Ahilik Haftası -Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı: -"Ahi Evran başta olmak üzere, tüm ahileri ve…

  • Yazı boyutu
Ahilik Haftası
  -Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı:
  -"Ahi Evran başta olmak üzere, tüm ahileri ve…

Ahilik Haftası -Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı: -"Ahi Evran başta olmak üzere, tüm ahileri ve ustaları rahmet ve şükranla anıyor, bu yola emeği geçen herkesi, özellikle esnaf ve sanatkarlarımıza teşekkür ediyor, hayırlı ve bol kazançlar diliyorum"

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, "Ahi Evran başta olmak üzere, tüm ahileri ve ustaları rahmet ve şükranla anıyor, bu yola emeği geçen herkesi, özellikle esnaf ve sanatkarlarımıza teşekkür ediyor, hayırlı ve bol kazançlar diliyorum" dedi.
     Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Ahilik Haftası münasebetiyle 81 ilin ahisi seçilen kişilere mektup gönderdi.
     Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Bakan Yazıcı mektubunda, yaklaşık bin yıllık geçmişiyle ahiliğin, kardeşlik, birlik ve beraberlik gibi değerleri özünde toplayan, ticaret ile ahlakı buluşturan bir hayat felsefesi olduğunu kaydetti.
     Ahiliğin iktisadi hayata getirdiği kuralların, üretimden tüketime tüm aşamaları düzenleyen bir sistem oluşturduğunu belirten Yazıcı, ahilere şu tavsiyelerde bulundu:
     "Ahilik, üretimde ihtiyaçları ve kaliteyi önde tutmak, tüketimde israftan kaçınmaktır. Ahilik, iyilikleri yaymak, kötülükleri engellemektir. Ahilik, başkasını kendine tercih etmektir. Ahilik, fakir ile zengini bir tutmaktır. Ahilik, tüm toplumsal ve ticari ilişkilerde dürüst ve güvenilir olmaktır. Ahilik, iş ve meslek ahlakına saygılı olmak, hak ve hukuka riayet etmektir. Ahilik, saygılı, şefkatli ve güler yüzlü olmaktır. Ahilik, cömertliktir, misafirperverliktir, hizmettir. Ahilik, nimeti paylaşmak, mihneti gizlemektir. Anadolu Ahiliği'nin kurucusu; 'Elini, sofranı, kapını açık; gözünü, dilini, belini bağlı tut' diyen gönül adamı Ahi Evran başta olmak üzere, tüm ahileri ve ustaları rahmet ve şükranla anıyor, bu yola emeği geçen herkese, özellikle esnaf ve sanatkarlarımıza teşekkür ediyor, hayırlı ve bol kazançlar diliyor, sevgi ve selamlarımı sunuyorum."
    
    
    

Bu haberi 141 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir