Ağustos ayı ihracat ve enflasyon rakamları -BUSİAD Başkanı Yöney: -"Son zamanlarda petrol…

  • Yazı boyutu
Ağustos ayı ihracat ve enflasyon rakamları
  -BUSİAD Başkanı Yöney: 
  -"Son zamanlarda petrol…

Ağustos ayı ihracat ve enflasyon rakamları -BUSİAD Başkanı Yöney: -"Son zamanlarda petrol fiyatlarında gözlenen artış, global emtia fiyatlarındaki yukarı yön, dövizin hareketi, enflasyonun bir miktar beklenenin üzerinde çıkmasına sebep oldu"

Bursa Sanayicileri ve İşadamları Derneği (BUSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Oya Coşkunöz Yöney, "Son zamanlarda petrol fiyatlarında gözlenen artış, global emtia fiyatlarındaki yukarı yön, dövizin hareketi, enflasyonun bir miktar beklenenin üzerinde çıkmasına sebep oldu" dedi.
     Yöney, ağustos ayı ihracat ve enflasyon rakamlarına ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan rakamlara göre, ağustos ayında tüketici fiyatlarının hafif de olsa çıkış gösterdiğini belirtti.
     Tarım sektörü ile ilgili olarak kısa, orta ve uzun vadeli önlemler alınması gerektiğini ifade eden Yöney, önlem alınmaması halinde yakın bir gelecekte açlık tehlikesi ile karşı karşıya kalınabileceğini kaydetti.
     Yöney, İstanbul Sanayi Odası'nın "Türkiye'nin 2011 yılı 500 Büyük Sanayi Kuruluşu Raporu"ndaki karlılık rakamlarının, bir yıl önceye göre endişe verici bir düşüş gösterdiğini belirterek, bu düşüşün sonuçlarının, gelecek yıl kurumlar vergisi gelirlerine menfi olarak yansıyacağını bildirdi.
     "Son zamanlarda petrol fiyatlarında gözlenen artış, global emtia fiyatlarındaki yukarı yön, dövizin hareketi, enflasyonun bir miktar beklenenin üzerinde çıkmasına sebep oldu" ifadesini kullanan Yöney, şunları kaydetti:
     "Ekonomi Bakanı'nın yaptığı açıklamada ilk sekiz aylık ihracatın, 98 milyar dolar olduğu, ithalatın ihracatı karşılama oranının yüzde 62'ler seviyesinde, cari açık ve dış ticaret açığının da olumlu seyir gösterdiği belirtilmekte. Global pazardaki olumsuzluk sürmekte. Bunu, son iki ayda otomotiv sektöründe yaşadığımız yüzde 30'luk düşüşle gördük. Rehavete asla kapılmamamız gerekiyor."
    
    
    

Bu haberi 141 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir