Ak Portföy Genel Müdürü Alp Keler: -"Portföy yönetimi sektörü önümüzdeki üç yılda yüzde 20'nin…

  • Yazı boyutu
Ak Portföy Genel Müdürü Alp Keler:
  -"Portföy yönetimi sektörü önümüzdeki üç yılda yüzde
  20'nin…

Ak Portföy Genel Müdürü Alp Keler: -"Portföy yönetimi sektörü önümüzdeki üç yılda yüzde 20'nin üzerinde büyüme gerçekleştirerek 2015'te 100 milyar liralık büyüklüğe ulaşır"

Ak Portföy Genel Müdürü Alp Keler, "Portföy yönetimi sektörü önümüzdeki üç yılda yüzde 20'nin üzerinde büyüme gerçekleştirerek 2015'te 100 milyar liralık büyüklüğe ulaşır" dedi.
     Keler, sektöre ilişkin değerlendirmelerin yapıldığı toplantıda, yılın son çeyreğinde yasalaşması beklenen Sermaye Piyasası Kanunu'nun sektörün öncelikli gündem maddesi olduğunu belirterek, bireysel emeklilik sistemine (BES) ilişkin de önemli gelişmelerin yaşandığını anımsattı.
     BES'te devlet katkısını anımsatan Keler, "Bu, sektörde büyümeyi ciddi anlamda etkileyecektir" dedi.
     Diğer önemli gelişmenin de yatırım fonlarında olduğunu söyleyen Keler, "Yatırım fonlarının sınıflandırılması söz konusu ve bu, sene başından itibaren başladı. Yani artık yatırım fonları, emeklilik fonları ve kurumsal ürünlerin daha şeffaf şekilde performansa dayalı sınıflandırılması söz konusu. Bu seneden itibaren ve bu yapıda önümüzdeki dönemde performansın daha fazla öne çıkacağı bir sistem oluşuyor" diye konuştu.
     Portföy yönetim sektöründe büyümenin hızlanmaya başladığını belirten Keler, "Portföy yönetimi sektörü önümüzdeki üç yılda yüzde 20'nin üzerinde büyüme gerçekleştirerek 2015'te 100 milyar liralık büyüklüğe ulaşır. Sektör 2012 ilk 8 aylık döneminde yüzde 8 büyüme ile 54 milyar düzeyine ulaştı. Biz mevcut duruma baktığımızda yaklaşık 54 milyar liralık bir endüstriden bahsediyoruz. Bunun toplam Gayri Safi Milli Hasıla'ya (GSMH) büyüklüğünün oranı sadece yüzde 3,7 . Dünyadaki bir çok ülke ile kıyasladığımız da örneğin Güney Afrika, Brezilya, Güney Korede GSMH'nın yüzde 30'una yakın büyüklükler söz konusu portföy yönetim sektöründe. Daha gelişmiş ülkeler de yüzde 50'nin üzerinde seviyeler var" değerlendirmesinde bulundu.
     Keler, yüzde 3,7'nin dağılımına bakıldığında yatırım fonlarının 29 milyar lira, emeklilik fonlarının 18,4 milyar lira ve özel portföy yönetimi 5,8 milyar lira paya sahip olduğunu kaydetti.
    
     -"Tasarruf önlemleri yaygınlaştırılmalı"-
    
     Türkiye'nin öncelikle yüzde 14'lere kadar düşen tasarruf oranını yüzde 20'lere çıkarmak için aldığı önlemleri çeşitlendirip, yaygınlaştırması gerektiğinin de altını çizen Keler, son bir yıl içinde tasarruf oranının artırılmasını destekleyici nitelikte çeşitli düzenlemelerin yürürlüğe girmeye başladığına işaret etti.
     Bireysel Emeklilik Sistemi'nde vergi avantajının yanı sıra devlet katkısının önemli destekler arasında olduğunu vurgulayan Keler, "İstanbul'un uluslararası finans merkezi olma hedefi, yeni yasa ile portföy yönetiminin yeniden yapılandırılması, kıdem tazminat fonu kurulması, yatırım fonlarının yönetim ücretlerinde uygulanan üst sınırın aşağı çekilmesi gibi birçok yeni gelişme, orta-uzun vadede doğrudan ve dolaylı olarak tasarruf oranının artırılmasını destekleyecek ve ülke kredi notunun yatırım yapılabilir düzeye yükseltilmesini sağlayacaktır" dedi.
     Bireysel emeklilikle ilgili olarak sektörü çok hızlı büyütecek yapısal değişikliklerin yapıldığını gözlemlediklerini söyleyen Keler, şunları aktardı:
     "Yüzde 25'lik devlet katkısı ile BES en cazip yatırım aracı haline geldi. BES Ak Porföy olarak sektördeki beklentilerimizi de arttırdı. Özellikle vakıf ve sandıkların da bireysel emekliliğe geçmesiyle beraber 2020 yılında kadar 150-200 milyar liralık büyüklükleri konuşuyoruz. Dolayısıyla tasarruf alışkanlığının BES ile devletin katkısı ile yaygınlaşmasını bekliyoruz"
     Keler, Ak Portföy'ün toplam varlık büyüklüğü bakımından Temmuz 2012 itibariyle yüzde 17,5 pazar payına sahip ve yönettiği fon büyüklüğünün de 9,4 milyar liraya ulaştığına dikkati çekti.
    
    
    

Bu haberi 136 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir