Ağustos ayında İstanbul'un zam şampiyonu sivri biber oldu -İTO'ya göre Ağustos ayında İstanbul'da…

  • Yazı boyutu
Ağustos ayında İstanbul'un zam şampiyonu sivri biber oldu
  -İTO'ya göre Ağustos ayında İstanbul'da…

Ağustos ayında İstanbul'un zam şampiyonu sivri biber oldu -İTO'ya göre Ağustos ayında İstanbul'da fiyatı en çok artan ürün yüzde 18,65 ile sivri biber olurken, yaş üzüm yüzde 22,08 oranla fiyatı en çok azalan ürün oldu -Yıllık bazda en fazla fiyat artışı yüzde 53,65 oranla limonda, en fazla fiyat azalışı da yüzde 23,69 ile balıkta görüldü

İstanbul'da ağustos ayında fiyatı en fazla artan ürün, gıda harcamaları yaş kuru sebze ve meyve grubunda yer alan sivri biber oldu.
     İstanbul Ticaret Odası (İTO), Ağustos ayında ve yıllık bazda İstanbul'da perakende fiyatları en fazla artan ve azalan maddeleri, fiyat ve artış oranlarıyla birlikte açıkladı.
     Buna göre, ağustos ayında geçinme indeksindeki 69 maddenin fiyatında artış görüldü. Gıda harcamaları yaş, kuru sebze ve meyve grubunda yer alan sivri biber ürün azlığına bağlı olarak Ağustos ayında yüzde 18,65 oran ile ağustos ayında fiyatı en fazla artan ürün oldu.
     Fiyatı en fazla artan diğer ürünler ise yüzde 14,78 ile kabak, yüzde 11,06 ile salatalık, yüzde 10,33 ile limon olarak kaydedildi.
     Yıllık bazda da ağustos ayında da aylık bazda olduğu gibi arz eksikliği yaşanan ve yaş kuru sebze ve meyve grubunda yer alan limon yüzde 53,65 oran ile en fazla artış gösteren ürün oldu. Fiyatları bir önceki yıla göre en fazla artan diğer ürünler ise yüzde 44,74 ile maç giriş ücreti, yüzde 42,92 ile nohut ve yüzde 35,14 ile leblebi olarak sıralandı.
    
     -En fazla fiyat düşüşü yaş üzümde-
    
     Ağustos ayında 15 maddenin fiyatında ise azalış görüldü. Gıda harcamaları grubunda yer alan ve mevsimsel özelliklere bağlı olarak ürün fazlalığı yaşanan yaş üzüm yüzde 22,08'lik indirimle, ağustos ayında fiyatı en fazla azalış gösteren madde oldu.
     Yaş üzümün ardından en fazla fiyat düşüşü yüzde 20,51 ile karpuz, yüzde 13,62 ile maç giriş ücreti ve yüzde 10,71 ile kavunda görüldü.
     Yıllık bazda ise, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 23,69 oranla fiyatı en çok azalan ürün balık oldu. Fiyatları bir önceki yıla göre azalış gösteren diğer ürünler ise yüzde 15,16 ile soğan, yüzde 13,19 ile biber ve yüzde 10,40 ile patates oldu.
    
    
    

Bu haberi 133 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir