açık tarafına olumlu katkıda bulundu. Bir tek büyüme tarafı yavaş bir şekilde düşüyor. Bu zaten kaçınılmaz sonuç. Dolayısıyla ben bu gelişmelerden MB'nin kendine güveninin arttığını düşünüyorum açıkçası, bugünkü noktada zaten bunu vurguluyor" yorumunu yaptı.
     Aklar, para politikasının neden bu şekilde devam ettiği sorusuna ise, şu cevabı verdi:
     "Bu para politikası devam ediyor çünkü MB süpriz istemiyor. Bu nedenle para politikasını devam ettiriyor. Bu politikadan benim çıkardığım sonuç, herhalde Ekim ayına kadar bu politikalar devam eder. Son çeyrekte enflasyonda bir düşüş olacak. Dolayısıyla oradan sonra biraz daha gevşeyebilir para politikası.
     Bu kararın etkisi bankaların likiditesi arttığı için pozitif olur. MB'nin rezervi arttığı için, onu yine piyasa takip eder. Bugünkü karar sonrasında, hem altın hem döviz toplandığında MB rezervleri 5,6 milyar dolar artacak. Rezervin artması da piyasaları pozitif etkiler. Daha güçlü MB rezervi var çünkü. MB, enflasyonun düşmesi konusunda daha rahat. Rezervin artması tahvilleri de pozitif etkiler."
    
    
    

Bu haberi 142 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir